Ana SayfaGüncelCOVİD Süresince Eldiven Takmak Doğru Mu? Yanlış Mı?
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

COVİD Süresince Eldiven Takmak Doğru Mu? Yanlış Mı?

COVİD Süresince Eldiven Takmak Doğru Mu? Yanlış Mı?

Normal vatandaşların virüsten korunma amaçlı eldiven kullanmasının bir faydasının olmadığının altını çizen Prof. Dr. Yalçın, “Aslında günlük yaşamımızda bir çok vatandaşımızın eldiven kullandığını görüyorum. Bu yanlış bir uygulama ve bize yanlış bir güvenlik hissi veriyor. Çünkü eldivenle bir yere dokunduğumuz zaman aslında orada bulunan bir çok bakteri, virüs gibi bir çok mikroorganizma ile temasta bulunabiliyoruz. Eldivenin üzerinde uzun bir süre kalabiliyor. Dolayısıyla eldivenimizi çıkarmadığımız başka yerlere de dokunduğumuz takdirde orada var olan mikroorganizmaları başka yerlere bulaşma riski taşıyor” dedi.

Eldiven kullanmaktansa risk olduğunu düşündükleri temaslardan sonra el hijyeninin sağlanmasının daha doğru olacağını belirten Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, sözlerine şu şekilde devam etti

“Bir çok faaliyetten sonra, sokaktan eve döndüğümüzde, tuvalet önce ve sonrası, yemek öncesi ve sonrası, meyve ve sebzeyle temas, başka gıdalarla temas, evcil hayvanlarla temas gibi durumlarda ellerin mutlaka sabun ile yıkanmasını istiyoruz. O an için böyle bir olanağımız yoksa lavaboya uzaktaysak el antiseptiklerinden yararlanabiliriz.

Yanımızda taşıyacağımız el antiseptiği de aynı işi görebilir. Bundan da yoksun isek kolonya aynı işi görür. Eldiven sadece şüpheli hastalara hizmet verilirken kullanılmalı. Aksi takdirde yanlış bir güvenlik hissi vererek daha olumsuz yerlere de götürebilir bizi.”

Yalçın, “El yıkarken belirli ilkelere uyduğumuz takdirde, elimizin her yeri su ve sabunla temas edecektir. Her türlü gözden kaçabilecek alanı yıkamış olacağız. Bu yıkama biçimiyle bu tür aksamaları da yok etmiş oluruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Önceki İçerikSelfiler için ip uçları
Sonraki İçerik5G Tehlikeli mi ?

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler