Ana SayfaMansetGöz altında arpacık çıkarsa ne yapmalı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Göz altında arpacık çıkarsa ne yapmalı

Gözdeki arpa çok fazla rahatsızlığa neden olur. Bu iltihap, göz kapağında kızarıklık ile başlar, apseye dönüşür ve bu da daha ciddi sorunlara neden olabilir. Sebeplerle uğraştıktan ve çeşitli tedavi yöntemleri öğrendikten sonra, bu sıkıntıyla baş etmek veya önlemek daha kolaydır.

Gözdeki arpa görünümünün nedenleri
Yağ bezinin veya siliyer folikülün tıkanması ile, irin oluşumuna neden olan inflamatuar bir süreç meydana gelir. Arpa dört gün içinde gelişir. İlk olarak, kaşıntı ve kızarıklık ortaya çıkar, göz kapağı ağrımaya başlar. Üçüncü gün beyaz veya sarı renkli püstüler bir baş gelişir ve dördüncü gün patlar, irin akar ve kanallar temizlenir.
Bu hastalığın nedeni, Staphylococcus aureus veya diğer bakteriyel enfeksiyonların geliştiği arka plana karşı zayıflamış bir bağışıklık sistemidir. Bu, aşağıdaki durumlarda olabilir:

soğuk algınlığı ve hipotermi ile;
hijyen kurallarına uyulmaması nedeniyle;
zayıflamış bağışıklık ile;
stresin bir sonucu olarak, sinir krizi ile;
ameliyat sonrası rehabilitasyon döneminde;
şeker hastalığı olan hastalarda;
sindirim sistemi hastalıkları ile.
Bir tür hastalık – iç arpacık, meibomian bezleri tıkandığında ortaya çıkar. Bu iltihaplanma bazen o kadar akut değildir, ancak ortaya çıkarsa, gözün mukoza zarının enfeksiyon tehlikesi vardır.

Göz arpacığından kurtulmak için ne yapılmalı?
Yüksek ateş, baş ağrısı, gözlerde ağrı, gözde Arpacık ile iltihabın tekrar ortaya çıkması doktora gitme nedenidir. Hastalık komplikasyonsuz geçerse, hastanın durumunu hafifletebilir ve ilaçlar ve halk ilaçları kullanarak iltihaptan kurtulmaya çalışabilirsiniz:

Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, gözleri sıkıca kapatarak, pamuklu bir bezle göz kapağına biraz parlak yeşil uygulayabilirsiniz.
Reçetesiz satılan tetrasiklin, gentamisin veya diğer özel oftalmik merhemleri kullanın.
Ilık tuzlu su çözeltilerinden, bitkisel infüzyonlardan, çay infüzyonlarından kompresler ve losyonlar yapın.
Haşlanmış yumurta veya tuz torbası gibi kuru ısı uygulayın.
Göz altında oluşan arpayı halk ilaçları ile dikkatlice tedavi edin. Isıtma, enfeksiyonun lenfatik sistem yoluyla tüm vücuda yayılmasına yardımcı olur. Arpacık sıkmak kesinlikle yasaktır, bu yörüngenin iltihaplanmasına neden olabilir.

Herhangi bir ilaç bir göz doktoruna danıştıktan sonra ve onun gözetiminde kullanılmalıdır. Arpacık görünümünden kaçınmak için hijyen standartlarına uymalı ve vitamin veya bitkisel kaynatma alarak bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz.

 

 

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler