Ana SayfaÇocukYenidoğan bebek bakımı nasıl olmalı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Yenidoğan bebek bakımı nasıl olmalı

Yenidoğan bebek bakımı nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmeli

Yeni doğan bebeğinizi büyütürken aklınıza takılan bir takım sorular elbette olacaktır. Ne yapılacağıyla ilgili olarak sizlere de bir kaç öneride bulunmak istiyoruz.

Yeni doğan bebeğinizi büyütürken aklınıza takılan bir takım sorular elbette olacaktır. Ne yapılacağıyla ilgili olarak sizlere de bir kaç öneride bulunmak istiyoruz.

1|4 Yenidoğan bebeğin emzirme düzeni

24 saat, 1 gün boyunca ortalama 8 – 10 defa iki memenizi de kullanarak emzirmelisiniz. Her seferinde de birinin bitmesini sağlamanız önerilir.

Emzirme zamanı geldiğinde bebeğiniz uykuda olabilir ve uykuyu bölmemek doğru uygulamadır. Fakat emzirme aralıkları 3 saati geçmemesine özen gösterin.

2|4 Yenidoğan bebeğin uyku düzeni

Bebeğinizin çoğunu uykuda geçiren ve uyku düzeninin farklı olan bebeğinizin yaklaşık olarak uyuma süresi 12 – 16 saattir. 1-2 saatlik uykudan sonra yeniden uyanır ve bu sayede toplamda gün boyu 12- 16 saate kadar uyumasını sağlamış olabilirsiniz.

3|4 Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı

Bebeğinizin sırtını dik şekilde omzunuza yerleştirip, avucunuzun içinde ki boşluk oluşacak şekilde parmakları kapatıp, bebeğinizin mide hizasında beline yakın avuç içinizle peş peşe vurup sıkışan gazı çıkartabilirsiniz.

Sonrasında da avucunuzla bebeğinizin sırtını sıvazlayıp gazı dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

4|4 Yenidoğan bebeğin göbek bakımı

Bebeğinizin yaklaşık 2 hafta sonrasında göbek bağı düşmesi normaldir. Eğer göbek bağı kuru tutulabilirse, bağ düşmesi daha da hızlanabilir. Bu sebeple, bebeğinizi bu süreç içerisinde küvette yıkamamak ve göbek bölgesini fazlaca ıslatmamak en doğru yöntem olacaktır.

Göbek bağı düştükten sonra, alkollü ya da kolonyalı bez ile kurumasını hızlandırabilirsiniz. Bu bölgenin çevresinde de iltihaplanma, kaşınma ya da kızarık gibi sorunlar olabilir. Doktorunuza danışarak yardım – bilgi alabilirsiniz.

 

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler