Ana SayfaMansetTon balığının sağlığımıza en önemli 10 faydası!
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Ton balığının sağlığımıza en önemli 10 faydası!

Pandemiyle yeme alışkanlıkları büyük ölçüde değişti. Sağlıklı beslenmenin yanında bağışıklığı güçlendiren besinler ön plana çıktı. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere pek çok sağlık kuruluşu tarafından önerilen besin listelerinde en üst sıralarda ton balığı yer alıyor. İçerdiği Omega-3, proteinler, mineraller ve düşük kalori oranıyla sağlıklı besinler listesinde yer alan ton balığını ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini mercek altına aldık.
Bilinçli beslenmek, kilo vermek ve bağışıklığını güçlendirmek isteyen herkes protein ve yüksek Omega-3 kaynağı olan ton balığını tüketiyor.

Düzenli uyku, doğru egzersiz ve bol su tüketiminin yanında sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları bağışıklığa katkı sunan protein, Omega-3, vitamin ve mineraller. Tüm bunları içeren ton balığı hem sağlıklı beslenmenin hem bağışıklığı güçlendirmenin yıldızı olarak sofralarımızda yerini alıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün de bağışıklığı güçlendirecek besinler listesinde üst sıralarda yer alan ton balığı, düşük kalorisinin aksine yüksek Omega-3, protein ve mineralleriyle sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Ton balığının bağışıklığa faydası bununla da sınırlı değil. Ton balığı, aynı zamanda selenyum, D ve B vitamini kompleksi gibi değerli vitamin ve minerallerin temini açısından önemli bir gıda. Doğru beslenmenin en zengin kaynağı olan ton balığının, günlük 100 ila 300 gram tüketilmesi, ihtiyacımız olan Omega-3 miktarını karşılayarak, bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde en büyük desteği sağlıyor.

Uzmanlar, kısa sürede kilo vermek için yapılan şok diyetlerin ve yanlış beslenme yöntemlerinin, son bir yıldır önemini daha iyi kavradığımız bağışıklık sistemi üzerinde zararlı etkileri olduğuna dikkat çekiyor.

Ortaya koyulan istatistikler de uzmanların ne kadar haklı olduğunu kanıtlıyor. Araştırmacılar, kötü beslenmenin dünyada diğer tüm risk faktörlerinden daha fazla ölüme yol açtığını da belirtiyor.

Ton balığında bolca bulunan Omega-3, vücutta yağ depolanmasını engelleyerek, hızlı yağ yakımı sağlarken, bağışıklık sisteminin korunmasında, beyin damarlarının güçlü ve sağlıklı kalmasında etkili oluyor. Omega-3 mucizesi sadece bundan ibaret değil. Ton balığı tüketimiyle birlikte vücuda alınan Omega-3’ün 10 faydası şu şekilde sıralanıyor:

1 Bağışıklığı güçlendirir: Ton balığı içinde bulunan Omega-3, bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde en büyük desteği sağlar.
2 Kalp sağlığınızı korur: Omega-3 yağ asitleri, kandaki lipid seviyesini düşürür. Yüksek kötü kolesterolü olan insanlara fayda sağlar. Kalp ritmini kontrol eder, enflamasyonu düşürürken damarları açar.
3 Beyin sağlığını destekler: Dopamini ve serotonini dengeleyerek, beyin işlevlerini düzenler.
4 Cilt görünümünü güzelleştirir: Güneş ışınları tarafından tetiklenen enzimlerin serbest bırakılmasını engeller, cildi optimum koşullarda çalışır halde tutar.
5 Göz sorunlarını tedavi eder: Göz sağlığını geliştirir, katarakt gibi göz sorunlarına iyi gelir.
6 Felci önler: Kan damarlarını güçlendirip, kan dolaşımını desteklediği için felç olasılığını azaltır.
7 Alerjilerle savaşır: Omega-3 alerjilere sebep olan patojenlerle savaşır.
8 Kemikleri güçlendirir: Osteoporoz, dünyadaki yetişkin nüfusta gittikçe daha büyük bir sorun haline geliyor. Bu hastalık kemiklerin zayıflamasından kaynaklanıyor. Omega-3 ise bu duruma neden olan kaynakları tersine çevirmeye yardımcı oluyor.
9 Kanseri önler: Omega-3 farklı kanser türlerini önleme etkisine sahip; yağ asitleri hem kötü huylu hücrelerin gelişimini engelliyor hem karaciğer ve böbreklerdeki toksinlerden kurtulmayı kolaylaştırıyor.
10 Depresyonu ve anksiyeteyi engeller: Yeterli miktarda alınan Omega-3 yağ asitleri, zihinsel hastalıkları azaltmada önemli bir rol üstleniyor. Kronik stres belirtileri, uykusuzluk ve sinirlilik tedavisinde etkili oluyor.


Ton balığı tüketiminde en hassas nokta: Koruyucusuz, katkısız ve taze ürün seçimi

Türkiye’de ton balığının önde gelen markalarından Dardanel, Türkiye’ye ton balığını sevdirmek için yıllardır çalışıyor. Yaptığı yatırımlar ve pazara sunduğu yenilikçi ürünlerle kişi başı ton balığı tüketiminin her yıl artmasına liderlik eden Dardanel, 1984 yılından itibaren Türkiye’yi ton balığıyla tanıştıran ilk marka oldu. Yatırımlarına ve üretimine 37 yıldır ara vermeden devam eden Dardanel, kendi sektöründe jenerik olmuş, çok güçlü bir marka olmasının yanında öncülüğünü sürdürüyor. Dardanel’in kurulduğu ilk günden bugüne “katkısız, koruyucusuz ve taze ürünler” konularında hassasiyetini sürdürüyor. Ürünlerine hiç bir katkı maddesi uygulamadan tam 37 yıldır Türk halkını ve ihracat yaptığı ülkeleri tamamen doğal ve taze ürünlerle buluşturuyor. Tüketicilerine web sitesinden sunduğu ‘Balığını Sorgula’ uygulaması ile satın aldıkları ürünün hangi denizden, hangi tarihte temin edildiğine uzanan detaylı üretim yolculuğunu da aktarıyor.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler