Ana SayfaMansetHavuç nasıl saklanır
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Havuç nasıl saklanır

Havuçların aylarca dayanması için nasıl saklanacağına dair basit adımlar. Yumuşak havuçları önlemenin anahtarı, yeşillikleri çıkarmak ve suda saklamaktır! Ayrıca mahzende nasıl uzun süre saklanacağı ve nasıl dondurulacağıyla ilgili ipuçları içerir.

havuçları suyla kaplı sürahide saklamak
Havucun tüm parçalarının yenilebilir olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru! Ve bu kök sebzeler ne kadar dayanıklı olursa olsun, düzgün bir şekilde depolanmazlarsa ıslak olabilirler, solabilirler ve bozulabilirler. Teknik olarak, yumuşak havuçlar fena değildir, ancak bir kez sümüksü hale geldiklerinde onları fırlatmanın zamanı gelmiştir.

Havuçlarınızın gevrek ve taze kalmasına yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları vardır. Bu yüzden, havuçları saklamanın en iyi yollarını öğrenin, böylece bir daha sümüksü havuçlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Taze havuçları saklamanın en iyi yolu nedir?
Havuç saklamaya hazırlanırken yapmanız gereken ilk şey, havuçlarınızda hala varsa, yeşil üstleri kesmektir. Yeşiller, ayrılıncaya kadar kökten nemi çekmeye devam edecek. Bu olursa, havuçlar kurumuş ve gevşeyecektir.

Yeşilleri atmanıza gerek yok! Bunları çeşitli lezzetli tariflerde kullanın, bunları kullanmanın en sevdiğim yolu, havuç üstleri kullanan ev yapımı sebze suyu içindir .

Taze, soyulmamış havuçların nemli kalması gerekir, bu yüzden onları saklamanın en iyi yolu havuçları suyla birlikte buzdolabına koymaktır.

Havuçları kapalı bir torba veya büyük bir kaba koyun ve ardından tamamen suyla kapatın. Kabı kapak veya plastik sargı ile kapatın. Su bulanık görünmeye başladığında (yaklaşık 4-5 günde bir), boşaltın, kabı tekrar doldurun ve tekrar buzdolabına koyun.

Mağazadan satın alınan bebek havuçlar bile bu şekilde saklanabilir ve aynı süre boyunca taze kalabilir.

havuçlar, yeşillikleri kesilmiş olarak su kabında saklanıyor
Havuçları buzdolabında ne kadar tutabilirsiniz?
Yukarıdaki yöntemi kullanırsanız, havuçları kapaklı suda bir kapta saklayarak, taze havuçlar yaklaşık bir ay kadar iyi kalacaktır .

Buzdolabınızda daha dikey bir şey istiyorsanız, bir cam sürahi bile havuç saklamak için harika çalışıyor! Ayrıca oldukça muhteşem görünüyor!

Havuçları elma ve armut gibi etilen gazı üreten meyvelerin yanında saklamayın. Muzların depolanmasında olduğu gibi, saldıkları etilen gazı diğer meyve ve sebzelerin olgunlaşma sürecini hızlandırır ve erken çürümelerine neden olabilir.

İçinde tam boy havuç bulunan büyük sürahi su
Havuçların buzdolabında saklanması gerekiyor mu?
Çoğu insan için bu en pratik seçenektir. Ancak patates gibi diğer birçok kök sebzede olduğu gibi ve hatta elma gibi havuçlar, bir kök mahzeni gibi serin ve karanlık bir yerde saklanabilir.

Havuçlarınızı saklamadan önce yıkamayın. Bu sadece küf oluşumuna davetiye çıkarır. Kökleri ve yaprakları kökten tüm nemi çekmemeleri için çıkardığınızdan emin olun.

Ardından havuçları kapaklı bir kovaya yaprak, talaş veya nemli kuma koyun. Bunu yaparak, havuçları bir seferde aylarca saklayabilir ve beş ila altı ay boyunca taze ve gevrek kalmalarını sağlayabilirsiniz. Bu, kış aylarında birçok kişinin büyük hacimli havuçları depolamasıdır.

Havuçları saklamadan önce yıkamalı mıyım?
Havuçları saklamadan önce değil, soymadan ve kullanmadan önce yıkamanızı tavsiye ederim. Bunun tek istisnası, kesinlikle kirle kaplı olmalarıdır çünkü onları bahçenizden yeni çıkardınız ve buzdolabınızda bir karmaşa yaratacaklar. Suda otururken bile, o sudaki birikimler havuç yüzeyine yerleşebilir. Bu nedenle, her ürünü kullanmadan hemen önce yıkamayı planlayın.

Havuçlarınızı uzun süreli depolamayı planlıyorsanız, onları yıkamayın. Bu fazla nem doğrudan kökün etrafında hapsolacak ve küflenmeye başlayacak ve çürümesine neden olacaktır. Havuçları, üstleri çıkarılmış şekilde olduğu gibi bırakın ve talaş veya nemli kumda iyice paketlenmiş halde saklayın. Bu onları nemli bir ortamda tutarken, nemin doğrudan kökler üzerinde birikmesini önleyecektir.

Yine, bazılarını kullanmaya hazır olduğunuzda, onları depodan çıkarın ve yemeden veya kullanmadan hemen önce yıkayın.

Havuçlarım neden buzdolabında yumuşuyor?
Havuçların yumuşamasının ardındaki en büyük suçlu nem kaybıdır. Bir havucun hücreleri nemini kaybettiğinde daha az sertleşir ve böylece tüm kök yapısını yumuşatır. Öyleyse bunu önlemek için birinci adım, nemi kökünden emecek herhangi bir şeyi çıkarmaktır. Yani yeşillikler. Bu nedenle, bahçede yetiştirilen havuçlar genellikle mağazadan satın alınan havuçlardan daha hızlı “kötüleşir”. Mağazadan satın alınan çoğu havuç, üstlerini sizin için çoktan çıkardı.

İkinci adım, bunları uygun şekilde saklamaktır. Sebzelik çekmecesine bir kök sebzeyi atabileceğinizi düşünmek kolaydır ve bu iyi olur, ancak havuç bundan hoşlanmaz. Nemli bir ortama ihtiyaçları var. Bu nedenle uzun süreli depolama için onları nemli kumda saklayarak karanlık ve kapalı tutarsınız.

Ve bir aya kadar kısa süreli saklama için, buzdolabında kapalı bir kapta soğuk su banyosunda serbestçe yüzebilirler. Bunu yapmak, onları buzdolabında bir aya kadar ve uzun süreli depolamada 6 aya kadar taze ve gevrek tutmalıdır.

kapta suyla kaplı havuç
Yumuşak havuç yiyebilir miyim?
Evet, yumuşak havuçlar yemek için hala iyidir. Yumuşaksa, ancak çürümüş ve sümüksü değilse, pişmiş havuç gerektiren her şey için mükemmeldir. Havuç pişirildiğinde yine de yumuşarlar ve çoğu zaman onları yeterince yumuşatmak zordur. Yumuşak havuçlarla başlayın, pişmiş havuçlarınız mükemmel bir şekilde çıkacaktır.

Ayrıca, henüz yumuşamaya başlayan havuçlar, soğuk su banyosunda ıslatılarak yeniden canlandırılabilir. Bu yüzden, onları pişirmek yerine taze bir tabakta kullanıyorsanız, denemeye değer.

Çiğ havuçları dondurabilir miyim?
Sebzeleri tazeliğin zirvesindeyken dondurmak, ürünler mağaza raflarında veya buzdolabınızda hazır bekletildikten sonra kaybolduğunda kaybedilen besinleri koruyabilir.

Havuçlarınızı dondurucuya atmak istiyorsanız, en iyisi onları vakumlayarak mühürlemek veya mümkün olduğunca çok havası alınmış, ağır hizmet tipi bir dondurucu kilitli torba kullanmaktır. Ancak çoğu insan bunu yapmaktan hoşlanmaz. Dondurulmuş haldeyken bile havuçtaki doğal enzimler bozulmaya devam ederek hoş tatları azaltabilir ve rengi değiştirebilir.

Havuçları dondurmanın en iyi yolu önce onları beyazlatmaktır. Ağartma, kökteki enzim reaksiyonlarını azaltmak için oldukça basit bir yöntemdir, bu nedenle dondurulduğunda besleyici tatlarını ve renklerini korur.

Bir tencere suyu kaynatarak başlayın. Soyulmuş havuçları birkaç dakika kaynar suya atın. Ardından hemen çıkarın ve bir buzlu su banyosuna tamamen daldırın. Daha sonra bunları tamamen veya doğranmış dondurucuda güvenli bir kaba koyabilir ve ihtiyacınız olana kadar dondurucuda saklayabilirsiniz.

Dondurulmuş havuçlar bir yıla kadar iyi kalır, ancak her zaman olduğu gibi onları ne kadar erken kullanırsanız o kadar iyidir.

Havuç yeşillikleri ile ne yapabilirim?
Kestiğiniz havuçlu havuçlarınız varsa, yeşillikleri nemli bir kağıt havluya sarın ve buzdolabında saklayın. Yine de, sadece bir hafta sonra solacak ve kötüye gidecekleri için hızlı bir şekilde kullanılmaları gerekecek.

beyaz masada havuç yeşillikleri
Sebze suyunun yanı sıra havuç yeşillikleri salatalarda ve çeşitli eğlenceli tariflerde taze olarak kullanılabilir. Ayrıca harika bir pesto yapıyorlar ! Havuç yeşillikleri, içinde boşa gitmek istemediğiniz önemli miktarda besin içerir.

Köklerin sahip olduğu C vitamini altı katına sahiptirler. Yüksek miktarda A Vitamini ve hatta kökün sahip olmadığı K Vitamini içerirler. Bunları ayrıca büyük bir kalsiyum, potasyum, lif ve demir kaynağı olarak da kullanabilirsiniz.

Umarım bu ipuçları havuçlarınızı saklamanıza ve uzun süre dayanmasını sağlamanıza yardımcı olur!

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler