Ana SayfaMansetHavuçlar Aylarca Dayanacak Şekilde Nasıl Saklanır?
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Havuçlar Aylarca Dayanacak Şekilde Nasıl Saklanır?

Havuçlu kek, büyük bir tencere çorba veya havuç bazlı bir Hint tatlısı olan  helva yapmadığım sürece nadiren çok fazla havuç alırım. Sıkıştığım buzdolabı boşlukta dar ve sıcaklığı düzensiz görünüyor. Bazen sebzelikdeki sebzeler buz gibi olur. Bir keresinde donmuş bir havuç durumumuz bile oldu ve bunu seven tek “kişi” benim köpeğim – dişlerinin çıkmasına yardımcı oluyor. Ancak havuç, uygun şekilde saklanırsa (ve uygun bir buzdolabınız varsa) uzun süre dayanabilen sebzelerden biridir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

pratikelle (@pratik_elle)’in paylaştığı bir gönderi

Havuç Nedir?
Havuçların nasıl akıllıca saklanacağını anlamak için , içeriğine daha yakından bakalım .

Havuçlar köklerdir, daha spesifik olarak bir taproot: daha küçük tüylü köklerin (ikincil yan kökler olarak adlandırılır) çıktığı tek bir konik şekilli kök. Bir havucun büyüdükçe nasıl şekil aldığı, havuç türünün türünden toprak koşullarına ve iklime kadar çeşitli faktörlere bağlıdır.
Bir havucu dilimlerseniz, merkezin renginin dışına göre biraz daha açık olduğunu fark edeceksiniz. Havucun dışı, depolama şekerlerinin çoğunun bulunduğu yerdir. 68 ° F’den daha yüksek sıcaklıklarda büyümek, daha az şekerli ancak daha güçlü bir tada sahip havuç üretme eğilimindedir.

Havuç tipik olarak nişasta bakımından düşük, ancak sakaroz gibi şekerlerde daha yüksek bir sebze olarak kabul edilir . Ancak bu, havuç çeşidine ve stres gibi yetiştirme ve saklama koşullarına bağlıdır. Bir çalışmada , havuçlar, büyüme sırasında aşırı sallama gibi mekanik strese maruz kaldıklarında, tadı acı ve “mide bulandıracak kadar tatlı”ydı. Kökün içindeki hücreler, şekerleri serbest bırakmak için nişastayı kesecek olan amilaz (tükürüğümüzde bulunan aynı enzim) adı verilen bir enzim salgılar.
Başka bir çalışmada , 35.6°F’de depolanan havuçlar, nişasta miktarında bir azalma ve şekerlerde bir artış gösterdi. Aynı çalışmada, havuçlar oda sıcaklığında (66.2°F) saklandığında, şeker miktarı artarken nişasta miktarı azaldı, ancak amilaz içermiyordu. Bunu evde de fark etmiş olabilirsiniz: Bir havucu birkaç gün mutfak tezgahında bırakırsanız, eve getirdiğiniz güne göre biraz daha tatlı olur, ancak sertliğini biraz kaybeder.

Değerli bulabileceğiniz başka bir not: Daha küçük, genç havuçların daha büyük, daha yaşlı olanlardan daha tatlı olduğunu duyduysanız, Hans Platenius tarafından 1934’te yapılan bu ayrıntılı çalışma sizi başka türlü ikna edebilir. Daha eski havuçlar aslında daha fazla karoten ve daha fazla sakaroz ve daha az ham lif içerir, bu da onları yemek pişirmek için mükemmel bir seçim haline getirir.
Havuç Depolamanın En İyi Yolu Nedir?
Havuç, uygun şekilde saklanırsa buzdolabında iki ila üç aya kadar dayanabilir.

Kendi havuçunuzu yetiştirirseniz veya çiftçi pazarından taze satın alırsanız, hemen bir torbaya koyun ve buzdolabında saklayın. Havuçların kalitesinin kötüleşmesine neden olabilecek güneş ışığına veya havaya maruz kalmaktan kaçının.

Havuçları buzdolabında uzun süre saklamak için (örneğin, üç günden fazla), onları hava geçirmez ve fermuarlı veya vakumlu bir torbada tutmanın en verimli olduğunu buldum. Torbanın sızdırmazlığı, nemi kontrol etmeye yardımcı olur (buzdolapları, yiyeceklerin kurumasına neden olan kuru koşullar yaratma eğilimindedir).

Havuçları saklarken elma, armut, olgun muz gibi etilen gazı üreten sebze ve meyvelerden uzak tutun. Bitkilerde etilen hormon görevi görerek meyvenin olgunlaşmasını hızlandırır ve havuçta ise izokumarin adı verilen bir madde üreterek meyvelerin çabuk bozulmasına ve tatlarının acılaşmasına neden olur .

Yeşil üst kısımlar hala tepeye bağlıysa, bu, kap veya torba içinde yoğuşmaya yol açacaktır. Yeşiller ayrıca suyu kökünden uzaklaştırır, bu nedenle eve getirilir getirilmez onları taçtan kesmek en iyisidir. Torbanın içine temiz bir mutfak havlusu koydum – bu suyu emer, böylece havuçlar bir su birikintisine oturmaz. Sonra yeşillikleri otlar gibi ayrı ayrı, nemli bir kağıt havluyla bir torbada veya bir bitki kabında (bu özel eklentiler bazen buzdolaplarında bulunur) saklıyorum. Yeşillikleri bağlı bırakmaya karar verirseniz, bu fitilleme yöntemi yaprakların çabuk kararmasını da önleyecektir.

Bazı insanlar ayrıca havuçları buzdolabında temiz filtrelenmiş su içeren bir kapta (veya hava geçirmez bir kapta) saklamanızı önerir. Su her gün değiştirilmelidir ve havuçlar bir haftaya kadar dayanır – ancak bu sürenin ötesinde havuçlar kolayca çürür. Bu biraz hantal olabilir, su israfı olabilir ve havuçların raf ömrünü uzatmaz, o yüzden yapmıyorum.

Bunu Evde Deneyin
Depolama yönteminizin işe yarayıp yaramadığını belirlemenin kolay bir yolu: Havucun ne kadar gevşek veya sıkı kaldığını ve ağırlıktaki herhangi bir değişikliği karşılaştıran notlar alın. Zamanla havuç yaşlandıkça yumuşar ve kilo verir. Bu, sebzeden su kaybı nedeniyle değil, aynı zamanda havuçta meydana gelen metabolik değişiklikler nedeniyle de oluşur. Buzdolabının daha soğuk sıcaklığı bu değişiklikleri yavaşlatır ancak tamamen durdurmaz.

Havuçlarınızı buzdolabınızın daha serin bir yerine koyun (ancak donacakları bir yere değil). Bazen, hayattaki her şeyde olduğu gibi, depolama tamamen verimli olmayabilir ve sonunda yumuşak havuçlar elde edebilirsiniz. Bu olursa, en iyisi o havuçları hemen pişirmek. Bunları gevrek bir dokuya ihtiyaç duyulmayan yemeklerde kullanın: Fırında kızartın, bir çorbaya karıştırın, bir tencereye atın veya havuç püresi yapın. Ve o gün pişirecek vaktiniz yoksa dondurun ve kıvamının önemli olmadığı tariflerde gerektiğinde pişirin.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler