Ana SayfaSağlıkSiyatik ağrılarının nedenleri ve belirtileri
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Siyatik ağrılarının nedenleri ve belirtileri

Siyatik ağrılarının nedenleri ve belirtileri

Siyatik, vücuttaki en büyük sinir olan siyatik siniri ile ilgili ağrılı bir hastalıktır. Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına sebep olur. Siyatik ağrısı genelde yavaş başlar ve zaman geçtikçe artar. Omurgada meydana gelen sorunlar siyatiğin başlıca sebebidir. Buradaki kıkırdak dokunun zarar görmesi, disk denilen yapıların yerinden çıkması ve diz kapağında iltihap oluşturması siyatik ağrısına neden olabilir. Çoğunlukla vücudun tek bir tarafında görülür. Siyatik genellikle 20 ile 50 yaş arasındaki ağır iş yapan ya da spor yapmayan kadın ve erkeklerde görülür. Siyatiğin belirtileri, kalçadan topuğa kadar hissedilen ağrı, etkilenen bacakta hissizlik ve güçsüzlüktür. Siyatik tedavisi olan bir hastalıktır; düzenli egzersiz, fizik tedavi, akupunktur, B1 ve B2 vitamin enjeksiyonu, kas gevşeticiler siyatik tedavisi için önerilen yöntemler arasındadır.

Siyatik belirtileri
Kalçanızdan topuğa doğru uzanan şiddetli ağrı
Hareketle daha kötüye giden ağrılar
Bacak ve ayaklarda siyatik sinir yolu boyunca hissedilen hissizlik ve güçsüzlük
Daha ciddi vakalarda hareket kaybı da yaşanabilir
Parmaklarınızın veya ayaklarınızın ağrılı karıncalanması
Ayak ve parmaklarda iğne batması hissi
İdrar kaçırma – ki bu mesane ya da bağırsakların kontrol edilememesi
anlamına gelir. Ciddi bir semptomdur ve acil müdahale gerektirir
Siyatik nedenleri
Yaş: Omurilikte yaşa bağlı değişiklikler, örneğin fıtıklaşmış diskler ve kemik darbeleri, siyatiğin en yaygın nedenidir.
Obezite:  Aşırı vücut ağırlığı omurgada stresi arttırarak siyatiği tetikleyen spinal değişikliklere katkıda bulunabilir.
Meslek:  Sırtınızı döndürmenizi, ağır yük taşımanızı veya uzun süre motorlu bir araç kullanmanızı gerektiren bir iş siyatikte rol oynayabilir ancak bu bağlantının net bir kanıtı yoktur.
Uzun süre oturmak: Uzun süreler boyunca oturan veya oturan bir yaşam tarzına sahip insanlar aktif insanlardan daha fazla siyatik geliştirebilirler.
Diyabet: Vücudunuzun kan şekerini etkileyen bu durum, sinir hasar riskinizi artırır.

Siyatik sıklığı ve yaygınlığı konusunda kesin veriler sınırlıdır. Genel olarak, hastaların yaklaşık %5 -%10’u sırt ağrısı ve siyatik var ise de yaşam boyu rapor edilen bel ağrısı yaygınlığı oranı %50 ila %70 arasındadır. Diske bağlı siyatiğin yıllık görülme oranı  2.2 olarak tahmin edilmektedir.

Bunun yanında siyatik için bir kaç önemli kişisel ve mesleki risk faktörleri vardır. Yaş, boy, stres, sigara içimi ve araçlardan gelen titreşime maruz kalma gibi. Siyatik ile cinsiyet veya fiziksel uygunluk arasında bir ilişki sınırlıdır.

Siyatik tedavisi

Siyatik, günümüzde başarıyla tedavi edilen bir hastalıktır. Siyatik tedavisinde pek çok yöntem kullanılabilmektedir. Bu tedaviler, hastanın durumuna ve hastalığın seviyesine göre, değişebilir. Başlıca tedavi yöntemleri arasında, fizik tedavi, NSAID grubu ilaçlar, kas gevşeticileri, antidepresanlar gibi ilaçların yanı sıra; akupunktur, yoga, masaj ve cerrahi müdahale bulunmaktadır.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler