Ana SayfaSağlıkBel kaymasını Düzelten 4 Dakikalık pratik egzersiz proğram
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Bel kaymasını Düzelten 4 Dakikalık pratik egzersiz proğram

 

Bel Ağrısının Yaygın Nedenleri
Doğası gereği mekanik olan sırt ağrısı tek bir şeye bağlıdır: aktivite. Ya belirli bir aktivite ağrıya neden olan bir soruna yol açtı ya da genel bir aktivite eksikliği, sırtınızın günlük taleplere dayanamayacağı bir ortam yarattı. Aktiviteyle ilgili bu sorunlar şunlarla sonuçlanır:

Suşlar ve burkulmalar – Çoğu akut bel ağrısı bu kategoriye girer. Bir kası aşırı germiş ve germişsinizdir ya da bir tendonu yırtarak burkulmaya neden olmuştur. Her ikisi de bir şeyi yanlış bir şekilde bükmek veya kaldırmaktan, ağır bir nesneyi almaktan veya erişiminizi aşırı uzatmaktan kaynaklanabilir.
Fıtıklaşmış veya yırtılmış diskler – Bir kaza, düşme veya spor yaralanmasının etkisi omurganıza zarar verebilir. Sırt ağrısı, yaralanmadan hemen sonra başlar. Ayrıca bacaklarınızda karıncalanma veya uyuşmaya neden olabilir.
Siyatik – Kalçanızdan ve bacaklarınızdan aşağı doğru yayılan keskin bel ağrısı, siyatik sinir üzerindeki baskıdan kaynaklanır. Siyatik genellikle fıtıklaşmış veya yırtılmış bir diskten sonra ortaya çıkar.
Hamilelik – Bel ağrısı, hamilelikte sık görülen bir şikayettir. Karnınız ve bebek büyüdükçe kaslarınız ve bağlarınız esiyor. Eklenen ağırlık ve öne doğru çıkıntı sırtınızı fazla zorlayabilir.
Bel Ağrısına Neden Olan Nadir Durumlar
Bel ağrısının daha az yaygın nedenleri vardır. Ancak bu daha az yaygın nedenler çok daha ciddidir. Bunların her biri, bel ağrınızın altında yatan nedeni düzeltmek için tıbbi yardım gerektirecektir. Nadir durumlarda ağrınız şunlardan gelebilir:

Dejeneratif disk
Spinal stenoz
Skolyoz
Enfeksiyon
Tümör
Fibromiyalji
Bel ağrımın nerede olduğu önemli mi?
Tam olarak değil. Sağ tarafta, sol tarafta veya her iki tarafta, her yerde bel ağrınız olabilir. Ancak vücudunuzun sadece bir tarafında bel ağrısı olması daha yaygındır.

Sırtınızın anatomisi simetriktir. Omurga, iki tarafı ayırır. Her iki yerde de ağrı hissetmek için sırtınızın her iki tarafında aynı bölgeleri yaralamanız gerekir. Sırtınızın tamamı ağrıyormuş gibi hissettiğinizde bile, ağrı muhtemelen sağ ya da sol taraftan geliyordur.

Karındaki tüm organlar nedeniyle, birçok insan ağrılarının çok daha ciddi bir şeyin işareti olduğundan endişelenir. Bu organlarla ilgili sorunlar öncelikle karın ağrısına neden olur. Sırt ağrısı olursa olduğunu mevcut, nadiren bel ağrısı için karıştırılmamalıdır yeteri kadar yüksek kalmış.

Tek istisna organ değil arterdir. Aortunuz omurganızın sol tarafından aşağıya iniyor. Son derece nadir durumlarda, bir şişkinlik gelişebilir ve sol bel ağrısına yol açan bir aort anevrizması oluşturabilir.

Bel ağrımı nasıl dindiririm?
İlk önce sebebini anlamalısın. Bir kaza, düşme veya yaralanma geçirdiyseniz, kontrol edilmek için sağlayıcınızla bir randevu ayarlayın . Ancak bir şeyi çektiyseniz veya sadece bel ağrınız varsa, kılavuzlar evde tedavi ile başlar.

Dinlenirseniz ağrınızın geçeceğini düşünebilirsiniz. Aslında tam tersi. Hareket en iyi ilaçtır . Hareketsizlik, kasların gerilmesine ve daha fazla ağrıya neden olabilir. Bu yüzden aktif kalın ve ağrının izin verdiği ölçüde normal rutininize bağlı kalın. Ve etkilenen bölgeleri hedef almak ve bel ağrınızı hafifletmek için bu egzersizleri deneyin.

Alt Sırt Germe
Germe, normal bir egzersiz rutininin önemli bir parçasıdır. Normal hareket aralığını korumanıza ve kullanım eksikliğinden dolayı kasların küçülmesini önlemenize yardımcı olur.

Bel ağrısı çekiyorsanız, uygun germe rahatlama sağlar. Sıkı kaslarınızı gevşetir ve harekete geçirir ve spazmları gidermeye yardımcı olur. Bu dört egzersiz etrafında oluşturulan yavaş, kademeli bir germe programı sırt ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir:

1. Köprüler
Dizleriniz bükülmüş ve ayaklarınız yere değecek şekilde sırt üstü uzanın. Sırtınızı dizleriniz ve omuzlarınızla düz bir çizgide tutarak kalçalarınızı kaldırın. Köprüyü altı saniye tutun. Sekiz ila 12 kez tekrarlayın.

2. Dizden Göğsüne
Aynı pozisyonda yatarken ayaklarınızı yere düz bir şekilde koyun. Sol ayağınızı yerinde tutarken sağ dizinizi göğsünüze getirin. Geri indirmeden önce 15 ila 30 saniye basılı tutun. Sol bacakla tekrarlayın. Her bacak için iki ila dört tekrar yapın.

3. Yukarı Bastırmalı Arka Uzantılar
Karnınıza dönün ve dirseklerinizi omuzlarınızın tam altına ve ellerinizi yere düz bir şekilde koyun. Ellerinizi aşağı doğru itin ve omuzlarınızı yerden kaldırın. Bu pozisyonu birkaç saniye basılı tutun. Sekiz ila 12 kez tekrarlayın.

4. Kuş Köpekler
Omuz ve kalça genişliğinde açık olacak şekilde ellerinizin ve dizlerinizin üzerine gelin. Sırtınızı düz ve karın kaslarınızı sıkı tutun. Sağ bacağınızı kaldırın, arkaya doğru uzatın ve aşağı indirmeden önce beş saniye tutun. Diğer tarafta tekrar edin. Her bacakla sekiz ila 12 tekrar yapın.

Çekirdek Güçlendirme Egzersizleri
Güçlü bel kasları, iyi bir çekirdeğin parçasıdır. Yaralanma ve sırt ağrısını önlemek için kalça, karın ve poponuzu çevreleyen çekirdek kaslar da aynı derecede güçlü olmalıdır. Bu egzersizler tüm kalbinizi güçlendirecek:

1. Kısmi Egzersizler
Dizleriniz bükülmüş ve ayaklarınız yerde düz olacak şekilde sırt üstü uzanın. Ellerinizi başınızın arkasına yerleştirin veya kollarınızı göğsünüzün etrafında çaprazlayın. Karın kaslarınızı sıkın ve nefes verirken omuzlarınızı yerden kaldırın. Geri indirmeden önce çatırtı bir saniye basılı tutun. Sekiz ila 12 kısmi egzersiz yapın.

2. Pelvik Sarsıntılar
Aynı pozisyondan, göbek deliğinizi sırtınıza doğru çekiyormuş gibi midenizi içeri çekin. Düzgün nefes alarak 10 saniye tutun. Sekiz ila 12 pelvik eğim gerçekleştirin.

3. Duvar Oturakları
Sırtınız ve topuklarınız bir adım uzakta olacak şekilde duvardan uzakta durun. Sırtınızı duvara yaslayın ve dizleriniz hafifçe bükülene kadar aşağı doğru kaydırın. Sırtınızın alt kısmını yavaşça duvara bastırın ve duvarda yukarı kaydırmadan önce 10 saniye oturma pozisyonunda kalın. Sekiz ila 12 tekrar gerçekleştirin.

4. Kalça Esnetme
Sol dizinizin üzerine çökün ve sağ diziniz bükülü olarak sağ ayağınızı öne doğru yerleştirin. Sol ayağınızı poponuza doğru yukarı doğru çekin ve 10 saniye tutun. Egzersizi sağ bacakla tekrarlayın. Her iki tarafta sekiz ila 12 kalça germe yapın.

Bel Ağrısı İçin Fizik Tedavi
Tüm sırt ağrıları aynı değildir. Germe egzersizi yapsanız ve çekirdeğinizi güçlendirseniz bile, ağrı daha da kötüleşir veya sadece haftalarca ortalıkta dolanır. Kronik veya şiddetli bel ağrısı, her ikisi de daha karmaşık konulardır.

Fiziksel bir terapist, sorunu tespit edebilir ve ağrınızı hafifletmek için belirli kasları hedefleyen kişiselleştirilmiş bir germe ve egzersiz programı tasarlayabilir. Ayrıca, her bir alt sırt germe işlemini gerçekleştirdiğinizden ve doğru egzersiz yaptığınızdan emin olmak için sizinle birlikte çalışırlar.

Germe ve egzersiz yeterli olmadığında, bir fizyoterapist bel ağrısı semptomlarınızı azaltmak ve altta yatan nedeni çözmek için manipülasyon, mobilizasyon ve diğer tedavi yöntemlerini kullanabilir.

Ancak ağrınız dayanılmaz veya kronik olana kadar beklemenize gerek yok. Bel ağrınız birkaç günden fazla sürerse bir fizyoterapisti ziyaret edin, böylece ayağınıza dönebilir ve daha hızlı işinize dönebilirsiniz.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler