Ana SayfaGüzellikDiş Hekimi Diş Beyazlığı İçin 5 Adımı Açıkladı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Diş Hekimi Diş Beyazlığı İçin 5 Adımı Açıkladı

Koronavirüs pandemisi nedeniyle diş muayenelerinde yaşanan boşluk, bazı insanları meseleleri kendi ellerine alıp diş beyazlatma işlemini kendi başlarına yapmaya zorladı. Diş Hekimi Rhona Eskander, evde ışıltılı bir gülümsemeye 5 kesin yolunu ve asla kullanmamanız gereken beyazlatma tekniklerini açıkladı. Uzman, ev yapımı beyazlatma kitleri satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler olduğu konusunda uyardı.

Doktor, dişlerin rengini değiştirmesinin birkaç nedeni olduğunu kaydetti. Örneğin, ayrışma nedeniyle. “Bu durumlarda beyazlatma işe yaramaz, bu nedenle diş beyazlatma ürünlerini rehberlik veya gözetim olmadan kullanmak aslında çok daha zararlı olabilir. Doğru teşhis için her zaman diş hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim ”diye ekledi uzman.

Uzmanlar, yayına verdiği röportajda, diş hekimlerinin operasyon sırasında dişleri ve diş etlerini diş beyazlatmaya uygunluk açısından değerlendirdiklerini, ancak hepsinden önemlisi, öncelikle altta yatan çürük veya diş etini iyileştirme ihtiyacı için değerlendirdiklerini söyledi. varsa hastalık.

Diş hekimlerine göre, uzmanlar tedaviyi mine lekelenmesinin türüne göre uyarlayacaktır. Ancak, sadece iki tür boyama olduğunu belirtmişlerdir:

  1. Harici. Parlatma veya nazik hava aşındırma teknikleri ve diş renginin değişmesini içeren gerçek beyazlatma ile kolayca çıkarılabilir.
  2. İç mekan. Dişlerin iç tabakasını etkileyen lekelenme. Tipik olarak, diş minesinin altındaki sert bir malzeme tabakası olan dişin dentininde lekeler görülür. Ancak, sadece bir diş hekimi tarafından çıkarılabilirler. “İç leke, iç kanamaya neden olan veya diş köklerini öldüren ağız boşluğuna travma ve diş yaşlandıkça dentinin doğal renginin değişmesini içerir.

Daha beyaz bir gülümseme için evde atabileceğiniz adımlar

Bikarbonat sodadan kaçının

Diş hijyenisti Theodora Little’ın belirttiği gibi, kabartma tozu ile diş beyazlatma eğilimi şu anda sosyal medya platformlarında yayılıyor. Ancak uzmana göre bu bileşen “son derece aşındırıcı”. “Böyle bir ürünü kullanmak dişlerinizde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir ve bu dişlerinizi beyazlatmanın gerçekten hızlı bir yoludur, ancak bu yöntemi tavsiye etmem. Ayrıca toz halindeki diğer kömürlerden de kaçınmanızı öneririm: ayrıca aşırı derecede aşındırıcıdır ve dişlerde kalıcı hasara neden olabilir.”

BDA uzmanları şunları ekledi: “Ne yaparsanız yapın, ağartıcı veya ‘medya’ insanlar tarafından reklamı yapılan diğer ürünleri, örneğin TikTok gibi sosyal platformlarda kullanma cazibesine karşı koyun, çünkü maddeler dişlerinize ve diş etlerinize ciddi şekilde zarar verebilir.”

Daha az çay ve kahve

Diş hekimi bunun kendi başınıza beyaz bir gülümseme elde etmenin en iyi yollarından biri olduğunu fark etti. “Çay ve kahve tüketiminizi durduramıyor veya azaltamıyorsanız, daha fazla süt eklemeyi deneyin. Ne kadar çok süt veya süt alternatifi olursa o kadar az leke ortaya çıkabilir” diye paylaştı. “Gün boyunca sürekli içmemeye çalışın. Çay veya kahve içiyorsanız ondan sonra biraz su için” diye ekledi.

Sigarayı bırakmak

Sigara içmek dişlerde leke bırakır, bu nedenle sigarayı bırakmak dişlerin daha fazla renk değiştirmesini önlemenin bir yoludur. Doktor, “Sigara içmek her zaman lekelenmeye neden olur ve birinin sigarayı sadece dişlerinin beyazlığı için değil, genel sağlığı için bırakmasını desteklerim” dedi. “Bazı gargaralar da lekelere neden olabilir. Klorheksidin, sürekli kullanımda renklenmeye neden olan bir bileşendir” dedi.

Lekeli dişler devam eden bir sağlık durumunun işareti mi yoksa sadece kozmetik bir işaret mi?

İngiliz Diş hekimleri Birliği’nden uzmanlar, dişleri beyazlatmayı imkansız kılan bazı diş problemleri olduğunu söyledi. “Genellikle bu renk doğada kozmetiktir. Dişler ayrıca, sarımsı renkli olan dentin iç tabakasının daha fazlası parladığından, yaşla birlikte sararmaya eğilimlidir. Bu durumda diş hekimleri tarafından yapılan diş beyazlatma diş beyazlatmada etkili olabilir” diyen diş hekimleri, eğer dolgu veya kaplama varsa diş beyazlatıldığında renklerinin değişmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Fırça ve diş ipi

Dr. Eskander, temel bilgilere geri dönmenin ışıltılı bir gülümsemeyi korumanın başka bir harika yolu olduğunu açıkladı. “Dişlerinizi günde iki kez elektrikli diş fırçası ve beyazlatıcı su ipi ile fırçalamanızı öneririm. Fırçalamaya kıyasla günlük kullanımda lekelerin %25’ini daha çıkardığı klinik olarak kanıtlanmıştır” dedi.

Diş hekimine göre dişlerinizi tek başına fırçalamak yeterli değil – bakteri ve yiyecek artıklarının biriktiği diş arası boşluklara dikkat etmeniz gerekiyor. Zamanla, diş eti hastalığına ve diş çürümesine yol açabilirler.

Yiyecekleri akıllıca seçin

Yediğimiz yiyeceklerin dişlerimiz üzerinde büyük bir etkisi vardır ve herhangi bir diş hekimi ağız sağlığınız için şeker alımınızı izlemenizi tavsiye edecektir. Sakız şirketi Milliways Super Natural Gum’daki uzmanlar, yediğimiz yiyeceklerin gülümsememizi de etkileyebileceğini söylüyor.

Uzmanlar, “Sarımsak, soğan, kahve.  onları birçok nedenden dolayı seviyoruz, ancak taze bir gülümsemeye sahip olmak olmazsa olmazlar listenizdeyse, tüketmeden önce iki kez düşünmeniz gerekebilir” dedi. Elma, havuç veya kereviz gibi sadece sağlıklı olmakla kalmayıp aynı zamanda dişlere yapışan bakterilerden kurtulmaya da yardımcı olan bazı gevrek atıştırmalıkları seçmek daha iyidir.” Eklediler.

Ayrıca su içmeniz gerekir, çünkü ağızdaki tükürüğü aktive ederek yiyecek parçacıklarını parçalayarak bakterilerin dişlere yapışmasını engeller. Diş hekimlerine 6 ayda bir diş hekimini ziyaret etmek olan temel kural hatırlatıldı.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler