Ana SayfaGüzellikYüz kırışıklıkları düzeltme masajı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Yüz kırışıklıkları düzeltme masajı

Yüz kırışıklıkları düzeltme masajı

Yüz kırışıklıkları pek çok kadın ve erkeğin muzdarip olduğu bir dermatolojik problemdir. Bu yazıda yüz kırışıklıkları nedir, yüz kırışıklıkları çeşitleri nelerdir, yüz kırışıklıkları nedenleri nelerdir, yüz kırışıklıkları ile ilgili doğru bilinen yanlışlar, yüz kırışıklıkları tedavi yöntemleri nelerdir, yüz kırışıklıkları için masaj yöntemleri, yüz kırışıklıkları için hangi kremler kullanılmalı, yüz kırışıklıkları için hangi bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmalı, yüz kırışıklıkları nasıl geçer gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Yüz Kırışıklıkları Nedir?

Yaşlanan cilt sarkar ve kırışıklıklar, ince çizgiler ve oluklar geliştirir. Kişideki bu değişikliklerin ciddiyeti genetik yatkınlığa, cilt fototipine ve çevresel faktörlere maruz kalmaya bağlıdır. Dermatologlar ve kozmetik cerrahlar, bu yaşlanma değişikliklerini tanımlarken genellikle Glogau sınıflandırmasını kullanırlar.

Hafif derecede az sayıda kırışıklık, kapatılması için çok az makyaj gerektirir veya hiç makyaj gerektirmez. Orta derecede erken kırışıklık belirtileri, solgun ten, çok az makyaj gerektirir. Gelişmiş derecede kalıcı kırışıklık, kırık kan damarları ve aktinik keratozlar ile ciltte renk değişikliği, genellikle makyajla kapatılır. Şiddetli derecede ise şiddetli kırışıklıklar ve oluklar, aktinik keratozlar, sıklıkla makyaj yapar ancak yaşlanma değişiklikleri makyajla gizlenemeyebilir.

Yüz kırışıklıkları genel olarak yaşlanma süreçleri, güneş hasarı, kas hareketi, cilt gerginliği, yerçekimi, yaralanma, ameliyat, akne, yaralanma eğilimi olan diğer cilt hastalıkları (örneğin diskoid lupus eritematozus), ve sigara içmek gibi çeşitli farklı sebeplerden oluşur.

Yüz Kırışıklıkları Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar bir tarafta diğerine göre daha fazla gülümseme ya da kaşlarını çatma eğiliminde oldukları için ya da sürekli olarak sağ ya da sol yanakta uyudukları için, çizgilerde genellikle bir dereceye kadar asimetri vardır.

İnce çizgiler

Dermisin düzensiz kalınlaşması ve epidermisin tuttuğu su miktarındaki azalma nedeniyle ince çizgiler ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Bu, esas olarak güneş hasarı ve çevresel toksinlere, özellikle tütün dumanına maruz kalmadan kaynaklanır.

Oluklar (Derin kırışıklıklar)

Daha derin çizgiler veya oluklar dinamik veya statik olarak sınıflandırılır. Dinamik çizgiler hareketle yani yüz kaslarının aktivitesiyle ortaya çıkar. Statik çizgiler kas hareketiyle aslında değişmez. Fakat sonunda dinamik çizgiler statik hale gelir.

Göz altı kırışıklıkları nasıl geçer makalesini daha önce yazmıştık. Göz çevresindeki kaz ayakları, göz kapağı kaslarının (orbikularis oculi) gülümsemesine ve hareketliliğine bağlıdır. Alındaki kaygı çizgileri, kaşları kaldırırken frontalis kasının kasılmasından kaynaklanmaktadır. Kaşlar arasındaki çatık çizgiler, konsantre olduğunda veya kızdığında oluklu supercilii kaslarının ve procerus kasının kasılmasından kaynaklanır.

Cilt gevşekliği veya sarkması birkaç faktörden kaynaklanır. Deri altındaki yağ hücrelerinde azalma (deri altı doku) bu faktörlerden birisidir. Bir başkası ise dermiste kollajen ve elastin liflerinin kaybıdır çünkü kutanöz mukavemeti ve elastikiyeti azaltır. Gevşek dokunun sarkmasına neden olan yerçekimi de bir başka nedendir.

Bunların sonucunda kaş sarkması oluşur. Yani alın sarkar böylece kaşlar göz kapaklarının üzerine düşer ve ardından ağır gelir. Göz kapağı düşüklüğü oluşur yani üst göz kapağı düşer bazen göz bebeğini kapatır. Üst ve alt göz kapakları düşer. Alt göz kapaklarında sarkma, kızarık mukozal yüzeyi (ektropiyon) ortaya çıkarır. Gözlerin içi boş bakmaya başlar.

Burun yanında belirgin oluklar oluşur bu da yorgun görünümlü gözlere neden olur. Çene hattı kaybı, boyun çizgisi kaybı, uzun kulak memeleri, burun ucunun düşmesi ve üst dudağın incelmesi gibi sarkma belirtileri de oluşabilir.

Yüz Kırışıklıkları Neden Olur?

İnsanlar genellikle kaz ayaklarını ve gülümseme çizgileri yaşlanmayla ilişkilendirir. Sonuçta cildiniz yaşlandıkça elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıklar ve ince çizgiler göstermeye başlayabilir.

Ancak yaşlanmanın bu fiziksel belirtilerinin bazen yaşlanmayla hiçbir ilgisi yoktur. Kötü beslenme, uykusuzluk ve kronik stres gibi diğer yaşam tarzı ve çevresel faktörler fiziksel görünümünüze zarar verebilir. Bu sadece sizin hayal gücünüz değil aynadaki bu kırışıklıklar düşündüğünüzden daha çok günlük alışkanlıklarınızla ilgili olabilir. Zamanı geri çevirmek için, kırışıklıkların bu ana nedenleri bilmeniz ve sizi yaşlandıran alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir.

Güneş ışınları

Kırışıklıkların en büyük suçunun güneşe maruz kalmak olması şaşırtıcı gelmemelidir. Hem cildin en derin katmanlarına nüfuz eden UVA ışınları hem de güneş yanığına neden olan UVB ışınları erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara yol açabilir. Güneşten uzak durmak, solaryum yataklarından uzak kalmak ve solaryumdan uzak kalmak sizi yalnızca cilt kanserinden korumakla kalmaz aynı zamanda genç görünmenizi de sağlar.

Yüz kırışmasının ilk ve en yaygın türü kronik güneş hasarıdır. Güneş hasarı, kolajen ve elastin kaybıyla sonuçlanarak cildin kırışmasına neden olur. Cildinizi korumak için her gün en az 30 SPF kullanmanız gerekir. Güneşe çıkarken, özellikle suya maruz kalacaksanız, güneş kreminizi sık sık tekrar uygulamanız gerekir ve güneş yanığını önlemek için bu yiyecekleri tüketmeniz gerekir.

Kirlilik

Yaşadığınız çevre hakkında fazla düşünmeyebilirsiniz ancak bu derin kırışıklıklar ve ince çizgiler üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Kirlilik, serbest radikal hasarına katkıda bulunan başka bir çevresel faktördür.

Aslında, yayınlanan bir bilimsel araştırma, kentsel ortamlarda yaşayan kadınların yirmi dört yıllık bir süre boyunca kırsal alanlarda yaşayanlara göre daha fazla kırışıklık ve yaşlılık lekesine sahip olduğunu buldu. Yoğun nüfuslu bir şehirde yaşıyorsanız, kirlilik parçacıklarını temizlemek için yatmadan önce gece yüzünüzü düzenli olarak temizlemelisiniz.

Uykusuzluk

Yeterince uyumanın en iyi hissetmenize yardımcı olmak için gerekli olduğunu ve kilo vermenize bile yardımcı olabileceğini biliyorsunuz. Ama cildinizin pürüzsüz kalmasına da yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Uyku eksikliği kırışıklıklara neden olur çünkü cildin pH’ı yeterince uyumamak ve cilt hücrelerinin sulu kalma yeteneği nedeniyle değişir. Ek olarak, vücuttaki toksinler uyku sırasında atılır. Maksimum sağlık yararları için önerilen gece altı ila sekiz saat kadar uyumanız gerekir. Buna bir sebepten dolayı güzellik uykusu deniyor.

Stres

Yoğun bir çalışma programı ya da kişisel sorunlarınız sadece zihinsel ve duygusal sağlığınıza zarar vermekle kalmaz aynı zamanda sizi fiziksel olarak da etkileyebilir. Stres kortizol seviyelerini artırarak cildin nem tutma kabiliyetini azaltır. Ayrıca yüksek kan şekeri ciltteki kollajen ve elastin liflerine zarar verir. Bunlar, cildin sarkmasını ve kırışıklık geliştirmesini önleyen kritik destek yapılarıdır. İster akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkmak, ister arkadaşlarla takılmak veya bir terapiste gitmek olsun, stres atmanın yollarını bulmaya çalışın.

Şeker

Şekerin özellikle kilo almaya neden olduğunu zaten biliyorsunuz. İnsanların sıfır şeker diyetini yaptıktan sonra bu kadar başarılı olmasının nedeni budur. Ama tatlıları ve pastaları bırakmanın başka bir nedeni var çünkü cildinizi yaşlandırıyorlar.

Çok fazla şeker yemek kesinlikle erken yaşlanmaya yol açacaktır. Şeker yutulduktan sonra glikasyon adı verilen ve vücudumuzdaki farklı proteinlere bağlanmayı içeren bir süreçten geçer. Ne yazık ki, bu proteinler arasında kolajen ve elastin bulunur. Şeker, cildin bu yapı taşlarına bağlanarak, kolajen ve elastini zayıflatır ve ince çizgiler ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Glikasyon ayrıca erken yaşlanmaya neden olan toksik ürünler üretir.

Maksimum sağlık ve güzellik yararları için iki hafta boyunca şekeri kesmeyi deneyin. Daha fazla enerjiye sahip olacaksınız, kilo vereceksiniz ve ince çizgiler ve kırışıklıklarda zamanı geri çevirmeye başlayacaksınız.

Göz bozukluğu

Aynı eski gözlükleri yıllardır takıyorsanız ve umutsuzca yeni bir gözlüğe ihtiyacınız varsa sadece gözlerinize zarar vermiyorsunuz demektir. Gözleri kısmak ve diğer yüz ifadeleri kas kasılmasının sonucudur. Kaslar ne kadar çok kullanılırsa, o kadar güçlü hale gelir. Bu kas hareketleri cilt hücrelerinin sıkışmasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Aşırı şaşılık bu nedenle daha derin kırışıklıklara ve cilt elastikiyetinin kaybına neden olur. En kısa sürede uygun bir reçete almak için göz doktorunuzu ziyaret edin ve güneşin altındayken güneş gözlüğü takın.

Pipetten içmek

Elbette, pipetten buzlu çay ve meşrubat gibi sıvıları içmek dişlerinizi lekelenmekten koruyabilir ancak ağzınızın çevresinde kırışıklıkların oluşmasına da neden olabilir. Gözleri kısmak göz çevresinde kırışıklıklara neden olduğu gibi, pipetten içmek dudaklarınızın üzerinde ve çevresinde ince çizgiler oluşturur. Pipetten bir meşrubat içmek dudak çevresindeki kas kasılmasını içerir. Bu tekrar tekrar yapılırsa, kaslar güçlenir ve kırışıklıklar daha derin ve belirgin hale gelir.

Kuru cilt

Kuru cilt sadece rahatsızlık vermez aynı zamanda hayatınıza yıllar ekleyebilir. Kronik olarak kuru olan cilt ayrıca kırışıklıklara karşı daha hassastır. Kuru bir ortam, cildin yapısının bir kısmını kaybetmesine ve kırışıklıklara yenik düşmesine neden olabilir.

Özellikle yüzünüzü gece gündüz nemlendirmeniz gerekir. Besleyici bir göz altı kremine yatırım yapmak da iyi bir fikirdir çünkü gözlerin altındaki cilt daha ince ve ince çizgilere daha duyarlıdır.

Sigara tüketimi

Bu sürpriz olmamalı! Güneşten sonra sigara, kırışıklıkların en büyük suçlularından biridir. Bir sigaranın ağzınızdaki konumu sadece ince çizgilere yol açmaz aynı zamanda sigaranın kendisinden gelen toksinler cildinizi yaşlandırabilir.

Sigaradaki nikotin ciltteki kan damarlarının daralmasına neden oluyor ve bu da onu kırışmaya daha yatkın hale getiriyor çünkü hayati besinler epidermise ulaşamıyor.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler