Ana SayfaGüzellikAlt göz kapağı neden şişer ve bu durumda ne yapmalı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Alt göz kapağı neden şişer ve bu durumda ne yapmalı

Hiçbir durumda semptomu görmezden gelemezsiniz.

Bu, önemsiz uyku yoksunluğu veya ciddi sağlık sorunlarının sonucu olabilir. Ve zamanında uygun önlemler alınmazsa, komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Alt göz kapağı neden şişer ve ağrır?
Bir kişinin birçok hastalığı gözlerin görünümüne yansır: yaşam tarzı, kötü alışkanlıkları ve gözlemlediği hijyen. Alt göz kapağında özellikle kötü bir durum fark edilir, bu sadece şişmekle kalmaz, aynı zamanda incinir, kaşınır ve kızarır.


Alt göz kapağının şişmesinin nedenleri:
uyku eksikliği, göz yorgunluğu, kronik vücut yorgunluğu;

mekanik hasar, göze toz, döküntü, kirpik girmesi;

göz kapağında oluşan bir wen, kaynama, sivilce veya arpa;

kan çıkışı bozulur, damarlar iltihaplanır;

vücutta aşırı nem;

enfeksiyon, mantar, virüs, alerjik reaksiyon;

bezlerin tıkalı kanalları.

Gözün kendisi iyiyse, şişmiş bir göz kapağı böbrek veya kardiyovasküler problemlerin bir belirtisi olabilir.

Şişmiş göz kapakları ile birlikte göz altı torbaları ve kırışıklıklar bazen yaşa bağlı bir belirti olabilir. Kas dokusu tonunu kaybeder, sarkar ve daha fazla yer kaplamaya başlar. Uygun olmayan hijyen veya eksikliği de benzer bir sonuca yol açabilir. Makyajı durulamadan yatmak özellikle zararlıdır.

Alt göz kapağı şişmişse ne yapmalı?
Böyle bir semptomun birçok nedeni olduğundan, kendi kendine ilaç almak anlamsızdır ve bazen sağlık için de tehlikelidir, şişliğin doğası sadece bir doktor tarafından belirlenebilir. Şişmeye ağrı, kaşıntı, pürülan akıntı, ateş eşlik ediyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Örneğin, uyku eksikliği veya bir doktora görünme fırsatının geçici olarak mevcut olmaması nedeniyle şişliğin nedenini kesin olarak biliyorsanız, halk ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Göz kapağı şişmesi nasıl kaldırılır:
göze katkı maddesi içermeyen kullanılmış bir çay poşeti uygulayın;

nergis, papatya veya nane kaynatma ile durulayın;

tülbent sarılı bir buz küpü ile silin, ancak 3-4 dakikadan uzun sürmeyin;

yüzünüzü soğuk suyla yıkayın;

rendelenmiş çiğ patateslerden bir kompres uygulayın.

Aşırı durumlarda, idrar söktürücü içebilirsiniz, ancak bundan önce en azından telefonla bir doktora danışmanız önerilir.

Şişmiş bir alt göz kapağı birçok hastalığın belirtisi olabilir, bu nedenle durumu ağırlaştırmamak için kendinizi iyileştirmeye çalışmayın. Ve soruna ek semptomlar eşlik ediyorsa veya sürekli ortaya çıkıyorsa, doktora gitmek zorunludur.

Uzman görüşü
Maria Kalugina
beslenme uzmanı

– Alt göz kapağının şişmesinin birçok nedeni olabilir. Bunun ne sıklıkla meydana geldiğini ve eşlik eden semptomların olup olmadığını belirlemek önemlidir . Bir alt göz kapağında şişlik görülürse, bu bir ısırık, küçük çizik, enfeksiyon veya sadece yabancı bir madde veya toz olabilir. Ya sivilce ya da arpa… Bir veya iki gün izlemeye değer ve basmayın, ovalamayın. Şişliğin rengine ve şekline dikkat edin. Büyür ve şekil ve renk değiştirirse, gözyaşı kanalı tıkanmış olabilir veya bir enfeksiyon girmiş olabilir. Bağımsız olarak doğal antiseptikler kullanabilir, örneğin kolloidal bir gümüş çözeltisi, alkolsüz bir papatya ve nergis kaynatma, salin veya deniz tuzu ve su çözeltisi, 2 damla çay ağacı yağı ile soluma gibi losyonlar yapabilir veya silebilirsiniz. Şişlik geçmezse ve hatta büyürse, bir doktora göründüğünüzden emin olun. Güçlü bir enfeksiyon ve bir virüs, örneğin herpetik keratit hakkında konuşabiliriz.

Her iki alt göz kapağı da şişmişse, bunun ne sıklıkla meydana geldiğine dikkat edin. Zaman zaman göz altı torbaları gibi görünüyorsa, o günlerde veya önceki gün ne yediğinizi, içeceklerden ne içtiğinizi takip edin. Gıda alerjisi veya belirli içeceklerden kaynaklanan şişlik olabilir. Örneğin, limonata ve şuruplardaki alkol veya sentetik katkı maddeleri gibi kahve ve çay da göz altı şişkinliğine neden olabilir. Bazen şişme kozmetiklerle ve bunlara verilen tepkilerle ilişkilidir.

Şişlik aniden ortaya çıkar ve geçmezse, bu böbrekler veya kardiyovasküler sistem ile ilgili sorunları gösterebilir. Burada kesinlikle doktora gitmeli ve ultrason taraması ve testleri yaptırmalısınız. Gelecekte, organ ve sistemlerin çalışmalarını ağırlaştırmamak için beslenme ve yaşam tarzını yeniden gözden geçirmek zorunludur.

Bazen şişme, yatak kumaşlarındaki boyalardan ve pamuklu pedlerden ve makyaj çubuklarından gelen ağartıcılardan kaynaklanır. Makyaj da şişmeye neden olabilir. Özellikle göz kapağındaki şişlik kaşınmaya ve kızarmaya başlarsa. Bu durumda, bu ürünleri kullanmayı derhal durdurduğunuzdan ve yastık kılıfının kumaşını veya tüm nevresim takımını değiştirdiğinizden emin olun. Alt göz kapağının şişmesi dehidrasyon ve lenf tıkanıklığından da oluşur. İçme rejiminize dikkat edin, saf su ve bitki çayları dışındaki tüm içecekleri hariç tutun. Diyetinize kereviz, maydanoz ve salatalık gibi klorofil açısından zengin sebze suları ekleyin.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler