Ana SayfaBozulmazSarımsak pratik soyup saklama
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Sarımsak pratik soyup saklama

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

pratikelle (@pratik_elle)’in paylaştığı bir gönderi

Sarımsakınızın Alınması Sarımsakınızı
seçerken, kuru ciltli sert, dolgun soğanları arayın. Ürün bölümünün soğutulmuş, nemli bölümünde saklanan sarımsaklardan kaçının ve birçok mağazanın sattığı ve kalitesi için değil, esas olarak uzun raf ömrü için yetiştirilen sert “mermileri” satın alma konusunda aldanmayın. Bunun yerine, kendinizinkini yetiştirin, yerel çiftçinizin pazarına gidin ya da yerel bakkalınızla kaliteli sarımsak taşıması için konuşun.

“Sarımsaktan Kalbi Çıkarmak”
Hiçbir sarımsak sonsuza kadar sürmez. Ancak kaçınılmaz filiz gelişmeye başladıktan sonra bile, filizi çıkarıp attığınız sürece sarımsak yemek pişirmek için hala iyidir. Bazı İtalyan aşçıların dediği gibi “Sarımsaktan kalbi çıkarırsınız”. Filiz mükemmel bir şekilde yenilebilir, ancak yemeğinizde tadacağınız kadar acıdır.

Peeling
Bir diş sarımsağın kabuğunu soymanın birçok yolu vardır. Şahsen,karanfili bütün ve kusursuz tutmam gerekmiyorsa , bir mutfak bıçağının geniş tarafıyla güzelce vurup sarımsağı yarık deriden alırım. Neden? Kolay ve hızlı bulduğum için, sarımsağın iyileştirici bileşenlerini bir araya getirdiğini biliyorum ve bunun sarımsak aromasının en üst düzeyde gelişmesine izin verdiğine ikna oldum. Zaman zaman kullandığım bir diğer yöntem ise sap kısmını kesip derisini koparmak .Bu özellikle sert boğazlılarda işe yarar, çünkü derileri kolayca soyulur ve bu şekilde yaparak karanfilin şeklini korursunuz. Büyük bir sarımsak yığınını soymanız gerekiyorsa ve karanfilleri tek parça halinde tutmanız gerekmiyorsa , sarımsağı bir mutfak havlusuna sarabilir ve üzerine ağır bir tava veya oklava ile gidebilirsiniz . İşe yarıyor! Ayrıca eski moda havan ve havan tokmağı yöntemini, sarımsak dişlerini ezerek, kabuğu soyana kadar veya çeşitli derecelerde hamur elde edene kadar kullanabilirsiniz. Ancak bazen her bir karanfilin şeklini korumanız gerekir. Bunun için birçok insan, engelli Ben Omessi’nin karısının meydan okuması üzerine geliştirdiği ustaca bir sarımsak soyucu kullanıyor. Sadece sarımsağı yerleştirdiğiniz ve deri çıkana kadar ileri geri yuvarladığınız kauçuk bir tüp. Sarımsak çok tazeyken derisi ampule yapışan bazı yumuşak boyunlular dışında çoğu karanfil üzerinde çalışır. Bu yöntem elindeki sarımsak kokusunu sevmeyen kişiler için iyidir . Piyasada başka sarımsak soyma cihazları da var ama ben onları pek kullanışlı bulmadım. Ayrıca sarımsağı ılık suda yaklaşık 1/2 saat bekletebilirsiniz . Bu, cildi gevşetmeye yardımcı olur, ancak yine de üzerinde çalışmanız gerekecek. Diğer bir yöntem ise karanfilleri yaklaşık 30 saniye kaynar suya bırakmaktır . Bu yöntemin dezavantajı, karanfillerin biraz pişmesi ve lezzetlerinin bir kısmını kaybetmesidir. Bazı insanlar bir dakika kadar mikrodalgaya koyarlar.ve bu da cildi gevşetir (ve lezzetinin bir kısmını alır). Ve sonra , karanfilleri kapalı bir odaya yerleştirdiğiniz ve karanfiller bütün kalırken sarımsağın kabuğunu temizlediğiniz basınçlı hava yöntemi var . Mutfak için pratik bir fikir olmayabilir, ancak soyulacak çok miktarda varsa, bunu yapmanın iyi bir yolu.

Kıyma
Kıyma, sarımsağı çok keskin bir bıçakla mümkün olan en küçük parçalara ayırdığınızda kullanılan terimdir. Geniş bir mutfak bıçağıyla soyulmuş bir karanfil düzleştirin ve sarımsağı küçük parçalar halinde kesin. Pek çok mutfak uzmanı, sarımsak doğrarken veya doğrarken aşağıdaki yöntemi kullanır: Soyulmuş bir karanfilde dikey kesimler yapın – kıyma için birbirine çok yakın, doğramak için ayrı ayrı – ama karanfil tamamen ayrı kesmeyin, kök kısmını olduğu gibi bırakın. Benzer yatay kesimler yapın ve ardından çapraz olarak kesin. Parçaların hala yeterince küçük olmadığını düşünüyorsanız, sarımsağı daha da ince kesmek için bıçağınızı sallama veya doğrama hareketinde kullanın. Sarımsakları ezmek veya ezmek yerine bıçakla kesmenin, sarımsağın fındıksı lezzetini daha iyi koruduğu birçok aşçının görüşüdür.

doğrama
Soyulmuş bir karanfil küçük parçalar halinde kesin. Yukarıda kıyma altında iyi bir yöntem anlatılmıştır. İnce doğranmış sarımsak, kıyılmış sarımsaktan biraz daha büyüktür ve doğranmış veya kaba doğranmış sarımsak daha büyüktür. Bazı aşçılar sarımsağı doğrarken ya da doğrarken üzerine tuz serpmeyi tercih ederler çünkü hem suyu çıkartır hem de sarımsak parçalarının bıçağa yapışmasını engeller. Sarımsak parçaları istenen boyuta gelene kadar atım yapan bir mutfak robotu veya bir blender/doğrayıcı da kullanabilirsiniz. Başka helikopter türleri de mevcuttur, ancak dışarı çıkıp bir tane satın almadan önce yapmanız gerekenleri yapabildiklerinden emin olun. Ve bu kaba doğramanın sarımsağa daha güçlü bir tat verdiğini de bilmelisiniz. Gerçek bir sarımsak meraklısıysanız,

Doğrama
Bazen bir tarif, 1/8 “ila 1/4” parçalar halinde kesilmiş sarımsak olan doğranmış sarımsak gerektirir.

Ezme
Ezilmiş sarımsak, presleme dışında diğer yöntemlerle hazırlanan sarımsaktan daha güçlü bir tada sahiptir. Karanfilleri büyük bir mutfak bıçağının geniş tarafıyla havanda ezebilirsiniz ya da ezecek çok şeyiniz varsa sağlam bir kağıt, plastik torba, havlu ya da sarımsağın uçuşmasını önleyecek başka bir malzeme kullanın. ve ağır bir tava ile ezin. Bir kaya bile kullanabilirsiniz! -Eldeki amaca hizmet eden ve sarımsak dışında hiçbir şeyi kırmayan herhangi bir kırıcı.

Dilimleme
Karanfilin kabuklarını soyun ve en düz tarafı alta gelecek şekilde düz bir yüzeye koyun. Karanfilleri çok keskin bir bıçakla uzunlamasına ince ince dilimleyin.

presleme
Soyulmamış karanfilleri bir sarımsak presine yerleştirin ve sarımsakları presteki deliklerden geçirin. İyi bir pres cildi kolayca çıkarmalıdır. Hem İsviçre Susi markası (Sarımsak Mağazasından temin edilebilir) hem de (daha pahalı) Alman Rösli markası çok iyidir. Eminiz ki başka iyi presler de vardır, ancak burada bahsedilenler memnun kalacağınızı bildiğimiz modellerdir. Piyasada daha az verimli olan çok sayıda pres var ve karanfil ezmeden önce soymanız gerekebilir.

Izgara
Sarımsakınızı hazırlamak için rende kullanabilirsiniz. Zencefil rendelemek için kullanılan türde oryantal tarzda bir porselen rende iyi çalışır. Günümüzün en etkili aşçılarından biri olan ve sarımsağın iyiliğini modern Amerikan mutfağına neredeyse tek başına getiren kadın Alice Waters, soyulmuş bir karanfil büyük bir çatalın arka tarafındaki dişlere sürterek sarımsağı rendeliyor. .

Saklama
Öncelikle bir uyarı: Yağdaki sarımsağın oda sıcaklığında kalmasına ASLA izin vermeyin. Botulizm için bir yuvadır. Her zaman buzdolabında veya donmuş halde tutun.

Kuru, karanlık, serin bir yerde saklanan taze sarımsak, uzun süre saklanacaktır. Bazıları sarımsak saklamak için özel kaplar kullanır. Mutfağınızda güzel bir sarımsak bekçisi, neşeli bir dekorasyon öğesidir, ancak sarımsak, kahverengi bir kese kağıdı kadar basit bir şeyde de saklanabilir. Sarımsaklarınızı asla buzdolabında saklamayın. Filizlenecek ve acı hale gelecektir. Bu kadar sarımsak kullanmıyorsanız ve ampulün uzun süre orada kalacağını biliyorsanız, aşağıda açıklanan birçok yöntemden birini kullanarak onu dondurmak veya saklamak daha iyidir.

Sarımsakları saklamanın başka birçok yolu var. Bazı insanların onları kalıcı kılmak için yaptığı şey, onları ince dilimler halinde kesmek ve sonra kurutmaktır.. Yiyecek kurutucularını K-Mart veya Walmart gibi yerlerden alabilirsiniz. Dilimlenmiş sarımsak, bir tencereye veya güveye eklenerek yeniden oluşturulabilir. Kurutulmuş dilimleri öğüterek de toz haline getirebilirsiniz . Püre yapmak, sarımsağı korumak ve her zaman taze sarımsak bulundurmak için başka bir iyi yöntemdir. Bir blender veya mutfak robotunda püre haline getirin ve dondurun . Şahsen ben sarımsağı püre olarak değil küçük parçalar halinde tercih ediyorum. Bir mutfak robotu kullanarak, sarımsak parçaları istediğim boyuta gelene kadar nabız atıyorum, parçaların boyutunda veya boyutunda çok fazla değişiklik olmasını önlemek için bir seferde işlemciye çok fazla sarımsak koymadığımdan emin oluyorum. sarımsak lapa dönüşüyor. Bazıları daha sonra doğranmış sarımsakları küçük plastik paketlere sarın ve dondurunonları. Ayrıca sarımsak karışımına yağ, 1 ölçü sarımsağı 2 ölçü yağ ekleyerek bir kapta veya – tercih ettiğim gibi – buz kalıplarında dondurabilirsiniz . Bu, ihtiyacınız olan sarımsakları çıkarmayı kolaylaştırır. Ve müşterimiz Ted Fourkas şöyle diyor: “Daha da iyisi, birkaç küçük, 1 oz plastik kap satın alın – onları sufle kapları olarak adlandırılan Smart and Final’de buluyorum – ve içindeki pestoyu dondurun. Kurutma yok, eritme yok birlikte. Eşim makarna ile kullanılmak üzere bardak (daha sonra eklenir peynir olmadan donmuş,) bu pesto bağımlısı haline gelmiştir. “(O pesto bahsediyor, ama bu kesinlikle sıra sarımsak uygulanacaktır.) Bazı mikrodalga soyulmamış karanfil için yaklaşık 30 saniye ve plastik sargı veya dondurucu poşet içinde dondurun . Bazıları bütün kafaları dondurur ve gerektiğinde karanfilleri koparır., ama kişisel olarak bunun tadı çok fazla değiştirdiğini görüyorum. Soyulmuş sarımsak karanfilini yağda saklamayı ve dondurucuda saklamayı tercih ederim , çünkü çiğ, korumasız sarımsakların dondurulması lezzetini ve dokusunu büyük ölçüde değiştirir. Sarımsağı buzdolabında saklamayı tercih ediyorsanız , sarımsak karanfillerini yağ yerine şaraba batırın . Davis’teki California Üniversitesi’nden Dr. George York, sarımsağı güvenli hale getirmek için asitlendirmek için bu yöntemi sağladı : Soyulmuş sarımsak dişlerini sirke ile kaplayın ve karanfilleri 12 ila 24 saat bekletin. Sirkeyi boşaltın. Sarımsak aromalı sirke olarak tekrar kullanılabilir. Sarımsakların üzerini yağ ile kaplayın. Sarımsak/yağı soğutun ve 3 ay içinde kullanın. Ayrıca püre veya kıyılmış sarımsağı tereyağı ile karıştırabilirsiniz.(bir çubuk tereyağı için yaklaşık 5-6 karanfil), karışımı mumlu kağıda sarılmış bir kütük haline getirin ve dondurun, plastikle sıkıca sarın. Daha sonra bir bifteği geliştirmek için gerektiği gibi parçaları kesebilir, bir çorbaya veya sosa bırakabilir veya sote etmek için kullanabilirsiniz. Tereyağı bozulmadan önce kullandığınızdan emin olun.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler