Ana SayfaMansetTam olarak bir Sivilcenin içinde ne varsa Patlatmayın
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Tam olarak bir Sivilcenin içinde ne varsa Patlatmayın

Aynaya baktığınızda ve bir sivilce size baktığında, dürtüyü hissedeceksiniz. Sıkmak istiyorsun. Sen gerçekten sıkmak istiyorum. Özellikle sivilceler en kötü zamanlarda ortaya çıktığı için.

Sivilceye kapılmak için asla iyi bir zaman olmamasına rağmen, her zaman bir partiden, özel bir randevudan veya büyük bir aile toplantısından önce ortaya çıkıyorlar.

Öyleyse sivilceyi patlatmak gerçekten o kadar kötü mü?

Evet öyle.

Problem ne?

Atlanta’daki Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan dermatolog Zakiya Rice, sivilceyi yağ, döküntü ve akne bakterilerini tutan küçük bir çuval olarak düşünün diyor.

“Püstül dediğimiz şey aslında bakterileri güzel ve içerde tutmaktır” diyor. Sivilcenin dış derisini deldiğinde , yapışkan madde dışarı çıkar. O pislikteki bakteri sıçrarsa ve diğer gözeneklere yerleşirse, daha fazla sivilceye neden olabilir.

 

Başka bir risk var. Bir sivilceyi dürtün, toplayın, dikin ve dürtün; birikintileri ve bakterileri cildinizin daha derinlerine itebilirsiniz. Ayrıca parmağınızdan sivilceye yeni bakteri türleri de sokabilirsiniz. Bu sivilcenin daha kızarmasına, iltihaplanmasına, şişmesine ve enfekte olmasına neden olabilir ve hatta kalıcı yara izlerine bile yol açabilir.

Rice, “Bir sivilcenin ömrünü tamamlamasına izin vermek en iyisidir” diyor.

Tek başına bırakıldığında, bir leke 3 ila 7 gün içinde kendi kendine iyileşir. Yanlış atılırsa haftalarca oyalanabilir veya yara izine yol açabilir.

Nasıl Artıları Pop Sivilce

Dermatologlar ve iyi eğitimli estetisyenler bunu nasıl güvenli bir şekilde yapacaklarını bilirler. Eldiven takıyorlar ve steril bir iğne ile bir sivilceyi mızraklıyorlar, sonra içeriği komedon çıkarıcı adı verilen bir aletle çıkarıyorlar.

Bu yüzden, en iyi bahsiniz, profesyonellere sivilce patlatmaktır. Ama bununla yüzleşelim. Bazen yanağınızdaki, çenenizdeki veya burnunuzdaki o parlak kırmızı sivilceden irin sıkma isteğine direnmek zor olabilir.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler