Ana SayfaGüzellikDoktor, kadınların neden bıyık çıkardığını ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını anlattı.
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Doktor, kadınların neden bıyık çıkardığını ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını anlattı.

Kadınlarda üst dudağın üzerindeki aşırı bitki örtüsü genel sağlığın göstergesi olabilir. İngiliz tıp kliniği Adonia’nın dermatolog ve kurucusu Dr. Ifeoma Ejikeme, yüzdeki tüylerin büyümesinin nedenleri ve bununla nasıl başa çıkılacağı hakkında konuştu.

Hirsutizm, yüzde ve / veya vücutta aşırı terminal kıl büyümesi ile karakterize bir kadın hastalığı ve patolojisidir – erkeklerde saç büyüme paterninin tipik alanları.

Uzman, hirsutizme neden olabilecek tıbbi nedenleri sıraladı:

1 polikistik yumurtalık,
2 hipotiroidizm,
2 metabolik sendrom,
Uzmana göre, kadınların vücudunun herhangi bir yerinde kıl çıkabiliyor, ancak yüz genellikle en çok endişelenilen yer. “Bir doktor gözetiminde altta yatan tıbbi durumları tedavi ettiğinizde, semptomlar iyileşme eğilimindedir ve çok yardımcı olabilecek ilaçlar vardır, bu nedenle hirsutizm durumunda yardım almanız gerekir. Doktorlar, polikistik yumurtalıkların neden olabileceğinden şüphelenirlerse doğru soruları soracak, kan testi veya ultrason yapacaklar ”diye açıkladı dermatolog. Bu durumda, terapist ya ilacı kendi başına yazacak, onu dar bir uzmana, örneğin bir endokrinologa yönlendirecektir. Daha sonra elektroliz, lazer vb. yöntemlerle tüy alma seçeneklerini keşfedebilirsiniz. Uzmanın belirttiği gibi, doğum kontrol hapları veya kan şekerini düşüren bir ilaç olan metformin çok faydalı olabilir.

Bıyık ve sakal uzamasının 3 nedeni

1  Polikistik yumurtalık hastalığı. Birçokları için bu durumun tek belirtisi düzensiz adet kanamasıdır, daha ciddi vakalarda ise kadınların yüzlerinde, göğüslerinde, sırtlarında ve kalçalarında aşırı tüylenme olabilir. Bu durum, bir kadının yumurtalıklarının nasıl çalıştığının bir yansımasıdır. Bu, yumurtalıkları tutan keseler yumurtayı serbest bırakamadığında olur, bu da yumurtlamanın gerçekleşmediği anlamına gelir.
2  hipotiroidizm Az aktif bir tiroid, tiroid bezinin yeterli hormon üretmemesidir. Bu, birçok vücut fonksiyonunu yavaşlatabilir ve yağın işlenme şeklini değiştirebilir. Bu değişiklikler nedeniyle, tiroid sorunları yüksek kolesterol ve tıkanmış arterlere yol açabilir.
3  Metabolik Sendrom: Ulusal Sağlık Servisi, metabolik sendromun çeşitli koşulların bir kombinasyonu olduğunu belirtir. Bu kategori obezite, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olan hastaları içerir. Bu üç sorunun aynı anda olması özellikle tehlikelidir.

Ancak, hepsi kaybolmaz. Dr. Ifeoma, tüyleri güvenli bir şekilde almanın beş yolu olduğunu açıkladı.

1  Birincisi koparma. Doktora göre bu istenmeyen tüylerden kurtulmak için kolay bir seçenek. Ancak işlemden sonra kırmızı ve koyu lekeler veya batık tüyler ortaya çıkarsa, farklı bir yöntem denemenin akıllıca olduğunu da sözlerine ekledi.
2  İkincisi elektrolizdir. Kalıcı epilasyon ürünüdür. Saç folikülünün derinliklerine yerleştirilen küçük bir elektrot içerir. Enerji verildiğinde, foliküller kalıcı olarak hasar görür ve saç dökülmesine neden olur. “Bu yöntem sadece tek bir sorun alanında elliden az saça sahip olanlar ile beyaz veya açık renkli saçlara sahip olanlar için önerilir” diye açıkladı.
3  Üçüncüsü lazer epilasyon. Dermatolog, bir bölgede yüzden fazla tüyü olan kişilere bunu tavsiye etti ve “yarı kalıcı prosedür saçın %80-90’ını alacaktır – en iyi sonuç için genellikle 8’den fazla tedavi gerektirir” diye ekledi.
4   Dördüncüsü, bir dermatoloğun atıfta bulunduğu NHS verilerine göre, bir kadının aşırı kilolu ve aşırı saç büyümesi varsa kilo vermesi gerektiği tavsiyesi etkili olabilir.
5  Ek olarak, doktorunuz yüzdeki tüylerin büyümesini yavaşlatmak için eflornitin kremi reçete edebilir.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler