Ana SayfaGüzellikDoğum sonrası çatlaklara veda etmek zor değil
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Doğum sonrası çatlaklara veda etmek zor değil

Doğum sonrası çatlaklara veda etmek zor değil

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların hamilelik döneminde yaşadığı problemlerden biri doğum sonrası vücutta oluşan çatlaklar. Kimi hamilelerde görülmeyen bu durum, kimlerinde doğumdan sonra büyük problem haline gelebiliyor.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların hamilelik döneminde yaşadığı problemlerden biri doğum sonrası vücutta oluşan çatlaklar.

Kimi hamilelerde görülmeyen bu durum, kimlerinde doğumdan sonra büyük problem haline gelebiliyor.

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Bölümü Uzmanı Dr. Burçak Bozdemir Aral hamilelik sonrası vücutta oluşan çatlaklar için yapılması gerekenlerden ve tedavi yöntemlerinden bahsetti.

Çatlak sadece hamilelerde görülmüyor. Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun hasar görmesiyle oluşur.

Çatlaklar sadece hamilelerde görülen bir durum değildir. Ergenlikte, hızlı kilo alıp veren kişilerde, vücut geliştirme çalışanlarda, hormon tedavisi görenlerde ya da bazı ilaçların yan etkisi olarak oluşabilir.

En sık olarak yağ miktarının fazla olduğu bölgelerde görülüyor.

Gebelikte görülen çatlaklar genellikle gebeliğin son 3 aylık döneminde oluşur. Karında, göğüste, kalçalarda, kol ve bacaklarda pembe-mor hafif çökük çizgiler şeklinde görülebilen çatlaklar; genç kadınlarda, iri bebekli gebelikte, kilolu kadınlarda, ailesel yatkınlığı olanlarda ve beyaz tenli kişilerde daha sık görülmektedir.

Çoğunlukla gebelik sonrası çatlakların renkleri solar ve beyazlaşır, ama tamamen kaybolmaz. Çatlaklar vücudun tüm bölgelerinde görülebilir. Fakat en sık yağ miktarının fazla olduğu vücut alanlarında kendini gösterir.

En yaygın karın, göğüsler, üst kollar, sırt, baldırlar, kalçalarda karşımıza çıkmaktadır. Kadınların yaklaşık % 80 inde hamilelikleri sırasında bir miktar deri çatlağı oluşmaktadır.

Düzenli kullanılan nemlendirici ile vücut elastikiyetini arttırın Gebelik sırasında çatlak oluşumunu önlemek için etkinliği henüz tam olarak kanıtlanmamış bazı maddeler mevcuttur.

Bitkisel ekstreler, vitamin E, aloe vera, kakao yağı, zeytinyağı ve pantenol bunlardan bazılarıdır. Bu maddeler cildi nemlendirir, kolajen ve elastin sentezini hızlandırarak cilde esneklik kazandırır.

Özellikle hamilelik döneminde vücudun hızla büyüyen bölgelerini bu kremlerle beslemek cildi nemlendirmekle birlikte çatlakların oluşmasını engellemeye de yardımcı olur.

Ayrıca dengeli beslenmek ve bol su içmek de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasında ve kendini korumasında önemli faktörlerden biridir.

Hamile kadınların cildini özellikle çatlak oluşumuna meyilli alanlarını her gün uygun bir kremle nemlendirmesi gerekir.

Bu kremler hem çatlamaya karşı cilde gereksinim duyduğu nemi verecek, hem de cildin esneme kapasitesini artıracaktır.

Deri elastikiyet özelliğini kaybetmemeli ve kurutulmamalıdır.

Lazer tedavisi herhangi bir risk ve yan etki barındırmıyor. Çatlak tedavisindeki en etkili yöntem lazer tedavileridir.

Doğum sonrası tedavi amaçlı vitamin A içerikli kremler ve bazı bitkisel içerikli kremler dışında dermaroller ve lazer tedavisi (Pulsed Dye Lazer) kullanılmaktadır.

Bu tedavilerin başarı oranı kişiye, çatlakların şiddetine, yerleşimine ve cilt tipine göre değişiklik göstermektedir. Farklı özellikte pek çok lazer kullanılmakla beraber en etkilisi PDL ( Pulse Dye Laser) yöntemidir.

Lazerle çatlak tedavinde amaç deri altında cilt yapımını ısı yoluyla uyarmaya dayanmaktadır. Lazerle çatlak tedavileri minimum 4- 6 seans gerektirir ve tedavi aralıkları 2-4 hafta arası olabilir.

Lazerle çatlak tedavisinde başarı oranları oldukça değişkendir. Her lazer tedavisinde olduğu gibi koyu veya açık renk değişiklikleri gibi bazı yan etki riski mevcuttur.

Ancak bu yan etkiler geçicidir ve iz bırakmadan iyileşir. Ciltte işlem sırasında ve sonrasında ağrı olmaz, işlem sırasında hafif bir ısı hissedilmektedir.

Çalak olan bölgelerde birkaç saat süren kızarıklık oluşur, herhangi bir açık yara ya da günlük hayatı etkileyecek bir sorun oluşmaz.

Gün içerisinde dengeli beslenmeye dikkat etmek alınabilecek en büyük önlem.
  • A, E ve C vitaminleri yönünden zengin yiyeceklerle beslenin.
  • Kısa süreler içinde hızlı kilo alıp vermemeye çalışın.
  • Hamileyseniz, kilonuzu doktorunuzun önerdiği sınırlar içinde tutmaya özen gösterin.
  • Bol su için
  • Cildin elastikiyetini arttırmak için düzenli egzersiz ve esneme hareketleri yapın
    Her gün cildi nemlendirici ürünler kullanın
  • Sebze,meyve ve protein açısından zengin gıdalar tüketin
  • Sigara içmeyin
  • Aşırı güneşlenmeden uzak durun

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler