Ana SayfaÇocukDiş çıkarma dönemindeki bebekleri rahatlatma yöntemi
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Diş çıkarma dönemindeki bebekleri rahatlatma yöntemi

Diş çıkarma dönemindeki bebekleri rahatlatma yöntemi

Dişler ne zaman çıkmaya başlar?
Sağlıklı bir bebekte, diş çıkarma dönemi ortalama 6-7 aylıkken başlar ancak bu süreç bebekten bebeğe değişkenlik gösterir. Bebeklerde diş çıkarma genetik faktörlerle ilişkilidir.
2 -Anne ve babanın varsa diğer çocuklarının ilk dişlerini çıkarma zamanı, bebeğin ilk dişini ne zaman çıkaracağı konusunda etkilidir. 2 aylıktan 14 aylığa kadar diş çıkarma dönemine yeni giren bebekler olabilir.

3-Diş çıkarma dönemi ne kadar sürer
Diş çıkarma dönemi ne kadar sürer?
Diş çıkarma dönemi, 20 süt dişi tamamlanana kadar 27-28 aylığa kadar devam eder. Bebeklerin dişleri tek tek, 1-2 ay ara vererek ya da aynı anda da çıkabilir.
4-Diş çıkarma döneminde bebeklerde iştah azalır, bebek genellikle sulu gıdalar tercih eder. Eğer emiyorsa sürekli memede kalmak isteyebilir.5-Diş çıkarma döneminde en sık görülen belirtiler şöyle sıralanabilir:
Diş çıkarma döneminde en sık görülen belirtiler şöyle sıralanabilir:
38 dereceyi geçmeyen ve çok dirençli olmayan ateş, aşırı salya, salya akıtmaya bağlı ağız kenarlarında oluşan kızarıklıklar, diş çıkarma süreci boyunca özellikle geceleri yoğunlaşan huzursuzluk, diş eti kaşıntısına bağlı elin ya da parmakların sürekli ağza girmesi, kulaklara yansıdığı için bebeklerin kulaklarını tutmasına da sebep olan diş eti ağrısı, her gün yaptığı dışkılamaya göre kıvamı biraz daha cıvıklaşan ve sıklığı artan hafif ishal, diş etinde şişme, iştahsızlık.
6-Diş çıkaran bebeğinizi nasıl rahatlatabilirsiniz
Diş çıkaran bebeğinizi nasıl rahatlatabilirsiniz?
Bu evrede bebeğe; diş etlerine sürülen ve bebeğin diş eti ağrısını hafifletici jeller kullanılabilir.

7-Bebeğin ağzı içinde eriyen, içeriğinde kalsiyum ve papatya bulunan ve diş etlerini rahatlatan granüller de kullanılıyor. Diş kaşıyıcılar halen kullanılıyor ancak boyalı ve kötü malzemeden olmamasına dikkat edilmeli.
8-Havuç, kereviz sapı gibi sert gıdalar diş etlerini kaşıması amaçlı bebeğin eline verilebilir. Ancak bunlar bebeğinizin elindeyken mutlaka yanında bir büyük olmalı, aksi takdirde bebek bu yiyecekleri boğazına kaçırabilir.

9-Diş çıkarma döneminde enfeksiyona daha yatkın olurlar
Diş çıkarma döneminde enfeksiyona daha yatkın olurlar
Eğer bebeğin koltuk altından bakılan ateşi 38 derece ve üzerindeyse, ishali çok sulu ve çok sıksa, öksürük, burun akıntısı, kusma gibi şikayetler eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. Çünkü eşlik eden bir enfeksiyon olabilir.
10-Diş çıkarma dönemlerinde, bebeklerin bağışıklık sistemleri zayıfladığı için enfeksiyonlara da daha yatkın olurlar.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler