Ana SayfaYemekEvde sosis yapımı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Evde sosis yapımı

Ev Yapımı Sosisler
Her Noel’de taze etle evde sosis yaparak büyüdüm, ah hava kokuyordu çünkü herkes yapıyordu. BUNU SEVİYORDUM ve ailem bu güzellikleri yapmak için her zaman yardım isteyecek. Hepsi harika anılar.

Artık yılda birkaç kez sosis yapıyoruz, canımız ne zaman isterse tütsülüyoruz (normalde konserve olarak yapıyoruz) porsiyonlayıp donduruyoruz. Küçük partiler halinde yapıyoruz (2-3 kg -46 lb et o zaman üç aya kadar varacak) ve sonra tekrar yapıyoruz.

Bu ev yapımı sosisleri yapmak o kayıp aktivitelerden biri ve neden gerçekten göründüğü kadar zor olmadığından emin değilim. Kalbinde, bir sosis sadece kıyma, biraz yağ (çoğu zaman bununla uğraşmıyorum bile ama biliyorum ki ailemin bunu kesmeye çalışırsam bana kızacağını biliyorum), tuz ve baharatlar gibi tatlandırıcılar. kuru otlar.

Gerçekten kendi hamburgerinizi öğütmekten daha fazla bir şey değil; Mici dediğimiz bu açık sosisler gibi bir şey istemiyorsanız, bağlantılara doldurmanıza bile gerek yok .

EV YAPIMI SOSİS NASIL YAPILIR
İyi bir sosis tamamen denge, tuz dengesi, yağ miktarı, baharatlar ve otlar ile ilgilidir. Uygun bir tuz/et (ve yağ) oranını bilmek önemlidir, ancak bunu anladığınızda, insanlar arasında büyük ölçüde değişen tuzluluk açısından kendi tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Bazen biraz sıvı eklemek, önemli olan sosis etini karıştırırken bağın sıkılaşmasına yardımcı olur. Yağ miktarı da önemli ve bazıları bunun en az yüzde 20 olması gerektiğini iddia ediyor. %20’ye kadar söyleyebilirim – çok yağlı olduklarında onları gerçekten sevmiyorum. Sosisler zaten suçlu zevklerdir ama onları tam bir kalp katili yapmayalım ve onları daha sağlıklı tarafta tutalım. %5 yağlı sosis denedik ve yaptık….. Çok kuru. Buna değmez, eğer onları evet yaparsanız, biraz yağ ekleyin, bu esastır.

Yani, tüm bu “ev kurallarının” ötesinde, içerik listeniz sınırsızdır, hayal gücünüzle çıldırın. Baharatlar ve otlar gibi az veya çok tatlandırıcıyı atabilirsiniz. Hangi sıvıyı kullanmalı? Sadece su veya biraz şarap tavsiye ederim 😜, başka bir şey değil!

Ev yapımı sosis nasıl yapılır
İşte tavaya veya sigara içenlere girmeye hazır güzel bir ev yapımı sosis
Kasayı nasıl dolduracağınız aşağıda açıklanmıştır – özellikle yardım edecek biri varsa oldukça kolay bir iş diyebilirim. Biz ev yapımı sosisleri her zaman ikiye bölüyoruz ;-), biri eti kasaya iterken diğerini (uzman  ) sosisleri ellemekten sorumlu tutarsa ​​daha kolay olur  yani bunlar kasanın içine giriyor. doğru şekil, çok kalın değil, çok ince değil, hava kabarcığı yok vb. Sosis yapmak biraz sanattır, kabul ediyorum ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi olursunuz.

Hazır sosis satın alabilecekken evde sosis yapmanın ne anlamı var diye sorabilirsiniz? Ev yapımı oldukları iyi bir kaynağınız yoksa, dükkandan satın alınan sosisleri ev yapımı olanlarla karşılaştıramazsınız. Koruyucular, bilmediğimiz tozlar, nitratlar ve içlerinde başka ne olduğunu tanrı bilir, sadece layık değil, sosisleri tamamen unutabilirim. Genel olarak ev yemekleri ve özellikle sosisler, gerçekten hiçbir karşılaştırmaya sahip değildir. Bu ödüllendirici bir deneyim, eğlenceli, sosis yaparken yaşayabileceğiniz kahkaha, beraberlik, Noel’in geldiğini hissetme zamanı (kesinlikle çocukken benim içindi) ama en önemlisi, TAM ne yediğinizi biliyorsunuz!

EV YAPIMI SOSİS NASIL SAKLANIR
Daha büyük bir miktar yaparsanız (her zaman en az 3kgs/6lbs et yaparız) ve biraz taze pişiririz. Kalanları porsiyonlara ayırıyoruz, bir miktar emici kağıda sarın (sadece kuruysa) ve torbalara koyun ve dondurun. 3 aya kadar dondurulabilirler, ancak daha yüksek yağ içeriği nedeniyle 2 ay içinde tüketilmeleri gerekir. Bu yüzden en iyi taze tadı elde etmek için az ve daha sık yapın.

EV YAPIMI SOSİS NASIL YAPILIR

Dumanlı lezzet, sosisler çiğ iken içildiğinde daha etkili bir şekilde verilir. Etler 50°C veya 120°F’de pişmeye başlayacaktır, bu nedenle soğuk tütsüleme işlemi 30°C veya 85°F’nin altındaki sıcaklıklarda yapılmalıdır. Sigara içme odasındaki sıcaklığı mümkün olduğu kadar düşük tutmak önemlidir ve prensip olarak ne kadar uzun süre soğuk sigara içerseniz, dumanlı aroma o kadar yoğun olur.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler