Ana SayfaMansetDomatesin kabuğunu nasıl kolay soyulur
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Domatesin kabuğunu nasıl kolay soyulur

1. Ateşle ısıtma
Ateşle ısıtma resmi
Domatesinize birkaç çizik atın ve ocağın üzerinde bir çatal yardımı ile havada tutarak domatesinize ısı işlemi uygulayın. Bu sayede domates kabuğu sertleşecektir ve kabukta patlaklar olacaktır. Çizik attığınız yerden kabuğu rahatlıkla soyabilirsiniz.


2. Sıcak su
Sıcak su resmi
Domatesinizin alt kısmına çarpı işareti yapın. Bir tencere içerisine su koyun ve domatesi içerisine koyarak 2-3 dakika kadar pişirin. Ardından domatesi sıcak suyun içerisine alın ve domatesleri soyun.

3. Bıçakla kesme
Bıçakla kesme resmi
Domatesinizi 4 eşit parçaya bölün. Domates kabuğu ile domatesin arasına bıçağınızı yerleştirin. Küçük hareketlerle kabuğu domatesten ayırın.

4. Soyma
Soyma resmi
Domatesinizin alt kısmına 4 çizik atın. Yavaşça çiziklerden tutarak domateslerinizi aşağı doğru çekerek kabuğundan ayırın.

5. Mikrodalga yöntemi
Mikrodalga yöntemi resmi
Mikrodalga içerisine bir kase ile domatesi koyun. 10 saniye kadar ısıtın ve çıkartın. Domates kabuklarınız yumuşamış olduğundan dolayı hızlıca soyma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

6. Soğuk ve sıcak su yöntemi
Soğuk ve sıcak su yöntemi resmi
Domates üzerini bıçak ile çarpı işareti yaparak çizik atın. Bir yandan da tencere içerisine su ekleyerek suyu kaynatın. Kaynayan suyun içerisine domatesi ekleyin ve 2-3 dakika kadar bekleyin. Kabukları hafif açılmış olan domatesleri sıcak sudan alarak buzlu soğuk su içerisine yerleştirin. Bu sayede domates kabukları şoklanır ve rahatlıkla soyabilirsiniz.

7. Buzlu domates
Buzlu domates resmi
Buzlukta bekleyen domateslerinizi buzluktan çıkarttığınızda sıcak suyun altına tutun. Aynı anda farklı ısı dereceleri gören domates kabukları patlayarak soymanıza yardımcı olacaktır.

8. Bıçak seçimi
Bıçak seçimi resmi
Salatalık soyarken kullandığınız bıçağınızı domates soyarken de kullanabilirsiniz. Bıçağınızın keskinliği bu konuda çok önemlidir. Çok keskin olmayan bıçakla domates kabuklarını soyarsanız domatesinizi ezebilirsiniz.

9. Bıçak tersi
Bıçak tersi resmi
Domatesin üzerine sıcak su dökün. Bıçağın sırt (ters tarafı) ile kabukların üzerine sürtün. Bu sayede soyulacak yönün tersine sürtülen bıçak ile kabuk kendini bırakacaktır.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler