Ana SayfaBozulmazTaze soğan nasıl bozulmaz?
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Taze soğan nasıl bozulmaz?

Taze soğan nasıl bozulmaz?

Her yiyeceğin kendine özgü saklama şeklinin oluşu, mutfaktaki işlerin pratik ve daha başa çıkılır nitelikte olmasına neden olmaktadır. Özellikle yeşilliklerin çabuk bozulmasından şikayetçi olan bayanların yeşil taze soğan gibi faydalı bir yiyeceği uzun süre saklayarak yemek ve salatalarda kullanmak istemeleri oldukça doğaldır. Alınırken genellikle bir demet alınan ve çabuk tükenmeyen taze soğanı birçok yöntem ile uzun süre buzdolabında bozulmadan saklamak mümkündür. Bunun için taze soğanlar önceden bol suda yıkanmış ve kurulanmış olmalıdır.

Taze Soğanı Uzun Süre Saklama Yöntemleri

Yeşillik türündeki yiyecekleri nemli ya da ıslak bir şekilde buzdolabında tutmak bozulma süreçlerini hızlandıracaktır. Taze soğan gibi sebzeleri saklamak için uygun özellikte olan saklama kapları, hava ile temasın en aza inmesine yardımcı olduğu için saklama süresinin uzamasını sağlamaktadır. Bu nedenle yeşil soğanı da kısa zamanda ziyan etmemek ve istenilen her an elin altında bulunan bir yiyecek olması için, saklama kaplarının içinde kuru olarak yaklaşık 10 gün boyunca saklanabilir. Ayrıca kuru ve temiz kalması için yıkanmış lan taze soğanlar havlu kağıda sarılı olarak da bir hafta kadar bozulmadan saklanabilir.

Taze Soğan Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Marketten ya da manavdan alındığı gibi buzdolabına koyulan yeşillikler günler sonrasında kullanılmak için alındığında genellikle yapraklarının yavaş yavaş bozulmaya başladığı görülmektedir. Böyle bir manzara ile karşılaşmamak ve taze soğan gibi yiyeceklerin her parçasını taze olarak tüketmek için bu besinlerin saklanması için gereken özeni göstermek gerekir. Bunun için en çok uygulanan gazete kağıdına sarmak yerine, havlu kağıt ya da buzdolabı poşetinde saklanması daha uzun süre taze kalmalarını sağlayacaktır.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler