Ana SayfaBozulmazSarımsak nasıl bozulmaz
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Sarımsak nasıl bozulmaz

Sarımsağın Kötü Olduğu Nasıl Anlaşılır
Sarımsak çok ilginç bir besindir. Teknik olarak konuşan sarımsağın bir sebze olduğunu biliyor muydunuz ? Bunu yakın zamana kadar fark etmemiştim. Ben ona her zaman baharat ya da bitki demiştim. Ama toprakta yetişen bir soğan olduğu düşünülürse, bir sebzedir. Sarımsağın doğasını akılda tutmak, sarımsağın ne zaman kötü olduğunu anlamaya çalışırken yardımcı olabilir. Sarımsağı nasıl kızartacağımı öğrenmek istediğimde bu aklıma geldi .

Sarımsak bozulabilir mi?
Evet, taze sarımsak bozulabilir. Tıpkı diğer taze sebzeler gibi ve raf ömrü vardır. Sarımsakları taze tutmanın anahtarı, onu bütün halde tutmaktır. Sarımsak, ampul kırıldığında bozulmaya başlar. Soyulmuş sarımsak, birkaç günlük kısa bir ömre sahiptir.
Sarımsağın yumuşak mı?
Sarımsak sert olmamalı, aynı zamanda kokulu olmamalıdır. Dokunması sert ve net olmalıdır. Sarımsak dişlerinin dilimlenmesi veya kıyılması kolay olmalıdır. Sarımsak dişini kesmeye çalıştığınızda lapa haline geliyorsa, çürümüş sarımsakınız olduğu için çöpe atmalısınız.

Kötü sarımsak neye benziyor?
Sarımsağın rengi mi değişti? Sarımsak, sarıdan daha beyaz olmalıdır. Sarımsağınız sarı görünüyorsa veya sarı veya kahverengi lekeler varsa, iyi değildir. Kötü sarımsağın yeşile dönmesi de mümkündür.

Sarımsağınızda filiz var mı?
Sarımsak çok uzun süre dokunulmadan bırakılırsa filizlenmeye başlayacaktır. Filizler, sarımsağın döndüğü ve onu atmanız gerektiği anlamına gelir. Bir not olarak, bu filizler size zarar vermez ancak sarımsağın tadı bu noktada umduğunuz gibi olmayacaktır.

Taze sarımsak nasıl saklanır
Sarımsakları taze tutmanın anahtarı, onu nasıl sakladığınızla ilgilidir. Bütün çiğ sarımsak soğanları bol sirkülasyonlu, kuru ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Bu yüzden taze sarımsağınızı pencere pervazına veya plastik bir poşete koymayın. Sarımsağınızı bol havalandırmalı açık bir kapta tezgahınızın üzerinde bir sepet içinde saklayın.

Taze sarımsak ne kadar sürer?
Uygun şekilde saklanırsa taze sarımsak soğanları 6 aya kadar saklanabilir. Sarımsakları uzun süre saklamanın anahtarı, onu kuru, serin ve çok iyi havalandırmaktır. Buzdolabında taze sarımsak saklamayın.

Bir sarımsak ampulü çıkardığınız ve onunla yemek pişirmeye hazırlandığınız her sefer, devam edin ve burnunuzu çekin. Burnunuz genellikle sizi doğru yönde yönlendirecektir. Sarımsak biraz kokuyorsa, devam edin ve incelemeye başlayın. Önce onu hissedin ve hala sağlam hissettiğinden emin olun. Sonra onu kesin ve karanfillerin renginin kahverengi veya yeşil lekeler olmadan çoğunlukla beyaz göründüğünden emin olun. Son olarak, bu denetimleri geçtiyse ve hiç filiz görmüyorsanız, pişirmeye hazırsınız demektir. Öyleyse umarım artık sarımsağın kötü olduğunu nasıl anlayacağınıza dair basit bir yönteme sahipsiniz.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler