Ana SayfaMansetBeslenme uzmanı kabak çekirdeğinin faydalarını anlattı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Beslenme uzmanı kabak çekirdeğinin faydalarını anlattı

Sonbahar balkabağı yemekleri hazırlarken kabak çekirdeklerini atmayın. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Cleveland Clinic’te beslenme uzmanı ve M.D. olan Maxine Smith gibi beslenme uzmanlarına göre, kabak çekirdeğinin sağlığa birçok faydası vardır ve besleyici bir atıştırmalıktır.

Kabak Çekirdeğinin Sağlığa Faydaları

Kabak çekirdeği çiğ veya kavrulmuş olarak yenebilir. Kavurma, lezzet, aroma ve dokuyu canlandırmanın yanı sıra antioksidanları da artırır ve bu sağlıklı yiyeceğin sindirimini kolaylaştırır. Smith, “Kabak çekirdeği, belirli hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olmak için antioksidan görevi görebilecek iyi bir bitkisel protein ve diğer besinler kaynağıdır.” Dedi.

Kanser geliştirme riskini azaltmak

Kabak çekirdeği açısından zengin diyetlerin meme, mide, akciğer, prostat ve kolon kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Bunun nedeni kabak çekirdeğinde bulunan lignanlardır (bitki bileşikleri).

Bağırsak ve prostat sağlığının iyileştirilmesi

Birkaç çalışma, kabak çekirdeğinin aşırı aktif mesaneyi ve prostatın idrar sorunlarına neden olan bir durumu olan prostat hiperplazisini hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler