Ana SayfaMansetDomates uzun süre nasıl saklanır
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Domates uzun süre nasıl saklanır

1-Uzun süre saklamak için yeşil domates veya yetiştirilmiş bir domates kullanın. Domatesleri oda sıcaklığında bir haftadan daha uzun süre saklamak istiyorsanız, doğru domates türüyle başlamalısınız. Long Keeper Winter Storage domates gibi uzun süre saklanacak çeşitli domatesleri seçin. Bu çeşitler daha sağlıklıdır ve uzun süreli depolamaya daha iyi dayanır.
Hala yeşil ise herhangi bir domates çeşidini kullanabilirsiniz ve depoda oturdukça olgunlaşacaktır.

2-Kuru, yıkanmamış domatesleri bir saklama kutusuna koyun. Domatesleri saklamak için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Yöntemlerden biri, onları bir kutu veya sepete basitçe katlamak, ardından bu katman ile bir sonraki katman arasına gazete koymaktır.

Bunları ayrıca, her domates için ayrı boşluklar olması gereken konserve kavanozlarının geldiği bir kutuda da saklayabilirsiniz.
Alternatif olarak, ayrı kağıt ambalajları olan bir elma kutusu kullanın veya her domates için küçük bir gazete kağıdı yapın.
Işığı dışarıda tutmak için kutuyu kapatın veya bir çarşafla örtün.
Domatesleri Saklayın (Uzun Süreli) Adım 3 başlıklı görüntü
3-Domatesleri 6 aya kadar serin ve karanlık bir yerde saklayın. Onları serin tutmak için bodrum katına veya bodruma koyun.

Alternatif olarak, onları bir dolabın dibine veya fazla kullanılmayan başka bir yere koyun.
Bunları doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

4-En az haftada bir domateslerinizi küf ve çürüme belirtileri açısından kontrol edin. Domateslerinizden herhangi biri çürümeye başlarsa, diğer tüm domatesleri bozabilir. Çürümediğinden emin olmak için her birini inceleyin. Onları incelerken çevirin, çünkü kutuya veya sepete dokundukları yerde daha da keskinleşecekler.
Çürük domatesleri çıkarın.
Domatesleri Saklayın (Uzun Süreli) Adım 5 başlıklı görüntü
5-Gerektiği kadar 1-2 gün ılık bir yerde domatesleri olgunlaştırın. Bir domates kullanmak istediğinizde, bir veya iki gün olgunlaşması için ılık, güneşli bir yere götürün. İçinde zaten biraz kırmızı olanı kullanın; kutuda daha fazla olgunlaşması için yeşil olanları bırakın.

Yöntem
2-Domates Kurutma

1-İkiye dilimlemeden önce domatesleri yıkayın. Domatesleri temizlemek için parmaklarınızı kullanın. Çok keskin bir bıçakla domatesleri yukarıdan aşağıya doğru ikiye bölün. Ayrıca tırtıklı bir bıçak da kullanabilirsiniz.

2-Tohumları ve sapı çıkarın. Keskin bir soyma bıçağıyla sapı ve sapın domatese bağlandığı kahverengi kısmı kesin. Mümkün olduğu kadar çok tohum almak için parmaklarınızı kullanın.
Her tohumu çıkarmanıza gerek yoktur, ancak kurutulduklarında ekstra gevrek olurlar.
İsterseniz derileri de soyabilirsiniz.

3-Domatesleri bir kurutucu tepsisine kesik şekilde koyun. Domatesleri kesik olarak yerleştirirseniz, tepsiye yapışarak dönmelerini zorlaştırabilir. Boyutları biraz azalacağından, bunları birbirine yakın bir şekilde paketleyin.
Kurutucunuz yoksa domateslerinizi fırın tepsisine koyun ve fırına koyun.

4-135 ° F (57 ° C) sıcaklıkta domatesleri kurutun. Tepsiyi kurutucuya yerleştirin ve açın. Kontrol etmeden önce domateslerin bu sıcaklıkta yaklaşık 4 saat kurumasını bekleyin.
Domatesleri fırında kurutuyorsanız, sıcaklığı 66 ° C’ye (150 ° F) ayarlayın. Domateslerin bu sıcaklıkta kalmasını sağlamak için bir fırın termometresi kullanın.

5-  3-4 saat sonra domatesleri çevirin. Domatesleri ters çevirmek için bir spatula kullanın. Ayrıca, çoğu kurutucu ve fırın tüm alan boyunca eşit şekilde pişmediğinden tepsileri diğer yöne çevirin.
İlk kez yaptıktan sonra domatesleri her saat başı çevirin.

6-Deri benzeri bir doku elde edinceye kadar domatesleri kuruduktan sonra çıkarın. Domateslerinizi çevirdiğinizde kuru olup olmadığını kontrol edin. Yumuşak ve bükülebilir olmalı, ancak kırılgan olacak kadar kuru olmamalıdır.
Domatesler piştiğinde hiç yapışkanlık hissetmemeli ve sıktığınızda nemi dışarı atmamalıdır.
Herhangi bir domates çok gevrek olursa, domates tozu yerine onları öğütebilirsiniz. Tozu suyla karıştırarak domates salçası yapın!

7-24 saate kadar her saat başı domatesleri kontrol etmeye devam edin. Çoğu domates 6-8 saat içinde bitecek olsa da bu, domateslerinizin büyüklüğüne ve nem içeriğine bağlıdır. Kuru olanları kontrol etmek için her saat başı domateslerinize bakın.

8-Domatesleri bir yıla kadar yağda tutun veya dondurun. Domatesleri buzdolabında veya derin dondurucuda saklamak için fermuarlı bir poşete koyun ve fazla havayı sıkın. Bunları bir aya kadar buzdolabına koyun veya dondurucuya koyun.
Domatesleri yağda saklamak için, bir kavanozu 10 dakika kaynatıp sterilize edin. Kavanozun kurumasını bekleyin. Domatesleri kırmızı şarap sirkesine batırın, ardından domatesleri kavanoza ekleyin. Domateslerin üzerine tamamen batıncaya kadar yağı (zeytinyağı gibi) dökün. Kavanozu serin ve karanlık bir yerde saklayın. Domatesleri dışarı çıkarırken kalan domateslerin hala yağa batırılmış olduğundan emin olun.


Yöntem
3
Dondurucu Domates
Domatesleri Saklayın (Uzun Süreli) Adım 14 başlıklı görüntü
1
Domatesleri yıkayın ve gövde izini kesin. Domatesleri tatlı su altında gezdirin. Fazla kiri temizlemek için parmaklarınızla ovalayın. Sapın çıkarıldığı yerde kalan kahverengi lekeyi, gövde izini çıkarmak için bir soyma bıçağı kullanın.
Akan su kullanmak en iyisidir. Domateslerin durgun suda yıkanması, bakterilerin sap yarasından domatese girme şansını artırır.

2
Daha sonra küçük miktarlarda kullanmak istiyorsanız domatesleri parçalara ayırın. Bir soyma bıçağı kullanarak domatesleri dörde veya ikiye bölün. Böylelikle daha sonra ihtiyacınız olursa bir domatesin bir kısmını dondurucudan alabilirsiniz.
İsterseniz küçük domatesleri bütün olarak dondurabilirsiniz.
Domatesleri Saklayın (Uzun Süreli) Adım 16 başlıklı görüntü
3
Domates parçalarını tek kat halinde bir tabağa veya tepsiye yerleştirin. Birbirlerine yapışabileceklerinden domatesleri bu noktada çok yakın paketlemeyin. Domatesleri buz olana kadar dondurucuya koyun, ardından ellerinizi kullanarak kestiğiniz orijinal parçalara ayırın.
Bütün domates kullanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

4
Domatesleri hava geçirmez bir kapta dondurucuda bir yıla kadar saklayın. Domatesleri kaba koyun. Fermuarlı bir torba kullanıyorsanız, olabildiğince fazla hava alın. Bütün domatesleri kullanıyorsanız, bunları kapta bir araya koyun. Donduktan sonra yine parçalanacaklar.

5
İsterseniz domatesleri dondurduktan sonra kabuklarını soyun. Dondurucu domateslerin bir avantajı, kabuğun kolaylıkla soyulmasıdır. Domatesleri dondurucudan çıkardıktan sonra parmaklarınızı kullanarak kabuklarını çıkarın. Yöntem
4
Domates Konservesi

1
Domatesleri yıkayıp haşlayın. Parmaklarınızı kullanarak domatesleri temiz su altında gezdirin. Soyma bıçağıyla her bir domatesin dibine küçük bir X işareti koyun. Domatesleri kaynar suya birkaç seferde yarım dakika kadar batırın. Buzlu suya daldırmadan önce derilerin kalkmaya başladığını görene kadar bekleyin. Soğutmayı bitirmek için onları bir havluya götürün.

2
Domatesleri soyun, çekirdeklerini ve fazla suyu çıkarın. Domateslerin kabuklarını çıkarmak için parmaklarınızı kullanın ve bir tencerenin üzerindeki süzgecin içine koyun. Kahverengi gövde bölgesini soyma bıçağıyla çıkarın. Domatesleri ikiye bölün. Domates kabuğuyla aynı kevgir içine parmaklarınızla tohumları atın.
Ekstra meyve suyunun da süzgecin içine dökülmesine izin verin.
Tüm domateslerin kabuklarını soyduktan sonra, tohumları ve kabukları bir spatula ile kevgir üzerinde ezin ve daha fazla domates suyu ve su elde edin.

3
Domates posasını parmaklarınızla ezin. Kalan domatesleri bir tavada büyük parçalara ayırın. Tavada hala büyük parçalar varsa, onları daha fazla parçalamak için patates ezici kullanın.

4
Domatesleri ve domates suyunu pişirin. Biri domatesli diğeri domatesli su olan 2 tencereyi ocakta orta-yüksek ateşte kaynatın. Ateşi kısın ve tencerelerin domatesler parçalanana kadar pişmesine izin verin.
Dilerseniz domatesleri pişirmeden önce otlar ve baharatlar ekleyebilirsiniz. Kıyılmış sarımsak, soğan veya biber, İtalyan baharatları, tuz ve karabiber ve / veya taze fesleğen veya biberiye dallarını deneyin.
Pişirirken domates suyunda pek bir fark görmeyeceksiniz, sadece domateslerle aynı miktarda pişirin.
Domatesleri Saklayın (Uzun Süreli) 23. Adım
5
Konserve kavanozlarını sterilize edin. Domatesleri pişirirken tencerede su kaynatın. Kavanozları, kapakları, halkaları, kepçeyi, huniyi ve maşayı suya yerleştirin. Birkaç dakika kaynatın ve domatesleri dökmeye hazır olana kadar suda bekletin.
Kavanoz maşasını başka bir maşa setiyle çıkarın ve kavanozları sıcak sudan çıkarmak için kavanoz maşasını kullanın.

6
Domatesleri kavanozlara dökün ve baloncukları çıkarmak için karıştırın. Her kavanozun üstüne bir huni yerleştirin, ardından kavanozu doldurmaya yetecek kadar domates koyun. Boş 1 / 2 üst oda inç (1.3 cm) olabilir. Herhangi bir kabarcığı temizlemek için kavanozdaki domateslerin arasından temiz bir bıçak veya yemek çubuğu geçirin.
Domates suyu için de aynı işlemi uygulayın.

7
Kavanozları sildikten sonra kapakları kavanozların üzerine koyun. Kapakların kapanabilmesi için kavanozların kenarlarını bir bezle temizleyin. Kapakları kavanozların üzerine yerleştirin, ardından halkaları vidalayın. Kavanozu, maşayı kullanarak teneke kutuya yerleştirin.

8
11 pound (5.0 kg) basınç kullanarak basınçlı konserve kavanozları olabilir. Kapağı basınçlı teneke kutuya yerleştirin ve brülörü yüksek ateşe getirin. Zirveye çıkmak için buharın çıkmasına dikkat edin. Hazır olduğunda, kavanozları 10 dakika daha pişirin, ardından tencereye basınç vermeye başlamak için vanayı kullanın. 11 pound (5,0 kg) basınca ulaşmasına izin verin. Domatesleri bu basınçta 15 dakika pişirin.
Her zaman baskıya dikkat edin. Biraz daha yükseğe çıkabilir, ancak 11 poundun (5,0 kg) altına düşmesine izin vermeyin. Varsa, basıncı artırın ve 15 dakika daha pişirin.
Yeterince asidik olmadıkları için domatesleri su yöntemini kullanarak yapmaya çalışmayın, yani botulizm ile sonuçlanabilirsiniz!

9
Basınç konservesinin oda sıcaklığına gelmesine izin verin. Brülörü kapatın. Basınçlı konserve kutusu soğuduktan ve basıncı serbest bıraktıktan sonra, kapak kilidinin düşmesini bekleyin. Basınçlı tenekeyi dikkatlice açın ve maşanızı kullanarak kavanozları tencereden çıkarın. [33]

10
Kavanoz kapaklarını test edin ve domateslerinizi bir yıla kadar saklayın. Kavanozlar birkaç saat soğuduğunda ve kapakların açılıp açılmadığını kontrol ettiğinizde, halkaları dikkatlice çıkarın. Verip vermediğini görmek için kavanozu kapağından bir süre tutun. Varsa, buzdolabına koyun ve en kısa zamanda kullanın veya tekrar kullanın.
Kapalı kavanozları serin ve karanlık bir alana yerleştirin. Ezilmiş domatesleri güveç, çorba ve soslarda kullanın. Et suyu gibi çorbalara domates suyunu ekleyin.
Saklama için kavanoz bantlarını çıkarabilirsiniz. Açık bırakırsanız zamanla paslanabilirler.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler