Ana SayfaGüzellikİri göğüslerin problemleri
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

İri göğüslerin problemleri

Göğüs Küçültme Sonrası Emzirilebilir mi?
Her meme küçültme ameliyat tekniğinde değişik yüzdeler – değişik oranlar verilse de, meme küçültme ameliyatına girecek üreme çağındaki kadınlar, olası bir gebelik durumunda, kesin olmamakla birlikte ‘olası emzirme problemleri’ yaşayabilecekleri konusunda bilgilendirilmelidir. Düşük bir olasılık da olsa, çoğu hasta emzirebiliyor da olsa, özellikle çocuk sahibi olmamış genç bayanların bu ameliyat öncesi vizitlerde bu konuda tekrar tekrar aydınlatılması esastır. Düşük de olsa bu ameliyattan sonra emzirme ile ilgili problem yaşama olasılığı vardır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?
Bilinmesi gereken tek şey şudur ki; cerrahınız, ameliyatınızı en az iz kalacak şekilde planlar. Bununla birlikte; Göğüs küçültme ameliyatı sonrası meme büyüklüğüne, hacmine, deri kalitesine ve sarkıklık miktarına bağlı olarak hastadan hastaya değişen ameliyat izleri kalabilir. Meme başı çevresinde, meme başı çevresinden alt kıvrıma uzanım gösteren dikine iz, veya ters-T olarak adlandırılan meme altı kıvrımı boyunca kısa veya uzun izler olabilir. Hangi izin kalabileceği, ameliyat öncesi görüşmede kabaca tahmin edilebilir ve hasta ile paylaşılır. Ameliyat sonrası erken dönemde belirgin olan izler, iyi bir skar yönetimi, iz tedavisi ile aylar sonra oldukça kabul edilebilir ve estetik bir hale gelecektir. Ancak temel faktör tabii ki hastanın yara iyileşme kalitesidir.

Küçültme Ameliyatı Ağrılı Mıdır?
Ameliyat sonrası ilk bir iki gün sızı şeklinde ağrı hastayı rahatsız edebilir. Ancak bu dönem ağrı kesici medikasyon ile rahat geçirilir. Kişinin ağrı eşiği ile ilgili olarak ilk bir hafta ara da olsa sıra hastalar hafif ağrı kesici almak isteyebilirler. Ancak birinci hafta sonrası hastalar, ağrı kesici kullanma ihtiyacı hissetmezler. Birçok hasta 1 aylık bir süre sonunda ameliyat olduklarını unuttuklarını ifade eder.

Göğüs Küçültme İşleminin Riskleri Nelerdir?
Meme küçültme ameliyatı basit bir prosedür olmamakla birlikte deneyimli ellerde yapıldığında aslında oldukça güvenlidir. Yine de her ameliyatta olduğu gibi kanama, enfeksiyon, anesteziye ait komplikasyonlar gibi beklenmedik durumlar gözlenebilir. Bazen de meme başı çevresinde, yahut kesilerin birleşim yerlerinde yara açılmaları meydana gelebilir. Kötü yara iyileşmesi de nadir ama olası komplikasyonlar arasında sayılabilir.

Meme küçültme ameliyatının en nadir ama mutsuz edici komplikasyonu meme başında geçici his kaybı ya da kan dolaşımı yetersizliği nedeni ile meme ucu dokusunun kaybıdır. Çok nadir de olsa bu durum gözlenebilmektedir. Özellikle şeker hastalarında ve ağır sigara içenlerde bu komplikasyona dünyanın hemen her cerrahi merkezinde zaman zaman rastlanır.

Göğüsler Ne Kadar Küçültülür?
Meme küçültme işleminde ne kadar göğüs büyüklüğü bırakılacağı tamamen hastanın beklentisi doğrultusunda şekillendirilir. Ameliyat öncesi planlama yapılırken hasta ile cerrahı, ameliyat sonrası görüntüyü simüle ederek ortak bir görüş birliğine varır ve ameliyatta memelerin ne kadar küçültüleceği planlanır. Amaç, hastayı rahatlatacak, eski konforuna kavuşturacak genç memeler oluşturup, vücuda uygun boyutta simetrik, kadınlık beden imajını koruyan güzel memeler oluşturmaktır.

Meme Küçültme Estetiği ile Kombine Birlikte Hangi Ameliyatlar Yapılabilir?
Meme küçültme ve/veya dikleştirme ameliyatı ile birlikte birçok ameliyat eş senaslı olarak birlikte (kombine) olarak gerçekleştirilebilmektedir. Meme estetiği ile birlikte en sık tercih edilen ameliyatlar genellikle karın germe (abdominoplasti) veya liposuction (yağ aldırma) ameliyatı olmaktadır. Hastanın talebi ve beklentisi doğrultusunda, cerrahı ile planlayarak, teknik ve anestezik açıdan mümkün olan her türlü estetik girişimle beraber uygulanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatı?
Meme küçültme işleminin fiyatlandırması, işlemin lokal veya genel anestezi altında yapılmasına ve de planlanan diğer prosedürler ile birlikte (kombine) yapılıp yapılmamasına göre değişkenlik gösterir. Meme küçültme ameliyat ücreti hakkında bilgi edinmek için, detaylı bir değerlendirme ve planlama için cerrahınıza başvurmanız en sağlıklı yol olacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatının Psikolojik Faydaları?
Meme küçültme ve/veya dikleştirme estetiğinin tıbbi açıdan faydalı fizyolojik birçok sonuçları inkar edilemez. Ancak önemli bir etkisi de kadının psikolojik durumu üzerinde olmaktadır. Daha estetik bir vücut görünümüne kavuşan kadında özgüven katsayısı son derece yükselir, giymeyi arzuladığı kıyafetlerde daha fit bir görüntüye kavuşması inanılmaz pozitif bir duygusal değişimi beraberinde getirir.

 

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler