Ana SayfaMansetDefne sabununun az bilinen mucizevi faydaları
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Defne sabununun az bilinen mucizevi faydaları

Defne sabununun az bilinen mucizevi faydaları nelerdir ?

Cildimizi ve saçımızı korumak için biz bu kadar kozmetik ürüne başvurup yine de tatmin olamazken, onlar sadece bir sabunla hem ciltlerini hem de saçlarını nasıl bu kadar koruyabildi ?

Cildimizi ve saçımızı korumak için biz bu kadar kozmetik ürüne başvurup yine de tatmin olamazken, onlar sadece bir sabunla hem ciltlerini hem de saçlarını nasıl bu kadar koruyabildi? Biz de bunu merak ettik ve büyüklerimize sorduk: Nedir sırrınız?

Cevap da onlar gibi dupduru ve aslında çok basit: doğallık. Biz de sizin için bitkisel defne sabununu denedik. Bu yazımızda size az bilinen defne sabununun faydalarını anlatacağız.

Defne sabunu nedir ?

Defne sabunu içerisindeki anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikler sayesinde cilt üzerinde oluşan birçok rahatsızlığa iyi gelen bitkisel bir sabundur.

Defne yağı ve zeytinyağından oluşan defne sabunun asıl memleketi Antakya olmakla birlikte Akdeniz bölgesinde genel olarak sıkça üretilen bir sabundur.

Birçok bitkisel sabunun temelinde zeytinyağı yatar. Aslında bitkisel ürünlerin bu kadar başarılı olmasının temelinde de zeytinyağı olması yatar. Tabii ki zeytinyağı tek başına yeterli değildir.

Her sabunun kendine has özelliklerini, içerisinde bulunan bitki özleri ortaya çıkarır. Biz de bugün defne sabununun birçok rahatsızlığa iyi gelen yanlarını ve cilde faydalarını inceleyeceğiz.

Defne sabunun faydaları nelerdir ?

Defne sabununun sayısız faydası bulunmaktadır. Defne sabununun faydalarını şu şekilde sıralamamız mümkündür.

Ayak mantarına bitkisel çözüm

Kaşınma, su toplama, yanma ve kızarıklık gibi birçok belirtisi olan ayak mantarı sıklıkla erkeklerde görülmekle birlikte kadın hastalarda da teşhis edilmiştir.

Hem görüntü itibariyle hem de verdiği fiziksel rahatsızlık itibariyle ayak mantarı, kişinin yaşam kalitesini bozabilir.

Böyle bir durumdan kaçınmak için ayaklarımızı her zaman temiz ve kuru tutmalıyız. Aynı zamanda aşırı nemli ve sıcak ortamlarda daha dikkatli olmalıyız. Ayakkabılarımızı seçerken hava alıp almadıklarına dikkat etmeliyiz.

Bunun dışında eğer yeterli bağışıklığa sahip değilsek ya da halka açık havuzları veya soyunma odalarını ziyaret ettiysek de ayak mantarını kapma ihtimalimiz çok yüksek. Bu durumda defne sabunu oldukça iyi bir çare. Defne sabunu ayak mantarına kısa sürede etki etmektedir.

Defne sabunuyla mantarlı bölgeyi iyice temizledikten sonra kurulamayı sakın unutmayın. Ayrıca yatarken ayaklarınıza çorap giymemeye de özen göstermelisiniz. Ayaklarımızın hava almaları hızlı sonuç alabilmeniz açısından çok önemli.

Egzamaya iyi gelir

Egzamanın bir cilt hastalığı olmasına rağmen en büyük tetikleyicisinin psikolojik sebepler olması, pandemi döneminde egzama şikâyeti olan hastaların artmasını açıklıyor.

Yaşadığımız yoğun stres, endişe ve kaygı ne yazık ki hem ruhsal sağlığımıza hem de fiziksel sağlığımıza zarar veriyor.

Egzamanın rahatsız edici kaşıntı ve kötü görüntü gibi sonuçları olabiliyor. Bu duruma çözüm olarak doğal defne sabunu bitkisel bir ürün olarak önümüze çıkıyor.

Düzenli olarak kullandığımızda önce yaşanan kaşıntıyı, daha sonra da ciltteki egzama yaralarını geçiriyor. Egzamalı bölgeyi defne sabunu ile temizleyip masaj yapmanız yeterli olacaktır.

Sivilceleri kurutur, cildi nemlendirir

Eğer cildimiz yeterince nemli değilse ya da fazla yağlıysa cildinizde sivilce oluşur. Eğer ergenlik dönemindeyseniz cildinizde sivilce oluşur. Regl öncesi ve sonrasında cildinizde sivilce oluşur.

Bir tane cips yiyeyim derseniz yine sivilce oluşur. Bazen tüm hayatınızı sivilcelerle savaşarak geçirecekmiş gibi hissedebilirsiniz. Bu ne kadar can sıkıcı ve yorucu bir durum olsa da savaşması göründüğü kadar zor veya yıpratıcı değil.

Bitkisel defne sabunu hem cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlar hem de yüzünüzde oluşan sivilcelerin kurumasına yardımcı olur.

Her duş sırasında defne sabununu tercih ederseniz cildinizin nem dengesini sağlamış olur, yetersiz nemden dolayı oluşacak sivilcelerin de önüne geçmiş olursunuz.

Ciltteki enfeksiyonu temizler ve yayılmasını engeller

En başta da belirttiğimiz gibi defne sabununun cilde birçok faydası vardır çünkü içerisinde anti-bakteriyel bileşenler bulunmaktadır.

Cildimizde iltihaplı bir sivilce ya da yara çıktığında, önce iltihabı temizlemek sonra da daha fazla yayılmasını önlemek için defne sabunu etkili bir yöntem olacaktır.

Virüs ve bakteriye karşı dirençli olan defne sabunu cilt hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Düzenli kullanımında tedavi daha etkili olacaktır.

Cilt lekelerine elveda

Cilt lekeleri denince aklınıza ilk gelen şey sivilce izleriniz olabilir. Ne yazık ki birçok kişi sivilce lekelerinin de ötesinde eski yara izleri ya da iltihaplı bir bölgenin arkasında kalan izlerden mustarip. Aynı zamanda sık sık kilo verip kilo alan kişilerin karın, bel ve bacaklarında oluşan çatlaklar bazılarımız için sorun yaratabilir.

Biz her zaman bedenimizi olduğu gibi sevme taraftarıyız. Ama olur da bu izlerden kurtulmak isteyen olursa defne sabunu hücre yenilenmesini hızlandırarak istenmeyen cilt lekelerinden kurtulmanızda size yardımcı olacaktır.

Tahriş ve kaşıntıyı giderir

Kaşıntı ve tahriş ne kadar küçük sorunlar olarak algılansa da birçok hastalığın belirtisi olduklarından hayatımızda en sık karşılaştığımız rahatsızlıklar arasındadırlar. Jilet kullanımı sonrası, lazer epilasyon sonrası ya da bizi rahatsız eden dar veya yünlü kıyafetler giydikten sonra cildimizde tahriş ve kaşıntı olabilir.

Defne sabunu tahriş ve kaşıntıyı azaltmada size önereceğimiz bitkisel çözümler arasındadır. Defne sabunuyla yıkandıktan sonra cildinizin rahatladığını ve nefes aldığını hissedeceksiniz.

Defne sabunu nasıl kullanılmalı ?

Defne sabununun faydalarını etkili bir şekilde gözlemlemek için doğru ve düzenli kullanmanız çok önemli. Eğer cildiniz çok kuruysa haftada 2 defadan fazla kullanmanızı önermiyoruz.

Daha fazlası cildinizi tahriş edebilir. Herhangi bir alerji durumuyla karşılaşmamak adına düzenli olarak uygulamadan önce vücudunuzda küçük bir bölgede test etmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır.

Eğer bir sorunla karşılaşmadınız ve cildiniz herhangi bir alerjik tepki vermediyse her sabah ve gece defne sabunuyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Düzenli kullanımda kısa sürede etkisini fark edeceksiniz.

Cilde faydalarının yanında vücut ağrılarınızı dindirmek için kullanmak isterseniz duş esnasında boyun ve bel kısmına masaj yapabilirsiniz. Böylece kas ve kemik ağrılarınızı bir nebze hafifleyecektir.

Masaj yoluyla uygulama şeklini cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullandığınızda da tercih edebilirsiniz. Burada önemli nokta defne sabununun kullanımı ardından iyice durulamak olacaktır. Eğer yeterli suyla durulamazsanız cildinizdeki sabun kalıntıları gözeneklerinizi tıkayıp başka cilt problemlerine sebep olabilir.

Piyasada birçok satıcı doğal defne sabunu sattığını iddia ederek bizi yanıltabilir. Hakiki doğal defne sabununu fiyat aralığından (doğal olduğu için daha pahalı olacaktır) ve kokusundan anlayabilirsiniz. Kimyasal olanların burun yakan bir kokusu olurken, doğal defne sabununun kokusunu içinize çekmeye doyamazsınız.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler