Ana SayfaSaklanırPirinç böceklenmeden nasıl saklanır
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Pirinç böceklenmeden nasıl saklanır

Pirinç böceklenmeden nasıl saklanır,

Pirinç buğdaygiller ailesinden olan otsu bir bitki türüdür. Ve elbette sadece ülkemizde değil hemen hemen tüm dünya da tüketilen bir besin maddesidir.

Pirinç özellikle nişasta açısından çok zengindir ve bu yüzden de çok iyi bir enerji kaynağıdır. Pirincin içerisinde B1, B2, C ve E vitaminlerinin yanı sıra sodyum ile magnezyum ayrıca potasyum ve kalsiyum gibi bazı önemli minerallerde bulunur.

Pirinç sadece pilav yapımında değil dolma içinde ve birçok yemekte kullanıldığı gibi sütlü tatlılarda da çok fazla kullanılmaktadır. Büyük bir enerji deposu olan pirinç ayrıca mide dostu olan bir gıda türüdür. Bu yüzden de özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarında yararlıdır.

Mutfaklardan hemen hemen hiç eksik olmayan bu gıdayı bozulmadan saklamak için birkaç önemli hususa dikkat etmek gerekir.

Pirinç Nasıl Muhafaza Edilir?

Bildiğiniz gibi özellikle nemli yerlerde pirinç daha çabuk bir şekilde yani kısa zamanda bozulmaktadır. Bu yüzden de pirinçten çok fazla miktarlarda almamak en iyisidir. Bilhassa mutfakta pirinç ya erzak dolabında ya da kilerde ve mutlaka temiz bir bez torbada saklanmalıdır. Bez torbalarda pirinci saklamak demek hem nem oluşumunu hem de küf oluşumunu önlemek demektir.

Bilhassa çok sıcak ya da havasız veya nemli ortamlar pirincin çok çabuk bir şekilde bozulmasına neden olacaktır. Bu yüzden de pirincin saklandığı erzak dolabı veya kiler hem havadar hem rutubetsiz hem de diret olarak güneş ışığı almayan ve hatta ısı kaynaklarından olabildiğince uzak ve loş olmalıdır.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler