Ana SayfaMansetDiş hekiminden hastalara uyarı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Diş hekiminden hastalara uyarı

Yıldız diş hekimi Luiza Avtandilyan, diş hekiminin konuşmasında hastanın uyarılması gerektiğini söyledi.

Louise Avtandilyan

Luiza Avtandilyan

diş hekimi, diş kliniğinin başhekimi Smile Studio

1. “Bütün dişlerin çürük, bunu nasıl bu hale getirirsin?!”

Bu, doktorların ilk konsültasyon sırasında hastalarına söylememeleri gereken ana ifadedir. Doktor her zaman nazikçe tüm köşeleri dolaşmalı ve hastanın dişleriyle ne olduğunu dikkatlice açıklamalıdır. Aynı zamanda çürüklü dişlerin nerede olduğunun açıkça gösterilmesi tavsiye edilir.

Bu, ya bir ağız içi kamera yardımıyla ya da X-ışınları sayesinde ya da bir fotoğraf protokolü ile yapılabilir, böylece hastanın ağız boşluğunda gerçekten sorunları olduğunu anlar. Çoğu insan, bir müşterinin çürüklü 10 dişi olduğunu söylediğinde doktorlara güvenmez. Bu nedenle, birçok hasta, etkilenen dişlerin çok daha az olduğu ve önceki doktorun yeterince yetkin olmadığı söylenecek olan diğer kliniklere gider.

2. “O doktoru dinleme, her şeyi yanlış söyledi.”

Bu durum, bir hasta ikinci klinikte konsültasyon için geldiğinde ve doktora ilkinde yaptığı işlemleri anlattığında ortaya çıkar. Bundan sonra, önceki uzmanın çalışmalarını, kendisi ve bir bütün olarak klinik hakkında olumsuz ifadeleri tartışmak mümkündür. Bu nedenle, meslektaşlarını tartışan ve kınayan bir doktor kaçmalıdır.

Dişçinin sizden para almaya çalıştığını nasıl anlarsınız?

3. “Birkaç diş çıkarmanız gerekiyor.”

Doktorlar, çektirmeye karar vermeden önce tüm dişleri korumaya çalışmalıdır. Örneğin bir genç kız randevuya gelirse fotoğrafını çeker ve iltihap nedeniyle 4-5 dişinin çekilmesi gerektiğini söylerler, tabii ki başka bir kliniğe gitmek daha iyidir. Muhtemelen, bu dişler hala tedavi edilebilir. Tek sorun, çok az kişinin bu tür işleri üstlenmesidir, ancak yine de, her zaman cerrahi müdahale olmadan yapmaya çalışmalısınız.

4. “Diş tedavinizin fiyatını veya ağız boşluğu tedavisinin fiyatını hala söyleyemem. Her şey bireysel, hadi yapmaya başlayalım ve sonra anlamak mümkün olacak “

Hemen, ilk aşamada maliyeti ve tedavi planını öğrenmeniz gerekir. Size birkaç seçenek sunulsun ve sadece bu durumda bu klinikte kalabilirsiniz. Ancak fiyatlar size söylenmezse, büyük olasılıkla, tedaviden sonra klinik yöneticisinin büyük bir fatura keseceği bir durum ortaya çıkacaktır. Doktor mutlaka alternatif seçenekler sunmalıdır ki hastanın bütçesine uygun olanı seçebilsin.

diş hekimi kötü dişçi nasıl anlaşılır

5. “Ah, burada herhangi bir sorun görmüyorum” veya “ah, biraz çürük var”

Bir durum düşünün: Bir hasta, kendisini rahatsız eden bir diş ağrısı nedeniyle kliniğe geliyor. Aynı zamanda, doktor sadece dişe baktı, fotoğraf çekmedi ve müşteriyi bıraktı. Bu durumda hekim profesyonelce hareket etmemektedir.

İlk muayene sırasında doktorun fotoğraf çekmesi, ağız boşluğunu tam olarak incelemesi, ek bir muayene yapması hangi dişin rahatsız ettiğini ve hastanın neden şikayet ettiğini tam olarak anlamak için önemlidir.

diş hekimi, iyi bir diş hekimi nasıl seçilir

6. “Hiçbir tavsiyede bulunamam”

Her işlemden sonra iyi bir doktor her zaman önerilerde bulunacaktır. Örneğin, “Canınızı sıkan bir şey olursa kliniğe başvurun, diş telleri yanağınızı çiziyorsa, ısırık dolgusu karışmaya başlarsa, kaplamaları taktıktan sonra rahatsızlık hissediyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız” diyebilir. En basitinden bile herhangi bir öneri almadıysanız, bunu kesinlikle düşünmelisiniz!

7. “Ek pahalı prosedürlere ihtiyacınız var”

Pazarlama amacıyla size tamamen gereksiz pahalı prosedürler satmaya çalıştıklarında ve ne için olduklarını açıklamadıklarında üzücü. Örneğin, en pahalı malzemelerin kullanılması tavsiye edilir. Burada en pahalının her zaman en iyisi olmadığını anlamak önemlidir.

İlk önce doktoru dikkatlice dinlemeniz, soruna birkaç çözüm sunana kadar beklemeniz ve ancak o zaman bunu veya bu prosedürü yapmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir. Tabii ki, bir doktor belirli bir malzeme olmadan yapamayacağınızı söylediğinde, size bununla şantaj yapmamalıdır. İyi bir doktor her zaman hastaya bir seçenek sunar.

dişçi randevusu, kötü randevu, diş hekimi nasıl seçilir

8. “Kararını verme, seni incitmez.”

Örneğin doktor anestezi verdi ve hala ağrınız var. Çoğu zaman bu, yanlış prosedür nedeniyle olur. Doktor yanlış anestezi kullanmış olabilir. Mevcut en iyi anestezi modern diş hekimliğinde mevcuttur. Ve doktor her şeyi doğru yaparsa, hiçbir şey hissetmezsiniz.

9. “Mal için klinik ruhsatı, doktor belgesi veya belge veremem”

Bu durumda, hemen klinikten kaçmanız gerekir, çünkü lisanslı herhangi bir normal sağlık kurumunda ve SES’ten size tüm belgeler sağlanacaktır. Olmazsa, kalk ve git.

10. “Hayır, hamile kadınlar hiçbir şeyi çıkarmamalı.”

Durumlar genellikle hamile kadınlar kliniğe bir bilgelik dişini çıkarmak veya şiddetli diş ağrısından kurtulmaya yardımcı olmak için geldiklerinde ortaya çıkar.

Aynı zamanda, doktor kesinlikle bu prosedürleri yapmalarını yasaklar. Bu gibi durumlarda jinekoloğunuzla görüşerek anestezi alıp alamayacağınızı öğrenmelisiniz. Şimdi modern anestezi var ve kadınlar prensipte çocuklar kadar adrenalin olmadan da yapıyorlar, bu nedenle ikinci trimesterde dişlerinizi kolayca tedavi edebilir ve bir bilgelik dişini çıkarabilirsiniz. Akut bir aşamanız varsa, bir bilgelik dişini çıkarabilirsiniz ve tedavinin kendisi ikinci trimesterde yapılabilir.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler