Ana SayfaGüncelDolunay bizi gerçekten nasıl etkiliyor?
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Dolunay bizi gerçekten nasıl etkiliyor?

Dolunayın bizi nasıl etkileyebileceğine dair birçok efsane var.

Öyleyse, bu gece göklerimizin lütfu nedeniyle dolunayla, gerçekten korkacak bir şeyimiz var mı?

Eski medeniyetler, ayın yaklaşık 29.5 gün süren evrelerinin, bir dişinin ortalama 28 günlük adet döngüsüyle bağlantılı olduğuna inanıyordu, çünkü ikisi de aşağı yukarı aynı süre boyunca sürüyordu.

Antik Roma’daki filozoflar, beyindeki suyun, insan davranışını ve biyolojisini değiştirerek deniz gibi gelgit hareketlerine benzer şekilde değişebileceğini düşünüyorlardı.

Pek çok insan, dolunayın insan davranışında köklü değişikliklere neden olabileceğine inanır, ‘delilik’ ve ‘delilik’ sözcükleri bile ‘luna’ kelimesinden kaynaklanır.

Bu efsane, Hollywood’un korku filmlerinde dolunay sırasında kurtadamları avcı olarak göstermeye karar vermesiyle yeni bir seviyeye taşındı.

Hatta bazı insanlar, evcil hayvanlarının dolunay sırasında daha agresif hale geldiğini hissediyor.

Pek çok efsaneye rağmen, bunların hiçbirinin doğruluğunu kanıtlayacak sağlam bilimsel kanıt yoktur.

Dolunay ‘hastanede kaosa neden oluyor’
Bununla birlikte, hastanelerde çalışan insanlar, hastaların dolunayda garip davranışlar sergilediğini uzun süredir bildiriyorlar.

Dolunay sırasında tıp alanında çalışıyorsanız telaşlı bir gece kabul edilir.

Soyadının yayınlanmasını istemeyen başka bir hemşire Natalia, Bayan Buttigieg ile aynı fikirde ve dolunay sırasında hastalarla ilgilenmenin çoğu zaman başa çıkmak için çok fazla olduğunu söyledi.

“Sürekli gece vardiyasında çalışırken, zihinsel olarak başa çıkamadığım için hasta olduğumu hatırlıyorum” dedi.

“Zihinsel olarak hazırlanmalısın,” dedi ve ekledi: “Yoğun bir gece olması ve personelin sağlık çalışanları olarak birbirlerini desteklemesi sadece bir beklenti”.
Bilinmeyene hazırlanmanın bir yolu olmadığını söylemesine rağmen, personel genellikle ileride yatan kabusla başa çıkmak için daha fazla dinlenmeye çalışır.

Çoğu araştırma, dolunay sırasında acil servis ziyaretlerinde bir artış olmadığını gösteriyor, ancak bu, mevcut hastaların ay döngüsünün etkilerini hissetmesini engellemiyor.

“Demans hastaları genellikle yerleşmek zor ama dolunayda uyumak istemiyorlar, günün hangi gün olduğunu bilmiyorlar, gürültülü, gürültülü, günün ortasında olduğunu düşünüyorlar …” Bayan Buttigieg dedi.

Natalia ayrıca bir dolunay sırasında ağır ruh sağlığı sorunları yaşadı.

“Demanslı hastaların davranış değişiklikleri daha kötüsü için, dolunaylar sadece dağınık bir vardiyaya neden olur!” dedi.

Natalia, “Yanlış gidebilecek her şey ters gidebilir” diye ekliyor.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler