Ana SayfaMansetDoktor dövmelerin tehlikelerinden bahsetti
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Doktor dövmelerin tehlikelerinden bahsetti

Kalıcı dövmeler Avrupa, Rusya ve Kuzey Amerika’da daha yaygın hale geliyor. Ve cilt üzerinde daha fazla mürekkeple yan etkiler artıyor. Araştırmacılar dövme boyalarında bulunan tehlikeli maddeleri tespit ederek en zararlı renkleri ve insan vücuduna etkilerini isimlendirdiler. Kanadalı bilim adamlarının gözlemleri Contact Dermatitis dergisinde yayınlandı.

Tıp uzmanları, dövme mürekkebinin birçok ülkede kontrol edilmeyen metalik maddeler ve organik pigmentler de dahil olmak üzere düzinelerce bilinen alerjen içerdiğini belirtti. Batı Kanada’nın Kanada Korozyon Bilimi Danışmanı Yolanda Hedberg, Avusturya’dan diğer araştırmacılarla işbirliği içinde İsveç’te dövme mürekkebi üzerine bir çalışma yürüttü. Birlikte, çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan satıcılardan ve çevrimiçi perakendecilerden toplanan 73 dövme mürekkebi örneğini analiz ettiler ve örneklerin çoğunun endüstri standartlarını karşılamadığını buldular.

Yalnızca Kanada’da yetişkin nüfusun yaklaşık %38’inin dövmesi olduğunu, Rusya’da bu oranın biraz daha düşük olduğunu unutmayın. Bilim adamları, bu grup insanı alerjik reaksiyonların hemen değil, vücut modifikasyonundan çok sonra ortaya çıkabileceği konusunda uyarıyorlar. Vücudun bağışıklık sistemi yabancı bir kimyasala tepki verdiğinde bir cilt alerjisi oluşur. Kalıcı dövmeler, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sonuçları olan ciddi ve kronik egzamaya da yol açabilir.

Sonuç olarak, Avrupa ve İsveç mevzuatı, üreticilerin dövme mürekkeplerinin etiketinde üreticinin içeriği, adı ve adresi, minimum raf ömrü, sterilite, parti numarası ve depolama hakkında bilgi vermesini şart koşmaktadır. Belirli metallerin ve safsızlıkların maksimum içeriği ile ilgili ek kısıtlamalar ve ayrıca belirli pigmentlerin reddedilmesi için öneriler vardır.

Hedberg, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dövme mürekkebi mevzuatının çok daha az kısıtlayıcı olduğunu söyledi. Ve bu tek sorun değil.

Kimya Profesörü Western Hedberg, “Dünyadaki hemen hemen herkes İnternet üzerinden hemen hemen her dövme mürekkebi sipariş edebilir” dedi. “Bu mürekkebin çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor ve çok sınırlı yasalara tabi.”
Örneklerin çoğu, %93, Avrupa mevzuatının gerekliliklerini ihlal etti. Dermatologlar tarafından reddedilen yama ve alerji test yöntemleri birçok numune için yanlış bir şekilde önerilmiştir. En kötü durumda, önerilen testler aslında bir alerjiyi tetikleyebilir. Ayrıca tavsiye, ileride oluşabilecek alerjik reaksiyonları engellemeyecek ve üreticiler için her türlü yasal sigortayı sağlayacaktır.

Dövme mürekkeplerinin kimyasal bileşimi potansiyel olarak daha da tehlikelidir. Araştırma sonucunda uzmanlar, tüm numunelerin eser miktarda zararlı metal – nikel ve krom içerdiğini buldular. Ayrıca arsenik, cıva ve kurşun gibi safsızlıklar bulunmuştur. Mavi ve yeşil mürekkep, üç örnekte Avrupa sınırını aşan bakır içeriyordu. Pigment Red 22, Pigment Red 170, Pigment Blue 15, Pigment Green 7, Pigment Violet 23, Pigment Red 122 ve Pigment Violet 19 dahil olmak üzere dövme mürekkeplerinin %61’inde yasaklanan veya kullanılamaz olarak ilan edilen başka pigmentler bulundu.

Hedberg, “Bu çalışma, dövme mürekkebinin potansiyel zararını kanıtladı, bu nedenle mürekkep üretimi kontrol edilmeli ve tüketiciler daha dikkatli olmalı” dedi. “Siyah ve beyazda en az kirlilik bulunurken, en tehlikeli maddeler kırmızı mürekkepte bulundu.”

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler