Ana SayfaGüzellikGörme duyunuzu kesinlikle mahvedecek 10 zararlı ipucu
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Görme duyunuzu kesinlikle mahvedecek 10 zararlı ipucu

Kural olarak, görme anında bozulmaz – günlük alışkanlıklarımızı yıllarca bozabilir (veya koruyabilir). Uzun süre beklemeyi sevmeyen ve yüksek diyoptrili gözlükleri bir an önce denemek isteyen biri ne yapmalıdır? 10 zararlı ipucu, bu hedefe mümkün olan en kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ve yine de net görüşü korumak istiyorsanız, onları kırmanız yeterlidir!

Fotoğraf # 1 - Görme duyunuzu kesinlikle mahvedecek 10 zararlı ipucu

1. Kirpikleri uzatın

Yapay kirpikler, özel yapıştırıcı kullanılarak gerçek kirpiklere yapıştırılır. Bir ustanın hatası durumunda göze kaçabilir ve korneaya zarar verebilir. Her şey doğru yapılsa bile, böyle bir prosedüre alerjik reaksiyon da nadir değildir, blefarit (göz kapaklarının iltihabı) ve konjonktivit gibi hoş olmayan hastalıklar şeklinde kendini gösterir.

2. Yanlış yemek

Tüm vücut için dengeli ve vitamin açısından zengin bir beslenme şarttır ve gözler de bir istisna değildir. Vizyonu korumak için doğru beslenme önemlidir. Diyetiniz mutlaka A vitamini (eksikliği renk algısının bozulmasına neden olabilir), C vitamini (bu element göz dokusunun yapısının gücünden sorumludur), antosiyaninler (retinadaki kan damarlarının duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur) içermelidir. ).

3. Kaş bölgesine botoks yapın

Botulinum toksin enjeksiyonu, enjekte edildiği kası felç ederek kırışıklıkları düzeltir. Ancak usta enjeksiyon yerinde bir hata yaparsa veya yanlış dozu seçerse, göz kapağını hareketsizleştiren kas parezi oluşabilir. Bu durumda, aşağıdaki sonuçlar mümkündür: çift görme (diplopi), üst göz kapağının düşmesi (blefaroptoz), kuru gözler ve kornea iltihabı (keratit).

4. Taşımada okuyun

İlk olarak, vagonun veya otobüsün sallanması nedeniyle, göz metne tam olarak odaklanamaz, bu da ek stres yaratır. İkincisi, metro ve otobüsteki aydınlatma arzulanan çok şey bırakıyor. Ve görme için, hem çok güçlü bir kontrast (örneğin, karanlık bir arka plana karşı parlak bir ekrana baktığımızda) hem de çok zayıf (loş ışıkta basılı bir kitap okuduğumuz zaman) zararlıdır. Telefon veya tablet ekranından okuma söz konusu olduğunda, gözler için tehlikeli olan mavi-mor radyasyon spektrumu zararlı etkiyi artırır. Gözlükler için özel lensler (Crizal Prevencia gibi) bu sorunu çözebilir, ancak bunlar bile titreyen bir kitap veya alete odaklanma sorununu çözmez

Fotoğraf # 2 - Görme duyunuzu kesinlikle mahvedecek 10 zararlı ipucu

5. Göz doktoruna yapılan ziyareti erteleyin

Hiçbir şey sizi rahatsız etmese bile her yıl göz muayenesi gereklidir. Miyopi ve hipermetropi olan kişiler için, değişiklik durumunda lensleri daha uygun olanlarla değiştirmek özellikle önemlidir. Doğru düzeltme, daha fazla görme bozukluğunu önlemeye yardımcı olur.
6. Göz egzersizleri yapmayın
Tıpkı vücut gibi, göz kaslarının da jimnastiğe ihtiyacı vardır. Özellikle gözlerdeki stresi azaltmanın çok önemli olduğu bilgisayarda uzun süreli çalışma sırasında. İstatistiklere göre, elektronik cihazların kullanımı nedeniyle her dört kişiden üçü görsel yorgunluk sendromu yaşıyor. Bununla birlikte, bu problemden kolayca kaçınılabilir, çünkü göz egzersizleri kompleksi 20 dakikadan fazla sürmez.
7. Sık stres
Sürekli sinir gerginliği durumunda, kan basıncı yükselir ve kalp atış hızı artar ve bu, gözün damar sistemine bir darbedir. Tünel görme sendromu (bir kişinin periferik görüşünü kaybettiği), miyokimya (“sinir tikleri” olarak bilinir), rahatsızlıkları nedeniyle baş ağrısı ve kuru gözler oluşabilir.
Fotoğraf # 3 - Görme duyunuzu kesinlikle mahvedecek 10 zararlı ipucu

8. Kuru hava ile iç mekanlarda çok zaman geçirin

Soğuk mevsimde, ısıtma sistemi iç havayı ve bununla birlikte gözün derisini ve mukoza zarını kurutur. Bunun olmasını önlemek için eve ve işyerine bir nemlendirici yerleştirebilirsiniz. Akvaryum ayrıca havadaki nemi arttırmanın harika bir yoludur.
9. Güneş korumasını ihmal edin
Çoğu insan gözlerinin yaz aylarında güneşten korunmaya ihtiyacı olduğunu bilir, ancak kışın ve bulutlu havalarda çoğu zaman gözlerini unuturlar. Ancak güneş tüm yıl boyunca ultraviyole ışık yayar ve kışın ışınları kardan da yansır. Bu nedenle gözler her zaman güneş gözlüğü veya fotokromik gözlüklerle korunmalıdır. İkincisi, yılın herhangi bir zamanında ve her yerde uygundur. Mercek gölgeleme derecesi ışığa bağlı olarak değişir: bu camlar iç mekanlarda şeffaftır ve güneş ışığına maruz kaldıklarında kararırlar. Fotokromik lensler, aynı anda görüşü düzeltmelerini ve gözleri güneşten korumalarını sağlayan diyoptrilerle yapılabilir.
10. Düşük kaliteli veya uygun olmayan camlara sahip gözlük takın
Gözlüklerdeki ana şey lenslerdir, çünkü gözlerimizin sağlığı onlara bağlıdır. Yanlış görme düzeltmesi, göz kaslarının aşırı gerilmesine yol açar ve bu da görüşü bozabilir. Düşük kaliteli lensler de zararlıdır: örneğin, koruyucu faktörü olmayan renkli lenslere sahip ucuz güneş gözlüklerinin altında, göz bebeği genişler ve daha fazla UV ışını girer. Modern lensler hafif ve dayanıklıdır, bu da onları daha rahat ve dayanıklı kılar ve düşmelerden kaynaklanan yaralanmaları önler. Ve lensler kire, toza, su damlalarına, mekanik hasara ve ultraviyole radyasyona karşı koruma sağlayan çoklu kaplama ile de yapılabilir.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler