Ana SayfaGüncelGün içinde yorulan çenenizi rahatlatma masajı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Gün içinde yorulan çenenizi rahatlatma masajı

Yüzünüzdeki ve çenenizdeki ağrı dayanılmaz olabilir ve buna neyin sebep olduğunu bilmediğinizde daha da kötüleşir. Çoğumuz için yüz ağrısı temporomandibular eklemle ilgilidir. Üst ve alt çene kemiklerinizi birbirine bağlayan menteşe benzeri eklemdir. Bu eklem düzgün çalışmadığında, temporomandibular eklem bozukluğu veya TME semptomları yaşadığın anlamına gelebilir.

Bu karmaşık eklem, çenenizi ileri, geri ve yan yana hareket ettiren bir dizi kas, bağ, disk ve kemiktir. Çene ekleminizde bir şey ters gittiğinde ağrı ve çenenizi hareket ettirmede zorluk yaşayabilirsiniz. TME’yi ve hangi tedaviye ihtiyacınız olduğunu anlamak için hangi semptomları aramanız gerektiğini bilmek yardımcı olur.

TME semptomları
Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız, temporomandibular eklem rahatsızlığı ile karşı karşıya olabilirsiniz:

Çene ekleminizde ağrı veya hassasiyet
Boynunuzda veya omuzlarınızda ağrı
Yüzünüzde yorgunluk hissi veya ağrı
Yüzünüzün yan tarafında şişlik
Kulağınızın içinde veya çevresinde ağrı
Çiğneme sırasında ağrı veya rahatsız edici bir ısırık
Diş ağrısı,
Baş ağrısı,
Baş dönmesi,
Kulaklarda işitme sorunları veya çınlama (tinnitus)
Ağzınızı açmanızı veya kapatmanızı zorlaştıran kilitli çene
Ağzınızı açarken ve kapatırken tıklama veya ızgara hissi
Risk faktörleri ve nedenleri
Temporomandibular eklem ve sinir ağrısının semptomlarını tanımak genellikle kolay olsa da, ağrınıza neyin sebep olduğunu belirlemek daha zordur. Doktorunuz veya diş hekiminiz TME ağrınıza neyin sebep olduğunu size söyleyemeyebilir. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda bir TME bozukluğu ortaya çıkabilir:

Eklem kıkırdağında artrit hasarı
Çenede disk erozyonu
Kırbaç darbesi veya ağır darbe gibi çene yaralanması
Diş gıcırdatma veya kenetleme (kronik)
Yüz ve çene kaslarınızı sıkılaştırmanıza neden olan stres veya endişe
Kötü duruş
Ortodontik diş telleri
Aşırı sakız kullanımı
Temporomandibular ekleminizi etkileyen bağ dokusu hastalıkları
Temporomandibular eklem bozukluğunun teşhisi
Bir TMJ bozukluğunu fark eden veya teşhis eden ilk kişilerden biri genellikle diş hekiminizdir. Bununla birlikte, aile hekiminiz, kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanınız veya ağız cerrahınız da TME’nizi teşhis edebilir ve tedavi edebilir . Tipik olarak, doktorunuz çene eklemlerinizde ağrı ve hassasiyet olup olmadığını kontrol edecektir. Ayrıca çenenizi hareket ettirdiğinizde ve çenenizin hareketini ve yüz kaslarınızı kontrol ettiğinizde herhangi bir tıklama veya ızgara sesini dinlerler. Röntgen veya CAT taraması veya MRI gibi daha ileri testler de doktorunuzun diğer sorunları ortadan kaldırmasına ve yüzünüzde neler olup bittiğinin tam bir resmini vermesine yardımcı olabilir.

TME için tedavi seçenekleri
TME’nin birçok tedavi seçeneği vardır. İlk bakım hattınız evde başlayabilir. Ancak çeneniz için evde tedavi seçeneklerini tükettikten sonra, daha fazla bakım için doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

Evde tedavi
Temporomandibuler çene bozukluğunuz için kişisel bakımı bildiğiniz ve uyguladığınız için, rahatlama ve şifa bulabilirsiniz. Aşağıdakileri evde yapabilirsiniz:

Yumuşak yiyecekler ye. Çiğneme gerektirmeyen yiyecekleri doldurun ve kalın sandviçler gibi geniş ısırıklar gerektiren gıdalardan kaçının.
İbuprofen veya naproksen gibi reçetesiz satılan bir anti-enflamatuar ilaç alın .
İyi bir duruş uygulayın ve çenenizi elinize yaslamaktan kaçının.
Aşırı veya gereksiz çene hareketlerinden kaçının. Sakızı atlayın, esnerken bir elinizi çenenizin altına koyun ve çenenizi çok fazla açmanıza neden olabilecek şarkı söylemek veya bağırmak gibi şeylerden kaçının.
Çenenizi olabildiğince sık aralıklarla dişlerinizle biraz ayrı konumlandırın. Dişlerinizi gıcırdatma veya sıkma ile ilgili problemleriniz varsa dilinizi dişlerinizin arasına yerleştirin.
Yaklaşık 10 dakika çenenize ve yüzünüzün yan tarafına nemli sıcak veya soğuk paketler koyun . Bunu günde birkaç kez yapabilirsiniz.
Rahatlamayı öğrenin . Çenenizi gevşetmenize ve gevşetmenize yardımcı olması için cephaneliğinizde birkaç stres yönetimi tekniğine ihtiyacınız olacak. Doktorunuza veya diş hekiminize fizik tedavinin nasıl yardımcı olabileceğini sormayı düşünün.
Boyun ve çene kaslarınıza masaj yapın. Uygun olduğunda, doktorunuza veya fizyoterapistinizden evde yapabileceğiniz hafif esnemeler hakkında bilgi alın.
Tıbbi tedavi
Çenenizdeki ağrı ve hassasiyet geçmiyorsa veya ağzınızı açıp kapatamıyorsanız doktorunuza görünün. Bir doktor aşağıdaki tedavi türlerini önerebilir:

Ağrı kesiciler , kas gevşeticiler veya iltihap önleyici ilaçlar gibi ilaçlar.
Ağız atelleri veya ağız koruyucuları. Bu ağız cihazları yumuşak veya sert olabilir ve çenenizi yerinde tutmaya yardımcı olmak için genellikle dişlerinizin üzerinden kayar.
Fizik Tedavi. Fiziksel bir terapist, çenenizi güçlendirmek ve germek için size esneme ve masaj teknikleri verebilir. Ayrıca ultrason ve TME’nizi daha da kötüleştirebilecek davranışların bir değerlendirmesini yapabilirler.
Cerrahi seçenekler. Diğer tedavi seçenekleri ağrınızı gideremediğinde, doktorunuz ameliyat veya başka prosedürler önerebilir. Bunlardan bazıları açık eklem cerrahisi, artrosentez, eklemde enjeksiyonlar, TMJ artroskopisi veya modifiye kondilotomi içerebilir. Bu prosedürler non-invazivden geleneksel cerrahiye kadar çeşitlilik gösterir.
Yüzünüzde, şakağınızda, kulağınızda veya çenenizde ağrıyan ağrınız olduğunda, TME ile uğraşıyor olabilirsiniz. Belirtilerinizi anladıkça, evde kendinize iyi baktıkça ve doktorunuza danıştıkça rahatlama bulabilirsiniz. TME hakkında daha fazla bilgi edinmek ve semptomlarınızı gidermek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için doktorunuzdan randevu alın.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler