Ana SayfaMansetGözlerdeki yıldızların nedenleri ve önlenmesi
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Gözlerdeki yıldızların nedenleri ve önlenmesi

Sinekler, yıldızlar, karanlık noktalar – bir kişinin yüzen “engelleri” görmeye başladığı sendromun adı nedir. Aynı zamanda, bakışımızı diğer nesnelere kaydırdığımızda bile görüş alanında kalırlar – noktalar göz hareketinin yörüngesini devam ettiriyor gibi görünüyor. Bir kişi parlak veya aydınlık yerlere baktığında sinekler en çok fark edilir hale gelir.

Bu sendromun bilimsel adı vitreus opaklığıdır . Bu, göz küresinin camsı mizahındaki kollajen liflerinin elastikiyetlerini kaybettiği ve yoğun topaklar veya skotomlar halinde düğümlendiği bir durumdur. Sadece retinaya bıraktıkları gölgeyi görüyoruz – farklı şekil ve boyutlarda olabilir: zikzaklar, yıldızlar, iplikler şeklinde.

Kural olarak, kara sineklerin ortaya çıkması doğal bir süreçtir ve yaşla birlikte kendini gösterir.Ancak sinekler aniden ortaya çıkar ve sürekli görünüme eşlik ederse, büyüktürler ve birçoğu vardır ve aynı zamanda gözlerinizde keskin bir ağrı hissederseniz, bu hemen bir göz doktorunu ziyaret etmek için bir nedendir. Uzman, fundus, retina ve vitreus gövdesinin durumunu kontrol edecek, göz basıncını ölçecek – gözdeki kanama veya retina dekolmanının başlangıcı dahil olmak üzere ciddi patolojileri dışlamak için. Bu tür durumlar acil tedavi gerektirecektir.

Bazen gözlerin önündeki yıldızlar görsel problemlerle ilişkili değildir, bu nedenle göz doktoru herhangi bir patoloji ortaya çıkarmazsa, hastayı daha fazla inceleme için kesinlikle bir terapiste yönlendirecektir, bu da zaten uzman bir uzmandan tavsiye almayı önerebilir – a nörolog, endokrinolog veya kardiyolog.

Sonuçlar ve önleme
Ciddi sonuçları olabileceğinden, hoş olmayan bir semptomu göz ardı etmeyin. Hastalığı erken tedavi etmek her zaman daha kolaydır.

Bir kişinin gözlerinin önünde tekrarlayan yıldız ve benek sorunu varsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Bu, semptomun kesin nedenini belirlemek için uygun testler isteyecek bir terapist olabilir.

Gözlerinizin önündeki titremeden kurtulmak için gözler için özel jimnastik yardımcı olur. Egzersiz, değişen kas gerginliği ve gevşemeden oluşur. Gözlerinizi sıkıca kapatmanız (5 saniye) ve ardından sakince önünüze bakmanız (10 saniye) gerekir.

Ayrıca dik otururken mümkün olduğunca önce sağa sonra sola bakmanız önerilir. Jimnastik 10 tekrar için günde bir kez tekrarlanmalıdır.
Ek olarak, gözlerdeki yıldızlar her durumda fazla çalışmayı gösterir. Bir kişi geçici olarak bilgisayardaki işten ve oyunlardan vazgeçmeli, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeye başlamalı, yeterince uyumalı, temiz havada daha fazla yürümeli, mikro elementli vitaminler almaya başlamalıdır.

Bu nedenle, düzenli aralıklarla görünen yıldız işaretlerini izlemek önemlidir. Cevabınız evet ise, semptomun nedenlerini belirlemek için bir doktora görünmeniz gerekir. Yıldız işaretleri bir kerelik bir tezahür olsaydı, endişelenmemelisiniz.

Göz hastalıklarının gelişmesini önlemek için yılda en az bir kez bir göz doktoruna muayene olunması önerilir .
Erica Eskina ; göz doktoru, tıp bilimleri doktoru, profesör, oftalmoloji kliniği başkanı

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler