Ana SayfaGüncel5G Tehlikeli mi ?
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

5G Tehlikeli mi ?

5G Tehlikeli mi

5G teknolojisinin hayatımızı birçok alanda kolaylaştırırken tehlikeli yanları hiç mi yok? Elbette bu teknolojinin getirisi kadar birçok da zararı da var. 2018 de 250 bilim adamının 17 si Türkiye’den olmak üzere imzasının bulunduğu, dünya sağlık örgütüne bu teknolojinin hakkında ulusal dergilerde makaleleri olan bilim insanlarının bu teknolojinin zararları üzerine bir bildirge göndermiştir. EMF (Elektromanyetik alan) radyasyon sağlığımıza zarar verecek. Çok düşük seviyelerdeki radyasyon bile baş ağrısı, uyku düzensizliği, konsantrasyon zorlukları, çocuklarda ve gençlerde davranış bozukluklarına sebep olabilirken 5G ile artan radyasyon miktarı kanser riskinin büyük oranda artırıldığı belirtiliyor. 1992’de 53-78GHz frekanslarında Rusya’da yapılan çalışmalarda kalbin çalışmasını etkilediği deneysel olarak ispat edildi. EMF (Elektromanyetik alan) karınca, arı, kelebek, gibi antenli sürü halinde yaşayan hayvan türlerinin iletişimini etkilemesi ve yönlendirilmesine olanak sağlayabiliyor.

Çok fazla enerji ihtiyacı oluşacak ve bu enerji ihtiyacının yaklaşık olarak 400 nükleer santralin enerji üretimine eşdeğer olduğu söyleniyor. Atmosferde ve parçacık bulutlarında bulunan pek çok parçacıkların milimetrik dalgalarla aynı veya yakın ölçülerde olması onların elektrik yüklenmelerini ve dolayısıyla yapay bulutlar oluşturmalarına veya rezonansa neden olurlar. Bu sebep de hava koşullarını etkileyerek doğanın dengesini bozmaya yol açabilir. Bütün bu tehditlerin gerçekliğini kanıtlar nitelikte bulunmuyor. Firmalar ve kurumlar, bu teknoloji yarışı içerisindeyken sonuçlarını pek somut bir çalışma, rapor vs. düşünmedikleri gözlemleniyor. Görünen o ki 5G’nin zararı olup olmadığını hayatımıza girdiğinde göreceğiz.

Krishnaswamy şöyle diyor:

‘5G’nin yaşamlarımızda dönüştürücü bir etkiye sahip olacağını ve yeni şeyleri mümkün kılacağını düşünüyorum. Ne tür uygulamaların gerçekleşeceğini ve etkilerin neler olabileceğini kesin olarak söyleyemeyiz. Bizim için tamamen sürpriz olacak ve toplumu gerçekten değiştirecek etkileri olabilir. Tarihten çıkarım yapacak olursak, 5G, kablosuz ağların bizler için yapabileceği şeylerin bir diğer örneği olacak.’

Sağlık açısından kesinliği bulunmasa da siber güvenlik açısından IOT (Nesnelerin İnterneti) ile özel yaşamın ihlal edileceği ve saldırılara açık olması bekleniyor.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler