Ana SayfaSağlıkKaraciğer Yağlanmasına İyi Gelen Pratik Kürler
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Pratik Kürler

Yağlı karaciğer hastalığını yemekle tedavi etmek

İki ana yağlı karaciğer hastalığı türü vardır – alkole bağlı ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı. Yağlı karaciğer hastalığı, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık üçte birini etkiler ve karaciğer yetmezliğine en çok katkıda bulunanlardan biridir. Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı en çok obez veya hareketsiz olanlarda ve yüksek oranda işlenmiş bir diyet yiyenlerde teşhis edilir.

Yağlı karaciğer hastalığını, türüne bakılmaksızın tedavi etmenin ana yollarından biri diyettir. Adından da anlaşılacağı gibi yağlı karaciğer hastalığı , karaciğerinizde çok fazla yağ olduğu anlamına gelir. Sağlıklı bir vücutta karaciğer, toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve sindirim proteini olan safra üretir. Yağlı karaciğer hastalığı karaciğere zarar verir ve olması gerektiği gibi çalışmasını engeller.

Genel olarak, yağlı karaciğer hastalığı için diyet şunları içerir:

bir sürü meyve ve sebze
baklagiller ve tam tahıllar gibi yüksek lifli bitkiler
çok az ilave şeker, tuz, trans yağ, rafine karbonhidrat ve doymuş yağ
alkolsüz
Düşük yağlı, düşük kalorili bir diyet kilo vermenize ve yağlı karaciğer hastalığı riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. İdeal olarak, aşırı kiloluysanız, vücut ağırlığınızın en az yüzde 10’unu kaybetmeyi hedeflemelisiniz .

Yağlı bir karaciğer için yemeniz gereken 12 yiyecek ve içecek
İşte sağlıklı karaciğer diyetinize dahil etmeniz gereken birkaç yiyecek:

1. Anormal karaciğer enzimlerini düşürmek için kahve
Çalışmalar , yağlı karaciğer hastalığı olan kahve içenlerin, bu kafeinli içeceği içmeyenlere göre daha az karaciğer hasarına sahip olduğunu göstermiştir. Kafein,anormal karaciğer enzimlerinin miktarıGüvenilir Kaynak Karaciğer hastalıkları açısından risk altındaki kişilerin oranı.

2. Yağ birikmesini önlemek için yeşillikler
Brokoli, kan kaybını önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. karaciğerde yağ birikmesiGüvenilir Kaynakfarelerde. Ispanak, Brüksel lahanası ve lahana gibi daha fazla yeşillik yemek de genel kilo kaybına yardımcı olabilir . Canadian Liver Foundation’ın vejetaryen biber tarifini deneyin, lezzetten ödün vermeden kalorileri azaltmanıza olanak tanır.

3. Yağ birikimini azaltmak için tofu
Bir Illinois çalışmanın Üniversitesi sıçanlar üzerinde tofu gibi gıdalarda bulunan bu soya proteini, karaciğerde yağ birikimi azaltabilir bulundu. Ayrıca, tofu yağ açısından düşük ve protein açısından yüksektir.

4. Enflamasyon ve yağ seviyeleri için balık
Somon, sardalya, ton balığı ve alabalık gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir. Omega-3 yağ asitleri yardımcı olabilirkaraciğer yağ seviyelerini iyileştirmekGüvenilir Kaynak ve iltihabı azaltmakGüvenilir Kaynak. Kanada Karaciğer Vakfı tarafından önerilen, özellikle yağ oranı düşük olan bu teriyaki halibut tarifini deneyin .

5. Enerji için yulaf ezmesi
Yulaf ezmesi gibi tam tahıllardan elde edilen karbonhidratlar vücudunuza enerji verir. Lif içeriği de sizi doyurur ve bu da kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.

6. Karaciğeri iyileştirmek için ceviz
Bu kuruyemişler omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir. Araştırma bulgularıGüvenilir Kaynak Ceviz yiyen yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerin karaciğer fonksiyon testlerini iyileştirdiği.

7. Avokado karaciğeri korumaya yardımcı olur
Avokado, sağlıklı yağlarda yüksektir ve araştırmalar, karaciğer hasarını yavaşlatabilecek kimyasallar içerdiğini öne sürüyor . Kilo kontrolüne yardımcı olabilecek lif bakımından da zengindirler. Yağlı Karaciğer Diyeti İncelemesinden bu ferahlatıcı avokado ve mantar salatasını deneyin .

8. Hasardan korumak için süt ve diğer az yağlı süt ürünleri
Süt, peynir altı suyu proteini bakımından yüksektir ve bu da karaciğeri daha fazla hasara karşı koruyabilir. 2011 çalışmasıGüvenilir Kaynak sıçanlarda.

9. Antioksidanlar için ayçiçeği tohumları
Bu lezzetli tohumlar, karaciğeri daha fazla hasardan koruyabilecek bir antioksidan olan E vitamini bakımından zengindir.

10. Kilo kontrolü için zeytinyağı
Bu sağlıklı yağ, omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir. Yemek pişirmek margarin, tereyağı veya katı yağdan daha sağlıklıdır.AraştırmaGüvenilir Kaynakzeytinyağının karaciğer enzim seviyelerini düşürmeye ve kilo kontrolüne yardımcı olduğunu bulmuştur. LiverSupport.com’dan bu karaciğer dostu geleneksel Meksika yemeğini deneyin.

11. Vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olmak için sarımsak
Bu bitki sadece yemeğe lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda deneysel çalışmalar şunu da göstermektedir: sarımsak tozu takviyeleriGüvenilir Kaynak yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde vücut ağırlığını ve yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

12. Daha az yağ emilimi için yeşil çay
Veriler, yeşil çayın yağ emilimini engellemeye yardımcı olabileceğini destekliyor, ancak sonuçlar henüz kesin değil. Araştırmacılar, yeşil çayın karaciğerdeki yağ depolamasını azaltıp azaltamayacağını ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirip iyileştiremeyeceğini araştırıyorlar . Ancak yeşil çayın , kolesterolü düşürmekten uykuya yardımcı olmaya kadar birçok faydası vardır .

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler