Ana SayfaBozulmazBeslenme uzmanı küflü yiyecekler yerseniz ne olacağını açıklıyor
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Beslenme uzmanı küflü yiyecekler yerseniz ne olacağını açıklıyor

Kötü küf tüylerini kazıyıp ürünü yemenin cazibesi yine de en iyi seçenek olmayabilir. Amerikalı beslenme uzmanı Lillian Craggs-Dino, küflü yiyecekler yerseniz vücuda ne olduğunu ve en sevdiğiniz sebzeleri nasıl uzun süre tutabileceğinizi anlattı.

Küflü yiyecekler vücuda girerse gerçekte ne olur?

Ancak bozulan yiyeceklerde bulunan küf çok farklıdır. Dr. Craggs-Dino, “Havada bulunan ve çevreden gıdaya ya da sadece ürünün yaşı veya uygun olmayan depolama nedeniyle yayılabilen geçici küflerden bahsediyoruz” dedi.

Bu zararlı küf, meyve ve sebzeler, ekmek, etler, reçeller, soslar ve çeşniler de dahil olmak üzere çok çeşitli yiyeceklerde büyür. Yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde de büyüyebilir. “Küf mikroskobik bir mantardır. Ve meyvelerde, sebzelerde ve jölelerde gördüğümüz şey tartışmadır” dedi.

Ne yazık ki, küfün güvenli mi yoksa zararlı mı olduğunu gözle söylemek mümkün değildir. “Aslında ne tür bir küf yediğinizi bilmiyorsunuz. Bazı küf türleri insanlar için çok ama çok toksik olabilir. Ayrıca alerjik reaksiyonlara ve solunum sorunlarına neden olabilirler ”diye uyardı doktor. Craggs-Dino, belirli küflerin, özellikle toksik olabilen ve ölüme neden olabilen aflatoksinler de dahil olmak üzere toksin adı verilen tehlikeli maddeler oluşturabileceğini de sözlerine ekledi.

Kalıp kesmek yardımcı olur mu

Küfü çıkarmak kolay bir çözüm gibi görünse de, diğer zararlı maddeler kalabilir. “Bir gıda ne kadar fazla nem içeriyorsa, sadece küf değil, aynı zamanda bakteri de o kadar fazla olacaktır. Bakteriler, buzdolabında bile uzun süre saklandığında genellikle et ve peynir üzerinde büyüyen listeria gibi gıda kaynaklı ciddi hastalıklara neden olabilir” dedi.

Gizli bakteri potansiyeli, komşu küfün de zararlı olabilmesinin nedenidir. Diyelim ki, bazılarının küflü olduğu, ancak bazılarının iyi göründüğü bir çilek kabı var. Maalesef bozulanları çöpe atıp, kalanını yıkayıp yiyemezsiniz.

“Meyveler çok fazla nem içerir ve bu küf ayrıca bakteri barındırabilir. Sporlar havada olduğu için tüm içeriği atın ve tüm meyvelerde küf göremeseniz de büyük olasılıkla tüm kap kirli ”diye ekledi Craggs-Dino.

Ayrıca bazı yiyeceklerin küflenmesi durumunda kesinlikle doğru bir şekilde atılması gerektiğini söyledi. Bunlar şunları içerir:

salatalık, domates ve şeftali gibi yumuşak sebze ve meyveler;
gurme jambon gibi et;
yoğurt;
reçeller ve jöleler;
restorandan bir günden fazla kalan yemek artıkları;
fıstık ezmesi.
Hala kurtarılabilen küflü yiyecekler, daha düşük nem içeriğine sahip yiyecekleri içerir:

çedar gibi sert kabuklu sert peynirler;
lahana, dolmalık biber ve havuç gibi sert sebzeler.
Her iki durumda da, “mümkün olduğunca fazla spor ve kir almak istemiyorsanız” küflü noktaların etrafını en az 2,5 cm kesmelisiniz.

Diğer bazı ürünlerin güvenliği duruma bağlıdır. Yani, kabuğunun dışında küflü bir muz. Mantarlar cilde nüfuz etmediği sürece yemek güvenlidir. Ancak muzlar kötü kokuyorsa veya sapında meyveye daha kolay nüfuz edebilecek küf varsa, onları atmak en iyisidir. Beslenme uzmanının ana sonucu şudur: “Ürünün kalitesi hakkında şüpheniz varsa, atın.”

Bakılacak şey

Yanlışlıkla küf yutarsanız panik yapmayın. “Günün sonunda herhangi bir semptomunuz olmadığından emin olun. Eğer öyleyse, o zaman büyük olasılıkla her şey sizin için iyi olacak, ”diye güvence verdi beslenme uzmanı. Ancak, yediğiniz küfün toksine katkıda bulunup bulunmadığı konusunda bir belirsizlik olduğundan, nasıl hissettiğinize daha fazla dikkat edin. Aniden nefes darlığı, mide bulantısı, ateş veya ishal gibi belirtiler geliştirirseniz derhal tıbbi yardım isteyin. Alerjik reaksiyonlar gecikebilir veya hemen ortaya çıkabilir. Her şey ne tür bir küf olduğuna bağlı ”dedi doktor.

Yiyecekler nasıl taze ve küflenmeden korunur

Raflarda ve kapılarda kırıntı ve yiyecek artıklarından kaynaklanan küf oluşumunu önlemek için buzdolabını temiz tutun . Küf oluşumunu en aza indirmek için buzdolabınızın içini birkaç ayda bir 1 yemek kaşığı karbonat solüsyonunu 1 litre suya temizlemeniz, ardından silip kurulamanız önerilir. Uzun süreli ve ağır kirlilik için “daha güçlü” bir çözüm kullanmak daha iyidir – 1 litre su için 3 çay kaşığı.
Yiyecekleri doğru şekilde saklayın . Sıcak ve nemli hava, küf için ideal bir üreme alanıdır, bu nedenle yiyecekleri çok uzun süre tezgahta bırakmayın. Beslenme uzmanı, soğutulmuş gıdaların bir kapak, folyo veya streç film ile kapatılmasının önemli olduğunu vurguladı.
Dondurucu dahil buzdolabının doğru sıcaklıkta olduğundan emin olun . Buzdolabı için optimum sıcaklık -4°C veya daha düşükken, dondurucu daima donma noktasının altında olmalıdır.

 

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler