Ana SayfaMansetGözün altında bir hematom belirirse ne yapmalı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Gözün altında bir hematom belirirse ne yapmalı

Göz altındaki hematom – periorbital doku bölgesinde deri altı yağ tabakasında kanama. Gözler şişer ve şişer, şiddetli ağrı ve bazen yüksek sıcaklık olduğu için tanınması kolaydır.

Gözde neden hematom görünüyor?

İlk sebep ciddi bir kafa travmasıdır. Doğrudan veya dolaylı etki nedeniyle oluşur. Bir hematom, kafatası tabanının, burun köprüsünün, alın, kaş bölgesinin veya sarsıntının kırıldığını gösterir. Akut bir baş ağrısı varken hasta baş dönmesi ve çift görme.

Gözün yakınındaki kılcal damar kendiliğinden kırılırsa bir hematom oluşur. Bu, cildi incelmiş ve damar duvarları zayıf olan kişilerde görülür. Antibiyotikler ve kan inceltici gıdalar görünümünü etkiler:

asetilsalisilik asit, E vitamini içeren müstahzarlar;
tatlı ve süt ürünleri;
deniz ürünleri – kabuklu deniz ürünleri, kalamar, karides ve deniz yosunu;
sebze ve meyveler – domates, pancar, kavun, soğan.
Bunları ölçülü olarak kullanın veya tamamen reddedin, bunun yerine doktorunuza danışın. Özellikle yüksek tansiyonunuz varsa.

Göz altındaki hematom için ilk yardım
Ambulans çağırın veya hastaneye gidin. Ancak bundan önce kanamayı durdurmak için hematoma buz veya soğuk losyonlar uygulayın. Yaralanma durumunda, bir nörolog, cerrah ve göz doktorundan randevu alın.

Hematom şiddetli ağrılı veya iltihaplı ise doktorlar özel merhemler ve ağrı kesiciler yazacaktır. Tedavi sırasında ağır efordan kaçınmak ve sakin kalmak önemlidir. İyileşme süresi 1-2 hafta sürer.

Göz altındaki hematom nasıl kaldırılır?
Hematom ile şişlik ve şişlik görülürse, geleneksel tıp tariflerini kullanın. İlk maske için çiğ patatesleri ince bir rende üzerine rendeleyin, gazlı bezle sarın ve 15-20 dakika göze uygulayın. Bir kompres hazırlayın – taze maydanoz ve lahana, pelin ve muz yapraklarını doğrayın, tülbent içine sarın ve iltihaplı bölgeye koyun.

Isınma ile alternatif kompresler. Sıcak bir tavada tuzu veya şekeri ısıtın, tülbent sarın ve hematoma yapıştırın. Bunun yerine sıcak haşlanmış tavuk yumurtası veya haşlanmış patates alabilirsiniz.

Göz altındaki hematomu kendi başınıza tedavi etmeyin ve tıbbi yardımı reddetmeyin. Bu nedenle, zamanında doktorlar tarafından muayene edilmezseniz, gözün irisi hasar görür ve yırtılır, lens ters çevrilir ve görme bozulur. Doktorunuza danışmadan kompres veya ısınma uygulamayınız.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler