Ana SayfaMansetErik bozulmadan nasıl saklanır biliyor musunuz
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Erik bozulmadan nasıl saklanır biliyor musunuz

Erik Nasıl Muhafaza Edilir?
1-)Buzdolabında Saklama Yöntemi
Sahip olduğunuz yeşil eriği buzdolabında saklamak istiyorsanız yapmanız gereken işlem oldukça basit. Öncelikle tüm yeşil erikleri iyice yıkayın ve kurulayın. Bulunduğunuz yer eğer çok sıcak değilse yeşil eriklerinizin kurumasını da bekleyebilirsiniz. Ancak yeşil erik için en ideal sıcaklık 0 derece’dir. Bu nedenle eriklerinizin dışarıda kalma süresi bozulma süresini de kısaltacaktır.

Kurulama işlemini tamamladıktan sonra yeşil erikleri uygun büyüklükte cam bir kaba alın ve üzerini streç film ile kapatın. Bunun yerine buzdolabı için uygun saklama kaplarına koyarak da yeşil erikleri 8 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Hava alması eriklerin daha çabuk bozulmasına neden olacağı için iki farklı kapta saklayarak daha uzun süre saklayabilirsiniz.

2-)Derin Dondurucuda Saklama Yöntemi
Yeşil eriklerinizi derin dondurucu da saklamak istiyorsanız yapmanız gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bunun için öncelikle yeşil eriklerinizi iyice yıkayın ve kurutun. Daha sonra ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkarın. Bu adımdan sonra uygulayacağınız adımlar erikleri kullanma şeklinize göre farklılık gösterebilir.

Ancak taze meyve olarak tüketmek istiyorsanız yeşil erikleri bir tepsi üzerine dizerek dondurucuya atın ve donduktan sonra buzdolabı poşetlerine alarak derin dondurucuya atın. Meyve suyu ya da komposto gibi farklı şekillerde tüketmeyi düşünüyorsanız çekirdeklerini ayırdığınız yeşil eriklerinizi biraz yumuşayana kadar haşlayın. Ardından istediğiniz büyüklükte olacak şekilde rondodan geçirerek küçültün. Hazırlamış olduğunuz erikleri soğuduğunda buzdolabı poşetlerine alarak derin dondurucuya koyabilirsiniz. Bu yöntemler ile 10 aya kadar erikleri saklayabilirsiniz.

NOT: Yeşil erikleri tepsi üzerinde dondurma işlemini yağlı kağıda koyarak da yapabilirsiniz. Erikleri olduğu gibi dondurucuya atmak buzu çözüldüğü zaman yumuşamasına ve kararmasına neden olur.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler