Ana SayfaMansetKızların hijyen hakkında bilmedikleri
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Kızların hijyen hakkında bilmedikleri

Jinekologun ruh ağlaması: Kızların samimi hijyen hakkında unuttuğu 11 banal şey

Külottan kaynaklanan kısırlık ve sabundan kaynaklanan tahriş kurgusal hikayeler değildir, bu, samimi hijyene nasıl uyulacağını bilmeyen kadınların kabul ettiği bir gerçektir.


Böyle banal, ancak bu kadar önemli şeyler bazen kadın temsilciler tarafından gözlemlenmez ve ciddi sonuçlara yol açar. Bir kadın doğum uzmanı-jinekolog, üreme uzmanı, CIDC klinik ağının estetik jinekologu Ilona Grigoryan, samimi hijyende nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında konuştu.

Ilona Grigoryan

Kadın doğum uzmanı-jinekolog, üreme uzmanı,

TsIDK klinik ağının estetik jinekologu

 

Kısırlık nedeni büyük boy iç çamaşırı


İç giyim, nazik bakım gerektiren en hassas bölgeyle temas ettiğinden doğal malzemelerden yapılmalıdır. Büyük olmayan iç çamaşırı giymek tahrişe, dysbiosis, gardnerellosis, vajinal kandidiyazis (pamukçuk), kısırlığa (rahim ve uzantıların yenilenmesine katkıda bulunabilecek küçük pelviste kan durgunluğu nedeniyle ) yol açabilir.

Günlük tanga külot giymek , bağırsaklardan gelen bakterilerin vajinaya girmesine ve çeşitli iltihaplı hastalıklara neden olmasına neden olur. Özel iç çamaşırı giymek için bir “tatil” e ihtiyaç varsa, bunu kısa bir süre için yapmak daha iyidir.

Sabun samimi bölgenin düşmanıdır


Sabunlar, duş jelleri, şampuanlar – tüm bunlar samimi alan için kullanılamaz… Kuruluk, tahriş, alerjik reaksiyonlar ve diğer sonuçlar bu hijyenden kaynaklanacaktır. Kokulu sabunlar ve jeller, samimi bölgenin asit-baz dengesini bozar, bu da bulaşıcı hastalıklara duyarlılıkta artışa yol açar, bakteri ve mantarların büyümesini tetikler ve rahatsızlık ve kuruluk hissine neden olur. Sabun ve duş jeli, nötr veya alkali pH 6-7’ye sahiptir ve cinsel organlar, vücudu patojenlerden koruyan asidik bir laktobasil ortamına sahiptir. Vajinanın sağlıklı asit-baz dengesi yaklaşık 3.5-4.5 pN’dir, bu nedenle, sınırlayıcı parametrelere göre samimi hijyen için bir araç seçilmelidir. Bu önerilere uymazsanız vajinanın mikroflorası değişir ve sağlık sorunları ortaya çıkar.

Ve unutmayın – aşırı temizlik vajinanın doğal bakteri florasını bozabilir.

”Mahrem bölgenin uygun bakımı, kadın sağlığı için önemli bir koşuldur. Ona zarar vermemek için belirli kurallara uymak gerekiyor ” , – TsIDK klinik ağından bir uzmanı tavsiye ediyor.

sünger kötü
El bezi hassas mahrem bölgeye zarar verebilir, bu nedenle samimi hijyen için onu ve çeşitli süngerleri kullanmamalısınız. Ayrıca, zararlı bakteriler genellikle süngerlerde ve bezlerde gelişir; önlemek için, dezenfektan solüsyonlarla daha sık tedavi edin ve iyice kurulayın. Ancak samimi bölge için kullanmamalısınız .

yıkama tekniği
Vajinal flora bağırsaklar için güvenlidir, ancak bağırsak florasının vajinaya girmesi iltihaplı hastalıklara yol açabilir , bu nedenle anüsten üreme organlarına bakteri getirmemeye dikkat edin.

 

özel havlu
Samimi hijyen için ayrı bir yumuşak havluya sahip olmak gerekir, çünkü bu havlu bakteriler için iyi bir “ev”dir. Havlu kullanırken keskin ovma hareketleri yapmayın, aksi takdirde hassas bölgeyi yaralayabilirsiniz. Bir kadının sadece bu bölge için ayrı bir havluya sahip olması önemlidir. Hiçbir durumda hem bacaklar hem de diğer alanlar için geçerli olanı kullanmamalısınız.

Havuz sonrası duş
Havuzdan gelen su veya doğal rezervuarlardan gelen kirli su tahrişe neden olabileceğinden, yüzdükten veya nehirde ve denizde sıçradıktan sonra iyice duş almak önemlidir. Bakteriler girerse, pamukçuk’u da kışkırtabilirsiniz .

Günlük rutinlerin reddedilmesi
PH dengesizliğine ve tahrişe neden olabilen külot astarlarıdır. Çoğunlukla nefes alabilen ve steril olmadıkları için “nefes alabilen pedler” yoktur. Yapılan çalışmalara göre tüm numunelerin hava geçirgenliğinin 0 !

3-4 saatlik kullanımdan sonra pedi değiştirmeye kesinlikle değer, çünkü belirlenen süreden sonra, bir kadının mikroflorası için tehlikeli olan yüzeyde zararlı mikroorganizmalar çoğalabilir.

Duş almanın tehlikeleri
İyiden daha fazla zarar verebilecek olan duştur. Vajinanın irrigasyonu, olağan bakteri arka planını bozabilir. Örneğin, dengeyi korumak ve hatta enfeksiyona neden olmak için gerekli olan laktobasilleri öldürün. Douching sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılır.

Samimi sağlığınız konusunda daha dikkatli olmalısınız ve bu birçok sorunu önleyecektir.

Doğum kontrol ilaçları bir doktor tarafından reçete edilir
Hormonal ilaçlar olduğu için kendi başınıza doğum kontrol ilaçları almamalısınız. Her insan ve hormonal geçmişi farklıdır, bu nedenle arkadaşlarınıza uygun doğum kontrol ilaçları sizin için çalışmayabilir. Hormonal kontraseptiflerin bileşimi çeşitli aktif maddeler içerir ve sadece doktor sizin için doğru olan ilacı seçer. Ön kapsamlı bir muayeneden sonra sadece bir doktor uygun bir öneride bulunabilir, eşlik eden hastalıkların varlığını hesaba katabilir, belirli bir hormonal ilacı almak için kontrendikasyonların olmadığını belirleyebilir.

Jinekoloğa düzenli ziyaretler
Jinekoloğa düzenli ziyaretler sağlığınızın anahtarıdır. Ziyaretlerin sıklığı yaşa ve cinsel aktiviteye bağlı olarak değişebilir, ancak en az altı ayda bir. Unutulmamalıdır ki çeşitli rahatsızlıklar ve onkolojik hastalıklar zamanla ve şimdiden şiddetli bir biçimde kendini gösterebilir . Şu anda hiçbir şey sizi rahatsız etmese bile doktora gitmeye değer.

Servikal erozyon tedavi edilmeli mi?
23-27 yaşlarında, kızlarda genellikle serviksin yüzeyinde kolumnar epitel ektopisi vardır. Bu, servikal kanalı kaplayan kolumnar epitelin serviksin yüzeyine çıktığı zamandır. Bu fizyolojik durum tedavi gerektirmez. Ancak rahim ağzının aşındırıcı hasarları da vardır ve bu hasarlar kanser gelişimine yol açtığından tedavi edilmesi gerekir. Serviksi değerlendirmek için genişletilmiş bir kolposkopi kullanılır. Ve ancak bir kadın doğum uzmanı-jinekolog tarafından yapılan kapsamlı bir muayeneden sonra teşhis konulacak ve gerekirse tedavi verilecektir.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler