Ana SayfaSporSpor südyeni giymezseniz başınıza neler gelir
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Spor südyeni giymezseniz başınıza neler gelir

Spor Sutyeni Takmazsanız Gerçekten Ne Olur?

En Kısa Zamanda Bir Yan Dikiş Nasıl Durdurulur
İlk taytımızı giydiğimizden beri sporcu sütyeni doğal bir muadili olarak kaldı. Ve bu günlerde – trend belirleyici olarak Misty Copeland ve Ronda Rousey gibi süper yıldızlarla birlikte – yarışçıların zirveleri hiç bu kadar iyi görünmemişti. Ancak sayısız şık şekil ve kayış mevcut olsa bile, bu genellikle yüksek fiyatları göz ardı edemeyiz. Bu da bizi düşündürdü: Spor sütyenlerini tamamen terk edersek aslında ne olurdu?

Burada ve şimdi
İlk olarak, kısa bir anatomi incelemesi: Göğüsler, yağ ve glandüler (süt üreten) dokudan oluşur ve Cooper’ın bağları adı verilen fibröz doku tarafından askıya alınır . Santa Monica’nın Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’nde kadın doğum uzmanı olan Sherry Ross, göğüslerin sadece göğüs duvarına sabitlendiğinden, harekete karşı süper savunmasız olduklarını söylüyor. Bunun da ötesinde, oldukça hassas sinirler de meme dokusunda (dolayısıyla erojen bölgeler ) katmanlaşmıştır , bu da agresif hareketlerin ve aktivitelerin onları bozup yırtarak ağrı oluşturabileceği anlamına gelir.

New York ActiveCare Physical Therapy’de fizik tedavi uzmanı olan PT Karena Wu, spor sutyeni giymenin egzersiz sırasında ağırlığı iyi dağıttığını söylüyor . “Göğüs dokusuna destek sağlıyorlar, böylece dik durmak için arkadaki postürel kaslarınızı gerçekten kullanabilirsiniz,” diyor Wu.

Sütyen olmadan giderseniz, göğüslerinizin ağırlığı duruşunuzu yuvarlayabilir, başınızı öne doğru çekebilir ve göğüs kafenizi aşağı doğru iter. Daha büyük fincan boyutları için, boyundaki sıkışmış sinirler nedeniyle potansiyel olarak ağrı, rahatsızlığa ve hatta baş ağrısına neden olabilir. (Wu, göğüsleri daha küçük olan kadınların, duruşlarının korkunç olmadığını varsayarak vazgeçilmesinin iyi olduğunu söylüyor.) Ek olarak, sporcu sutyen takmak özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız önemli olabilir, çünkü hormonlar bu sırada meme hassasiyetini artırır.

Ve otobüse binmek için caddede koşan kadınların çoğunun da doğrulayabileceği gibi, hareketin etki gücü bazen çok acı vericidir. Ross, “Desteksiz göğüs dokusuna sahip olmanın en hızlı etkisi, göğüs dokusunda göğüs hassasiyeti ve gerginliği ile birlikte keskin veya yakıcı ağrıdır” diyor. “Bu tür kısa süreli ağrılar hafif veya şiddetli olabilir, saatler, günler veya aylar sürebilir.”

Uzun Yol
Yani evet, spor sütyenleri antrenmanları daha az ağrılı hale getirmede iyidir. Ama uzun vadede? New York-Presbyterian Hastanesi Columbia Doktorları’nda spor hekimliği uzmanı olan Natasha Desai , onların pek bir şey yapmadığını söylüyor . Bahsettiğimiz lifli Cooper’ın bağlarını hatırlıyor musunuz? Bu bağlar biz yaşlandıkça yavaş yavaş elastikiyetlerini kaybeder ve yerçekimi kimseyi – Lululemon kaplı olsun ya da olmasın – kurtarmaz.

“Özellikle menopozdan sonra o bez dokusu geriler ve memenin büyük kısmını yağ dokusu kaplar. Bu, göğüsleri doğası gereği daha yumuşak yapar ve sarkma eğilimindedir ”diyor Desai. “Bu doğal ve araya giren herhangi bir faktör tarafından gerçekten engellenmiyor.”

Spor sütyenlerinin arkasındaki düşünce, Cooper’ın bağları üzerindeki kuvvet miktarını azaltabilecekleri ve sahip oldukları esnekliği korumak için stresi en aza indirebilecekleridir. Ancak konuyla ilgili uzun süreli çalışmalar olmadığı için hepsi teorik.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler