Ana SayfaEvimizElmanın çöpünden sirke nasıl yapılır?
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Elmanın çöpünden sirke nasıl yapılır?

Elmanın çöpünden sirke nasıl yapılır?

çarşıdan aldığımız ve yediğimiz elmaların dış kabuklarını ve ortadaki eşik denilen kısımlarını cam bir kavanoza su koyup içine atarım.İçine bir yemek kaşığı pekmez. Çok az himalaya tuzu koyarım.Yedikçe atmaya devam ederim.Önemli olan çürük ve ham olmaması. Cinsi önemli değil hatta çeşitli elmalardan yapılınca daha güzel oluyor. Püf nokta olarak ben cam kavanozun içine pantolon çorabı takıp ağız kısmını sıkıca bağlıyorum elmaları çorabın içine atıyorum. Sonra süzme sorunu olmuyor ve daha net bir görüntü elde ediliyor. Karanlık bir alanda sıcak havada 1 ayda soğuk havada 2-3 ayda sike olur.Afiyet olsun

Birde netten tarif

Elma sirkesi 2 Malzemeler:
• 3 kg elma
• 1 yemek kaşığı elma sirkesi
• Kaynamış soğutulmuş su
• 1 çimdik tuz
• 1 fincan tozşeker

Elma Sirkesi Tarifi
Elmalar yıkandıktan sonra, kullanılacak malzeme ve kavanozlar sıcak suyla iyice yıkanmalıdır. Elmalar küçük parçalara ayrıldıktan sonra, preslenerek veya katı meyve sıkacağından geçirilerek, suları çıkartılmalı (veya yalnız parçacıklar halinde) bir kavanoza yerleştirin. 3 kg elma için 3 lt. kaynamış ve soğumuş suyu ilave edin. İsterseniz malzemeleri daha az kullanıp, suyunu arttırabilirsiniz, ama Elma ve su eşit olursa daha iyi netice alırsınız. Maya olsun diye, bir fincan tozşeker ve 1 çimdik kaya tuzu ekleyin.
Bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak sıcaklık ve oksijen (havalanma) önemlidir. Havayla teması arttırmak için, mümkün olduğunca geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz seçilir. Meyve suyu, üstte boşluk kalacak şekilde kavanoza doldurulmalı, meyve sineğinin geçemeyeceği, fakat havalanmanın sağlanabileceği temiz bir bez/tülbentle kavanozun ağzı kapatılmalıdır. Zaman zaman bir kez karıştırarak, havalanmayı sağlamak, sirkeleşmeyi hızlandırır. Sirkeleşme için ılık (15-25 C) bir ortam tercih edilir. Sirke küpü güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklanmalıdır. Meyve suyundaki şeker, fermantasyona uğrayarak, önce alkole, sonra asetik bakterilerinin yaptığı fermantasyonla asetik asite, yani sirkeye dönüşür. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için, daha önce yapılan doğal elma sirkesi katılabilir.
Sirke, seçilen elma türü ve koşullara göre üç ile altı hafta içinde oluşur. Sirke kokusu alınmaya başlandığından itibaren, her gün tadarak, istenilen tat ve asit derecesi (yüzde 4-8 asit oranı) elde edilene kadar işleme devam edilir. Elde edilen sirke fermantasyonun devamını engellemek için birkaç kat tülbent’ten, kahve filtresi vb. filtrelerden veya süzme yoğurt kesesinden geçirilerek, iyice süzülür. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına olanak vermeyen ince uzun şişelere, tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş, güneş ışığı almayan bir yerde saklanır.
Ne kadar süzersek süzelim, ev koşullarında doğal elma sirkelerinde fermantasyon tam olarak durdurulamaz; şişede, şifai özelliklerinin göstergesi olan yumuşak kaygan yapısıyla deniz anasını andıran düz bir tabaka oluşur. Bu tabaka bakterilerin atıklarından oluşur ve sirke kullanılacağı zaman atılır. Doğal sirkeler rafine olanlara göre daha bulanıktır. Fakat pastörize veya damıtılarak üretilen rafine elma sirkeleri, yüksek sıcaklıklardan ötürü, ona şifai özellikleri kazandıran enzimler, mineral maddeler, vitaminler, pektin, malik ve tartarik asitler açısından fakirleşir, bir kısmını tamamen yitirir.

Sağlığınız için ev yapımı Elma Sirkesi:
• Elma sirkesini hem bakterileri, hem virüsleri, hem de mantarları öldürmek için kullanabilirsiniz.
• Elma sirkesi çok iyi bir koku giderici ve dezenfekte edicidir. Koku gidermek istediğiniz yerlerde kullanabilirsiniz.
• Elma sirkesini çamaşır makinesinde yumuşatıcı gözünde kullanabilirsiniz. Hem çamaşırları yumuşatır, hem de deterjanın zararlı koku ve etkilerini azaltır. Ayrıca düşük sıcaklıklarda yıkanan çamaşırlarda koku problemi olmaz.
&• Bulaşık makinesinde parlatıcı gözünde elma sirkesi kullanabilirsiniz. Diğer parlatıcılar yapay olup, durulanmadıkları için sağlığımız için düşündürücüdür.
• Güneş yanıkları, sinek ısırıkları gibi kaşıntılı durumlarda, elma sirkesini bir pamuğa damlatın ve kızarık yere uygulayın, acısını alıp kaşıntıyı geçirecektir.
• Elma sirkesi ile suyu karıştırarak, camlarınızı temizleyin.
• Elma sirkesi harika bir temzileyicidir, lekelenen yeri bol sirkeli bezle silin.
• Karbonat ve elma sirkesi ile lavaboları ovduğunuzda, ışıl ışıl parlar.
• Elma sirkesi ile dişler fırçaladığında, ağıza ferahlık, dişlere beyazlık katar.
• Elma sirkesi ve soda karışımı çok iyi bir cilt temizleyicisi.
• Elma sirkesinin topuk dikenine iyi geldiğini pekçok kaynaktan okumak mümkün. Bunun için yapmanız gereken topuk dikenini sürekli sirkeyle temas ettirmek. Bir beze sirke dökerek ayağa bağlamak ve ayağı sirkeli suda bekletmek çok faydalı.
• Saçlarınızın kepeksiz olması ve ışıldaması için elma sirkesini kullanabilirsiniz.
• Elma sirkesini hazım problemleri, sinüs enfeksiyonları, saç dökülmesi, kilo vermek için, reflü, gut, artrit, sistit, mantar enfeksiyonu, yüksek tansiyon, menopoz sıkıntıları, siğil, ayak-vücut kokusu, zona, uçuk, varisler, zor uykuya dalmada, yorgunluk ve kolestrolde güvenle kullanabilirsiniz. Yalnız direkt saf sirkeyi içmeniz dişlerinize ve yemek borusuna zarar verebilir. Onun için sulandırarak içmeyi deneyin.
• Kanser, şeker hastalığı ve kemik erimesinden korunmak için, elma sirkesinden faydalanabilirsiniz.
• Elma sirkesinde çeşitli bitkileri bekleterek, bitki sirkeleri de yapabilirsiniz. Mesela size iyi gelen şifalı bir bitkiyi yaptığınız elma sirkesinde 20 gün-1 ay kadar bekletin. Böylece elma sirkesinin şifasını iki katına çıkarmış olursunuz. Mesela adaçayı menopoz sıkıntılarında çok önemli bir bitkidir. Adaçayı sirkesini yaparak, salatalarınıza ve yemeklerinize kullanıp, İlaç kullanmadan, yan etki görmeden sıhhatli bir yaşam sürdürebilirseniz.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler