Ana SayfaMansetAvokado nasıl saklanır?
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Avokado nasıl saklanır?

Faydaları sayesinde her geçen gün daha çok mutfağa konuk olan avokado, ülkemizde de eskiye göre çok daha fazla tüketiliyor artık. Özellikle sağlıklı beslenmeye özen gösterenler, diyet yapmaya başlayanlar tarafından sıkça tercih edilen avokadoyu siz de düzenli olarak tüketmeye çalışıyor, bu renkli lezzetten faydalanmaya gayret ediyorsanız buyurun hemen böyle. Zira bu konu önemli: Avokado nasıl saklanır?

 

Özenle seçip aldığınız avokado mutfakta yenilmeyi beklerken hemen bozulmasın, kısa sürede kararmasın, gereğinden fazla yumuşamasın diyorsanız, bu sorunlardan en az biriyle sık sık karşılaşıyorsanız avokadoyu saklarken farkına bile varmadan bazı yanlışlar yapıyor olabilirsiniz. İşte o hataları ve doğruları öğrenmenin zamanı şimdi.

Uzun süre bozulmadan avokado nasıl saklanır, gelin birlikte öğrenelim.

Minik bir not: Avokado ile yapabileceğiniz farklı tatları keşfetmek isterseniz sizi hemen şöyle de alabiliriz: Avokadonun Mutfakta Daha Fazla Rol Alması Gerektiğinin Kanıtı 13 Nefis Tarif

Avokado nasıl saklanır?

Aldığınız avokadoyu olgunluk seviyesine dikkat ederek saklamanız önemli. Ham, henüz hiç yumuşamamış, sert bir avokado ile halihazırda yumuşayıp olgunlaşmış ve yenmeye hazır hale gelmiş avokadoyu aynı şekilde saklamanız pek doğru bir seçenek olmayacaktır. Aynı şekilde eğer bir seferde avokadonun sadece yarısını tüketiyorsanız kalan yarısını saklarken de farklı yöntemler kullanarak kararmasının ve bozulmasının önüne geçmelisiniz. Avokadonuzun durumuna göre saklama yöntemleri şöyle:

Ham avokado nasıl saklanır?

Eğer aldığınız avokadolar hemen yenmeyecek kadar ham ve sert ise oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Ancak hızlı olgunlaşmasını, yumuşamasını istemiyorsanız bu aşamada avokadoları birbirlerine değmeyecek şekilde koymanızda fayda var. Avokadolar birbirlerine değerse çok daha kısa sürede olgunlaşıp yumuşamaya başlar, aklınızda bulunsun. Birbirlerinden ayrı tutmak için dilerseniz aralarına temiz kağıtlar ya da peçeteler koyabilirsiniz.

Eğer avokadoların daha da geç olgunlaşmasını istiyorsanız her bir avokadoyu tek tek streç film ile sararak buzdolabına kaldırabilirsiniz. Ancak tüketmek isteyeceğiniz zamanı iyi hesaplayarak o zamandan önce buzdolabından çıkarmalı ve olgunlaşmasını beklemelisiniz.

Olgun avokado nasıl saklanır?
Avokadonuzu olgun şekilde aldıysanız aslında en doğrusu en kısa sürede onu tüketmek. Ancak tüketeceğinizden fazla avokado aldıysanız ve saklamanız gerekiyorsa onu bütün haldeyken buzdolabına da kaldırabilirsiniz. Yalnız dikkat, avokado çok soğuğa alışık olmadığından buzdolabınızda da çok uzun süre bekletmemeli, birkaç gün içinde tüketmelisiniz.

Eğer olgun avokadoyu keser ve yarısını tükettikten sonra kalanını saklamak isterseniz avokadonun çekirdekli yarısını saklamak üzere ayırıp çekirdeksiz kısmı tüketmelisiniz. Kalan çekirdekli kısmı saklamak içinse önce avokadonun açıkta kalan kısımlarına limon suyu sürmeli, ardından bir streç filmle hava almayacak şekilde tamamen sarmalı ve bu şekilde buzdolabına kaldırmalısınız.

Kesilmiş (Yarım) avokado nasıl saklanır?

Eğer bir seferde genel olarak avokadonun sadece yarısını tüketiyorsanız, kalan yarısını sağlıklı bir şekilde saklamak için yukarıda yöntemlere ek olarak bu farklı yöntemi de deneyebilirsiniz. Bu yöntem için öncelikle avokadoyu keserken ortasındaki çekirdeği içinden çıkarmamaya özen göstermelisiniz. Avokadonun çekirdeksiz yarısını hemen tüketmeyi seçip çekirdekli kalan yarısını saklamanız daha iyi olacaktır, unutmamalısınız. Avokadonun kalan çekirdekli kısmını saklamak için uygun boyutlardaki bir saklama kabının içine avokado kabın tabanına değmeyecek miktarda su doldurun ve avokadoyu çekirdekli kısmı aşağıya bakacak şekilde suyun içine bırakın. Ardından saklama kabının kapağını hava almayacak şekilde kapatın ve bu şekilde yarım avokadonuzu buzdolabına kaldırın. Yaklaşık 2-3 gün boyunca suyun içine kararmadan kalacak avokadoyu güvenle tüketebilirsiniz.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler