Ana SayfaGüncelGüneş kremini kullanmazsanız cildinize zarar veren 7 Şey
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Güneş kremini kullanmazsanız cildinize zarar veren 7 Şey

Güneş kremi cilt bakım rejiminizin bir parçası mı? Cevap hayır ise, bu muhtemelen bugün değişmeli. Güneş kremi kullanmıyorlarsa herkesin cildi mutlaka yanmaz. Bazı insanlar tam gün güneşte kalabilir ve asla güneş yanığının acımasız gerçekliğiyle uğraşmak zorunda kalmazlar. Ancak güneş kremini atlamanın daha da sert gerçeği, sonunda sizi yakalayabilir. Öyle görünmeyebilir, ancak güneş kremi atlamak çoğu kişinin düşündüğünden çok daha zararlıdır. Güneş kremini atladığınızda cildinize olan şeyleri kontrol edin.

Bronzlaşmış cilt

Bu çok açık, ancak bazı insanlar cildin ne kadar çabuk bronzlaştığının farkında değil – ve cildinizi ne kadar çok bronzlaştırırsanız, aynı anda cildinizin sağlığını o kadar doğrudan etkilersiniz. Cildinizin epidermis tabakasındaki melanosit hücreleri daha koyu bir renk tonu üretmeye başladığında cilt “bronzlaşma” görünümünü göstermeye başlar.


kösele hissediyorum

Belirtildiği gibi, cildin epidermis tabakasındaki melanosit hücreleri, bronzluk görünümünü veren şeydir. Epidermisin alt seviyesi ayrıca UV ışınlarına maruz kalmaya karşı koruyucu görevi görür. Yani siz bronzlaşırken, alt seviye hücreleri yukarı doğru ittiğinden epidermisin üst tabakası kalınlaşmaya başlar – hücrelerin bir anlamda zırh gibi savunmaya gelmesi gibi. Cildiniz koyulaştıkça, aktif olarak cildinizi daha sert hale getiriyorsunuz – kelimenin tam anlamıyla. Bu nedenle, düzenli olarak bronzlaşan bazı insanlar, hem temas hem de görünüm açısından kösele bir cilt tipine sahip olmaya başlar.


Güneş yanığı

Hepimiz bunun birçok insanın bronzlaşırken güneş yanığı yaşaması için oldukça yaygın olduğunu biliyoruz. Kolayca güneş yanığı olan bir cilt tipine sahipseniz, temelde her kırmızı lekeyle cilt hasarı yaşadığınızın garantisidir. Çoğu zaman güneş yanığı hafiftir ve birkaç gün ila bir hafta içinde iyileşir. Ama gerçekten kötü bir güneş yanığı vakası alırsanız, aslında ikinci derece yanıklara maruz kalabilirsiniz. Bu durumda, cildiniz epidermisin en üst tabakasının bile altında yanabilir. Dermis seviyeniz ciddi şekilde zarar görebilir ve cilt kabarmaya ve kabuklanmaya başlayabilir ve hatta ıslak görünebilir. Güneş yanığınız bu kadar şiddetliyse iyileşmesi birkaç hafta sürebilir.

Kalbinizi için az “bir çözüm
Sonsuz Kalp
Hepimizin doğal olarak benleri olmasına rağmen, bazı cilt tonları güneşe aşırı maruz kalmanın bir sonucu olarak daha fazla sayıda ben veya çil geliştirmeye daha yatkındır. Bu, melanosit hücreleri bir araya toplanmaya başladığında olur. Açık tenli insanlar, güneşe maruz kalma nedeniyle ben gelişimine daha duyarlıdır ve bu benler anormal hale gelirse tehlikeli olabilir.


Erken yaşlanma

Güneşte pişirirken cildinizi korumamanın en belirgin sonuçlarından biri erken yaşlanmadır. Cildinizi uzun yıllar boyunca sürekli olarak güneş ışınlarının ısıtılmış mikroskobu altında bırakmak, cildinizin görünümüne kesinlikle daha fazla yıl katacaktır. Güneş kremi, cephaneliğinizde ihtiyacınız olan en iyi yaşlanma karşıtı araçlardan biri olduğu söyleniyor.


Kırışıklıklar ve Koyu Noktalar

Güneş kremi sürmeden yıllar geçirmek, cildinizin tüm dokusunu ve hissini birçok yönden değiştirecektir. Zamanla belirgin ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaya başlayabilir. Cildinizin farklı bölgelerinde potansiyel olarak koyu lekeler veya renk değişikliği yaşayabilirsiniz.


Potansiyel Deri Hastalığı

Ne yazık ki, güneşe ve tehlikeli UV ışınlarına uzun süre maruz kaldıktan sonra, sonuç olarak cilt hastalıklarının gelişmesi oldukça olasıdır. Karsinom ve melenom, güneşe aşırı maruz kalmaktan kaynaklanan cilt hasarı nedeniyle gelişebilen cilt kanseri türleridir. Güneş kremi kullanmanın bu kadar kritik olmasının bir başka nedeni de budur – gerçekten hayat kurtarıcı olabilir.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler