Ana SayfaGüzellikYaşlı kadınlar neden saçlarını kısa keser?
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Yaşlı kadınlar neden saçlarını kısa keser?

Gözlerinizi kapatın ve orta yaşamın diğer tarafında bir kadın hayal edin. Arkasında Lady Godiva gibi kırbaçlanan uzun, dalgalı bukleleri mi var yoksa kısa bir perisi mi yoksa pert bob’u mu var? Onu ikincisiyle hayal etme ihtimalin var. İster Robin Wright’ınki gibi şık bir ekin, isterse eski bir okul “anne kesimi” benimsesin, birçok kadın orta yaşlarına geldiklerinde kısaltılmış bir saç modeli seçer. Uzunluktaki bu değişiklik kültüreldir, görünüşe göre hayatın üçüncü perdesine zarif bir geçişi gösterir.

50’nin üzerinde uzun saçlara sahip olmak, görünmeye devam etmek isteyen belirli bir kadın tarafından yapılan bir açıklamadır. Boylarını koruyan ikonların -Debbie Harry, Diane von Furstenberg, Kim Gordon, Grace Coddington, Demi Moore, Andie MacDowell ve Sophia Loren- moda, film ve rock dünyalarından gelme eğiliminde olmasının nedeni budur. Aslanın yelesi olan yaşlı bir kadın olmanın sadece o kişiliğin bir uzantısı olduğunu görmeye alışmışlar. Ama ya geri kalanımız? Ortalama bir kadının altın yıllarına kadar uzun bir stil yaratması mümkün mü?

Los Angeles’ta çalışan ünlü bir stilist olan Candice Birns , 57 yaşında olmasına rağmen saçlarını uzun tutmayı seçen aktris Holly Hunter’ın beğenisini toplayan “Her şeyden önce toplumsal bir baskı var” diyor . gür, gösterişli saçları olan ama 40 yaşına geldiklerinde Anna Wintour’a benzemeleri gerektiğini düşünmeye başlarlar.”

Birns’in tanımladığı kültürel baskı gerçek bir olgudur: Belli bir yaştan sonra kadınlar genellikle tavus kuşu yerine dünyaya saklanmak isterler ve kısa stil de bunun bir parçasıdır. Alterna Haircare’in küresel kreatif direktörü Michael Shaun Corby , 2015’te kadınlar her zamankinden daha bağımsız olsa da, orta yaşlı kadınlar arasında kısa kalmaları için hala çok fazla akran baskısı olduğunu söylüyor. “Çocuklarını yetiştirmeyi bitirmiş birçok müşteri görüyorum ve tüm arkadaşlarının pratik nedenlerle saçlarını kestiğini fark ediyorlar. Sadece bir şapka atıp bahçeye çıkabilir veya kolayca seyahat edebilirler. Onunla uğraşmayı bırakmaya hazırlar.”

Sırtı aşağı doğru süpüren bohem örgüler kaygısız bir hava yaysa da, uzun saçlar bir kadın yaşlandıkça daha fazla bakım gerektirir. Corby’nin belirttiği gibi, saç yıldan yıla enzim kaybeder ve bir kadının 20’li ve 30’lu yaşlarında sahip olabileceği sağlıklı dokuyu yeniden oluşturamaz. P&G Beauty’nin bilimsel iletişim kıdemli yöneticisi Dr. Rolanda Wilkerson , “Kadınlar saçın iki tür yaşlanmasını yaşarlar: İçsel ve dışsal,” diye açıklıyor . “Ve ikisi de gerçekten orta yaşlarda kendini göstermeye başlıyor.”

Wilkerson, içsel yaşlanmanın çapın, yoğunluğun, melanin ve lipid üretiminin azalmasını içerdiğini ve bunun da kişinin saçının yıllar geçtikçe doğal olarak daha ince, daha az parlak, daha az pigmentli ve daha az esnek olduğu anlamına geldiğini belirtiyor. Dışsal yaşlanma – “mekanik, termal, kimyasal ve çevresel streslerin” (yani kirli bir yerde yaşamak veya renklenme) çevresel faktörleri de gevşek, donuk bir görünüme neden olabilir. Uzun bir görünümü canlandırmak ve korumak için çok çalışmak yerine, birçok kadın sağlıklı bir saç derisi yanılsamasını yeniden kazanmak için bob veya peri kesimini tercih eder. “Saçınızın en iyi şekilde görünmesini istiyorsanız ve doğal olarak parlak bir vücuda sahip değilseniz, kesin onu derim!” Birns diyor.

Yaşlandıkça yüzümüzdeki kaçınılmaz değişiklikler (hiçbir miktarda La Mer her kırışıklığı durduramaz), büyükannelerimiz silindirlerini gece ayarlamaya başladığından beri kırpılmış kesimlerin popüler kalmasının bir başka nedenidir. Washington DC’de saç kesen ve Nioxin için tasarım sanatçısı olan Diane Stevens , “Çene hattında ustaca kesilmiş bir bob, o bölgedeki birçok kırışıklığı ve sarkmayı gizleyebilir” diyor . “Ayrıca, kadınların yüzleri incelir ve kolajen kaybeder ve uzun saçlar bu incelik hissini sürdürebilirken, saçları kısa kesmek kemik yapısını vurgular ve sert açıları yumuşatır.”

Yine de kestirme bir kadını daha genç gösterebilse de, bazı kadınlar hala yelelerini korumayı tercih ediyor. Uzunluk konusunda son derece kadınsı ve güçlü bir şey var ve son zamanlarda birçok kadın onu benimsemeyi tercih ediyor. Güzellik yağı gurusu Linda Rodin – 67 yaşında ve hala uzun gümüş örgüler giyiyor (ve bunu yaparken inanılmaz görünüyor) – böyle bir örnek. “Saçımı asla kesmem. Uzun olması çok daha romantik ”diyor. “Fazla incelmedi, ama bence onu geriye doğru çekip yıpranmış olarak giymek yüzümde birçok yaşlı kadının sahip olduğu o periden daha iyi görünüyor. Saçım benim ihtişamım ve onu saklıyorum.”

Birns’in Los Angeles’taki şık müşterilerinin çoğu bu yola gidiyor ve hatta saçlarının gri açısından doğal olmasına izin veriyor. “70’lerin sonlarında en çarpıcı saçlara sahip kadınlar gördüm – saf beyaz veya tuz ve karabiber – ve son derece güzel görünüyorlar. Bence kadınlar artık saçlarını erkekler için giymek zorunda olmadıklarının farkına varıyorlar. Kendileri için giyiyorlar.”

Tüm yaşamları boyunca bağımsız ruhlarla ve feminizmle yaşayan bu kadın kuşağı büyüdükçe, belki de 50 yaşından sonra uzun saçlar artık sadece moda kalabalığının veya hippilerin alanı olmayacak. Şimdi, her şeye rağmen kadınlığı korumakla ilgili bir açıklama. Ve yeni ürünler var: Alterna Haircare’in Havyar CC Kremi, AgeBeautiful’un Kalıcı Liqui-Crème Yaşlanma Karşıtı Saç Boyası ve hatta 2014’te FDA tarafından onaylanan yeni Rogaine formülü, kadınların geçişi kaybetmeden yapmasına yardımcı olabilir. onların parlaklığı.

Corby, “Her zaman üç tür yaşlanan kadın olduğunu söylerim” diyor. “Yorgunluktan saçlarını kestirenler, ‘şunu kafamdan at’ tipindekiler. Bir de yüz sarkması nedeniyle bunu yapanlar var, en iyi özelliklerini geliştirmek için kısaltmak isteyenler var. Bir de bununla sonuna kadar savaşan, sonsuza kadar orada kalan kadınlar var. Ve bu kadınların bir bilgeliği var. Sizi aşağı çekmesine izin vermediğiniz sürece, inanılmaz derecede çekici olabilir.”

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler