Ana SayfaMansetSarımsak pratik soyup saklama
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Sarımsak pratik soyup saklama

Sarımsak pratik soyup saklama

Sarımsaklar mutfaklarımızın olmazsa olmazı, yemeklerin, sosların, salataların aranan ismi. Tam da bu yüzden onlar söz konusu olduğunda genelde bir seferde bol bol almayı tercih ediyoruz. Peki ama bu bol bol aldığımız sarımsakları en uzun süre bozulmadan muhafaza etmek için onları nasıl saklamalıyız dersiniz?

Soyulmamış ve soyulmuş haldeki sarımsak nasıl saklanır, bugün herkes öğrensin, hem mutfakta israfın önüne geçmiş olalım hem de işlerinizi kolaylaştıralım diyoruz bugün.

Özellikle yemek yaparken her seferinde sarımsak soymakla uğraşmak istemeyenlerin çok işine yarayacak ayıklanmış sarımsak saklama yöntemlerini mutlaka uygulayın deriz.

1. yöntem: Soyulmamış sarımsakları örerek saklama
Bir seferde bol bol sarımsak aldıysanız onları bozulmadan uzun süre saklamak için dikkat etmeniz gereken detaylar var demektir. Henüz soymadığınız sarımsakları saklamak için şu adımları uygulayabilirsiniz:

Sarımsakları olabildiğince sapları uzun şekilde almalısınız.
Sap kısımlarından her bir sarımsak dalını birbirine örerek tıpkı görseldeki gibi bir görüntü elde etmelisiniz.
Ördüğünüz bu sarımsak demetlerinin filizlenmemesi ve bozulmaması için mutlaka karanlık bir yerde, nemden ve sıcaklıktan uzak serin alanlarda muhafaza etmelisiniz.


2. yöntem: Soyulmuş sarımsakları dondurucuda saklama
“Ben bir seferde oturup tüm sarımsakları soyayım, her seferinde tek tek uğraşmayayım” derseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Soyulmuş sarımsakları dondurucuda saklama yöntemi için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

Sarımsaklarınızın kabuklarını güzelce soyun ve yıkayın.
Yıkadıktan sonra mutlaka kuru ve temiz bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla tamamen kurulayın.
Tamamen kuruduklarından emin olduktan sonra sarımsaklarınızı dondurucuya koymaya uygun, kapaklı ve hava almayan bir kaba ya da buzdolabı poşetlerine aktarın. Bu şekilde dondurucuda ya da buzlukta uzun süre muhafaza edebilir, yemek yaparken kolayca buzluktan çıkarıp dilediğiniz kadarını kullanabilirsiniz.


3. yöntem: Ayıklanmış sarımsakları rendeleyerek/ezerek saklama
Eğer hem yemeklerde, hem soslarda, hem de salatalarda sarımsağı sık sık rendelenmiş ya da havanda ezilmiş olarak kullanıyorsanız sizin için en ideal yöntem bu olacaktır. Ayıklanmış sarımsakları rendeleyerek veya ezerek saklama yöntemini uygulamak için bilmeniz gerekenler:

Sarımsaklarınızın kabuklarını güzelce soyup yıkayın ve kurulayın.
Ardından nasıl kullanmayı tercih ettiğinize göre sarımsakları küçük küçük kesin, rendeleyin ya da havanda ezin.
Bu işlemin ardından sarımsaklarınızı yine hava almayacak şekilde kapanabilen cam kavanozlara aktarın.
Son aşamada üzerine bolca zeytinyağı ve dilerseniz biraz tuz ekleyin. Bir kez güzelce karıştırıp kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Hazırladığınız bu sarımsak kavanozunu buzdolabında (buzluk kısmında değil) güvenle muhafaza edebilirsiniz.
Bu yöntemle hazırladığınız sarımsakları donduruculara uygun kavanozları kullanarak elbette buzlukta da saklayabilirsiniz. Ancak buzlukta sakladığınız durumda sos ve salatalarda kullanmak için uzunca bir süre çözünmesini beklemeniz gerekecektir. Bu nedenle buzdolabında saklayarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

4. yöntem: Ayıklanmış ve rendelenmiş sarımsakları buzlukta saklama
Yukarıdaki yönteme benzer bir şekilde uygulayabileceğiniz bu yöntemi diğerinden ayıran en temel özellikle buzlukta sakladığınız için çok daha uzun süreli saklamaya uygun olacağı. Ancak bu yöntem, yukarıda da anlattığımız gibi sarımsakları salata ve cacık gibi pişirmeden hazırlanan tariflerde kullanmanıza pek olanak tanımaz, bu şekilde kullanmak istediğinizde öncesinde mutlaka uzun süre buzlarının çözünmesini beklemeniz gerekir, aklınızda bulunsun.

“Peki bu yöntemin iyi yanı nedir?” derseniz çok daha uzun süre bozulmadan kalması ve yemek yaparken buzluktan çıkardığınız gibi kullanabilecek olmanız diyebiliriz.

Geçelim yöntemin nasıl uygulanacağına:

Sarımsaklarınızı güzelce ayıklayıp temizleyin. Ardından dilerseniz rendeleyerek, dilerseniz havanda ezerek, dilerseniz de bıçakla küçültün. (Tıpkı burada olduğu gibi çok fazla sarımsağınız varsa mutfak robotundan geçirerek işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz)
Bu işlemin ardından temiz bir buz tepsisi (buz kalıbı) çıkarın ve her bir küpün içine 1 seferde kullanacağınız miktarda sarımsağı bir kaşık yardımıyla pay edin.
Tüm sarımsaklar bitene kadar bu işlemi uyguladıktan sonra sarımsakların üzerine bol miktarda zeytinyağı ya da az miktarda temiz içme suyu ilave edin. (Bu işlem için yağ mı su mu seçeceğinize, sarımsakları ileride kullanacağınız yemekleri düşünerek karar verebilirsiniz. Eğer zeytinyağlı yemeklerde kullanacaksanız zeytinyağını tercih edebileceğiniz gibi farklı yağlarla hazırlanmış yemeklerde kullanacaksanız doğrudan suyu da tercih edebilirsiniz.)
Hazırladığınız buz kalıbını buzluğa kaldırın ve işte bu kadar! Artık dilediğiniz yemeklerde değerlendirmek üzere, hiçbir koku sıkıntısı olmadan sarımsaklarınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler