Ana SayfaGüncelSelfiler için ip uçları
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Selfiler için ip uçları

Selfiler için ip uçları

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de selfie çekmek son zamanların en büyük akımı oldu.  Birçok ünlünün de kapıldığı bu akım, sosyal medyada adeta fotoğraf çılgınlığına dönüşmüş durumda. Hatta kelime anlamı; kendi kendine fotoğraf çekmek olan selfie, 2013 yılında yılın kelimesi seçilerek Oxford İngilizce Sözlüğü’ne eklenerek ne kadar etkili bir akım olduğunu göstermiş oldu. Daha iyi selfie çekmek için öneriler isteyenlere ise eğitmenlerimiz çeşitli önerilerde bulundu. Bu önerileri sayfamızda bulabilirsiniz…

Selfie Çekimi Nasıl Yapılır?

Kendi kendine fotoğraf çekme aslında fotoğraf teknolojisinin ilk çıktığı andan itibaren hayatımızda olmuştur. İnsanlar kendi kendine fotoğraf çekmeyi denemiş ancak ön kamera olmadığı için başarılı pozlar yakalayamamışlardır. Son yıllarda gelişen telefon teknolojisi sayesinde ön kameralar hayatımıza girmiş ve selfie çekimleri daha başarılı bir hal almıştır.

Selfie çekimi yaparken telefonunuzdan başka ekstra bir cihaza ihtiyacınız yoktur. Dilerseniz selfie çubuğu kullanarak çekimlerinizi daha rahat yapabilirsiniz. Selfie çekerken ön kamerası iyi bir telefon ile iyi aydınlatılmış bir alana ihtiyacınız vardır. Sonrası sizin becerilerinize kalmış…

Daha iyi selfie çekmenin püf noktaları için selfie programları ve eğitmenlerinizden yardım alabilirsiniz…

Başarılı Selfie Çekimleri İçin Taktikler

Selfie çekmek hem eğlenceli hem de farklı bir fotoğraf tekniğidir. Peki selfie çekimlerinizin daha güzel olması için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşinize yarayacak daha iyi selfie çekmek için öneriler:

Kolunuzu fazla uzatmayın.

Selfie çekerken kolunuzun gözükmesi aslında çok da iyi bir görüntü oluşturmaz. Yukarıdan ve karşıdan çektiğiniz fotoğraflarda açıya bağlı olarak kolunuz vücudunuzun görüntüsüne tezat oluşturabilir. Fazla uzattığınız kollarınız da çok büyük görünürler ve bu da korkutucu bir görüntü ortaya çıkartır. Bunun önüne geçmek için kolunuzu fazla uzatmamayı ya da selfie çubuğu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Daha iyi selfie için yalnız olmayın.

Daha iyi selfie çekmenin püf noktaları arasında yalnız olmamak da yer alıyor. Tek başınıza fotoğraflarda güzel çıkıyor olabilirsiniz ancak arkadaşınızla ve evcil hayvanlarınızla da farklı selfie pozları yakalayabilirsiniz. İki ya da daha fazla kişi ile çekilen selfie pozları sırasında kamerayı tutan kolunuz görünmediği ve arka plan daha az göze çarptığı için daha çok beğenilen pozlar yakalarsınız.

Selfie çubuğu kullanın.

Selfie çekmek moda olduğundan beri, bu akımı sürdürecek aksesuarlar da üretilmeye başlandı. Selfie çubukları özellikle manzaralı yerlerde ya da kalabalık selfie çekimleri için kurtarıcı haline geldi. Siz de daha iyi selfie çekmek için bu aparatları kullanabilirsiniz. Geniş açılı fotoğraf çekmenize yardımcı olacak olan selfie çubukları sayesinde mükemmel arka planlar yakalayabilirsiniz.

Kameranın açısını değiştirin.

En iyi Selfie’leri çekmek için düz açılardan uzak durmanız gerekiyor. Kamerayı görüş açısının biraz yukarısında tutarak, hafif sağ ya da sol açı ayarlayın. Ardından en iyi çıktığınız açıyı belirleyin. Tüm selfie çekimleriniz için bu açıyı uygulayabilirsiniz. Uygun açıyı bulduğunuzda yüzünüz kusursuz ve güzel duracaktır. Kamera açısı değiştirmeyi bilmiyorsanız fotoğrafçılık eğitimi alın.

En güzel selfieler için yapaylıktan uzak durun.

Selfie çekerken yapay görüntü oluşturan dudak bükme, anlamsız hareketlerde bulunma gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Doğal davranmaya ve içten gülmeye dikkat edin. Eğlenceli pozlar verin ve ana odaklanın. Daha iyi selfie çekmek için öneriler listemizi okumaya devam edin…

En güzel selfie için arka plana dikkat edin.

Daha iyi selfie çekmek için arka planınızın sade ya da düzenli olmasına dikkat edin. Karışık arka planlar istediğiniz fotoğrafları elde etmenizi engelleyebilir. Sade ve toplu bir arka plan ile selfie fotoğraflarınız daha ilgi çekici ve kusursuz görünecektir.

Kamera lensi kullanın.

Selfie akımıyla birlikte ön kamera teknolojisi de gelişmeye başladı. Başarılı selfie görüntüleri yakalamak için cep telefonları için üretilen lensleri kullanabilirsiniz. Ya da fotoğraf makinenizin balıkgözü ve makro lensleri ile farklı fotoğraflar ortaya çıkarabilirsiniz. Daha iyi selfie çekmenin püf noktaları ile profesyonel fotoğraf makinelerinden çıkmış görüntüler elde edebilirsiniz.

En iyi selfie için teknolojiden yararlanın.

Selfie çekimi nasıl yapılır diyorsanız, teknolojinin gücünden yararlanarak selfie programlarını kullanabilirsiniz. Selfie olarak çektiğiniz fotoğrafları, bu programlar yardımıyla filtreleyebilir, üzerlerinde rötuş yapabilirsiniz. Işığı dilediğiniz gibi ayarlayabilir, efekt verebilir, fotoğrafı kırpabilir ve çerçeveler ekleyebilirsiniz. Selfie düzenleme programları sayesinde standart çekimlerden uzaklaşmış olursunuz.

Işığı doğru ayarlayın.

Selfie fotoğrafı çekilirken en büyük hatalardan biri de tepeden gelen ışığı önemsememektir. Bir ampulün altında durarak fotoğraf çekenler yüzlerinin yarısının aydınlık yarısının karanlık olduğunu fark edeceklerdir. Bu da doğal olmayan bir görüntü oluşturur ve netliği engeller. Dolayısıyla ışığı karşınıza alarak çekim yapmanız gerekir. Böylece daha iyi fotoğraflar elde edersiniz. Işığı kullanmayı bilmiyorsanız fotoğrafçılık dersi alabilirsiniz. Daha iyi selfie çekmek için öneriler, eğitmenlerinizden de gelecektir.

Daha iyi selfie çekmek için güzel görünün.

İşi her zaman teknolojiye bırakmayın, kendinize de özen gösterin. Bakımlı ve makyajlı olduğunuz fotoğraflar diğer selfie çekimlerinize nazaran daha güzel görünmenizi sağlayacaktır. Dolgun saçlar, makyajlı bir yüz ve şık kıyafetler selfie çekiminde avantaj olacaktır.

Daha iyi selfie çekmek için doğal olun ve her zaman yeni konseptlerle fotoğraf çekin. Ayrıca yüzünüzün tamamını görüntü karesine almaya ve ön kamerası kaliteli olan telefonlar kullanmaya özen gösterin. Bu püf noktalarını kullanarak daha iyi fotoğraflar çekin, beğenileriniz ve yorumlarınız artsın… Aynı zamanda fotoğrafçılık kursu ile kendinizi geliştirin, profesyonel davranın…

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler