Ana SayfaGüzellikHarem güzellik sırları cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Harem güzellik sırları cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı

Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı
Cariye diyetinin yazarı Yana Bay-Lilik, Türk haremlerinin tahıl ambarı kitaplarını incelemeye devam ediyor. Bu sefer padişahların sevgili kızlarının kullandığı kozmetikler hakkında eşsiz bilgiler topladı. Ve sadece Wday.ru okuyucuları için Orta Çağ’a (XIV, XV ve XVI’nın başlangıcı) küçük bir gezi teklif etti. Ve uzman o dönemin güzelliklerinin güzellik sırlarını yorumladı.

Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı
Yana, muhabirimize “ Arşiv belgeleriyle çalışırken , kadınların rekabet gücünün ne kadar büyük olduğuna bir kez daha ikna oldum” dedi. – Sadece hayal edin: farklı yıllarda, padişahın hareminin topraklarında 400 kızdan (en az) yaklaşık 3 bine kadar yaşadı. Başarıya ulaşmak için burada entrikaların sürekli dokunduğu, gruplar ve klanlar halinde birleştiği açıktır. Ancak, güzellik alanında inanılmaz keşiflere yol açan, bir favorinin diğerinden daha iyi ve daha güzel olma arzusuydu.

Daha zengin cariyeler, daha sofistike kremler ve balzamlar oluşturmak için simyacılar tuttu . Dahası, Orta Çağ’da en yüksek sonuçları elde eden doğulu doğa bilimci bilim adamlarıydı. Ve gerçekten mucizevi merhemler hazırladılar. Avrupa’da bununla daha zordu, orada bu tür faaliyetler için tehlikede yaktılar.

İlerlemenin ikinci motoru haremin uluslararasılığıdır. Uzak ülkelerden gelen kızlar sadece anavatanlarında bilinen tarifleri kullandılar . Ve geri kalanı onları iyileştirmeye çalıştı. Gerçek bir kozmetik fabrikasıydı.

Ve en önemlisi, tüm kozmetikler doğaldı – çimen-karıncaları, düğünçiçekleri-çiçekler. Kendim için birkaç faydalı ve çok beklenmedik tarifler öğrendim. Umarım cariyelerin bazı güzellik sırlarını faydalı bulursunuz.”

Öğle yemeğinden önce prosedür yok
Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı
Zaten üzerinde özel notları okumak varsa cariyelerinden diyet , yedi öğün üstünlüğü ve ortaçağ uygunluk , o zaman bir harem yaşam ana prensibi tahmin edebilirsiniz: Burada her şey saati tarafından yapıldı. Bu anlaşılabilir bir durumdur: Bu kadar çok sayıda insanla, her şeyin bir kez yoluna girmesine izin vermeye değer ve kaos hüküm sürecek. Bu nedenle, kişisel bakım alanında bir takım katı genel yasalar vardı.

1. Haremde saat 15:00’e kadar kozmetik işlemler yasaktı. Maskeler, makyaj, cilt bakımı – hayır, hepsi bu. Sadece ilk tam yemekten sonra salon işine başlamak mümkün oldu. Uyandıktan sonra doğal güzelliği mümkün olduğunca uzun süre korumak gerektiğine inanılıyordu.

2. Temiz hava onu korumaya yardımcı oldu. Tonik ve maske kullanmadan önce cildin en az üç saat nefes alması gerekiyordu. Sabahları yoğun egzersizle yürümek, yaştan bağımsız olarak tüm cariyeler için bir zorunluluktu. Bu nedenle olgunluk yıllarında bile tazeliklerini ve güzelliklerini korumuşlardır.

3. Cilt sorunları, her türlü sivilce, arpa ve diğer talihsizlikleri olanlar daha fazla uyumak zorunda kaldı. Öğleden sonra. Akşam. Geceleri ne kadar çok olursa o kadar iyi. Orta Çağ’da doktorlar, bir rüyada vücudun “varsayılan” ayarlara geri döndüğünü, tüm iç organların ve metabolizmanın çalışmasını normalleştirdiğini zaten anladılar. Haremde iki ya da üç oda bilerek gölgelendi, böylece kızlar orada tıbbi amaçlar için uyudular.

Moidodyr’in ilkelerine göre
Fotoğraf # 1 - Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardıHer sabah cariyeler kendilerini özel suyla yıkarlardı. Akşamları geniş boyunlu gümüş testilere dökülür ve kızın yatağının yanına yerleştirilirdi. Geceleri su, gümüşün faydalı özellikleriyle zenginleştirildi (o zamanki Doğu doktorları zaten onlardan haberdardı). Ve aynı zamanda yavaşça buharlaşarak havayı nemlendirdi. Bu da cilde çok faydalı olarak kabul edildi.

Bir kez daha vurguluyoruz: sabun veya losyon yok. Sadece su.

Dişler çubuklarla temizlenir, farklı illerde misvak, misvak veya arak denirdi. Sonunda uzun bitki dalları çiğnendi – orta sertlikte rahat bir fırça elde edildi. Faydaları iki yönlüydü: lifler plakları ve yiyecek artıklarını temizledi ve bitki özsuyu ağzı tazeledi.

Taze nefes için nane kaynatma da kullanıldı. Soğutulmuş tabii. Diğer kokulu bitki yaprakları da demlendi: melisa, ebegümeci, lavanta, adaçayı, anason. Her zevke göre.

Bir gülümsemeyi beyazlıkla ışıldatmanın bir de gizli yolu vardı. Bez parçalarını alıp yoğurda batırdılar. Daha sonra 3-5 dakika dişlere uyguladılar. Ancak kızlar her gün çok miktarda ayran içtikleri için, ağartma ile ilgili herhangi bir problem yaşamadılar. Ek olarak, içecek oldukça tuzluydu, bu yüzden ondan gelen mikroplar sürüler halinde öldü. Doğru beslenme, güzellik endüstrisini aktif olarak destekledi.

Başkasının gözündeki kirpik
Fotoğraf # 2 – Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı
FotoğrafVadmary / iStock / Getty Images Artı / Getty Images

Ortaçağ Türkiye’sinin güzellikleri çağdaşlarımızdan daha şanslıydı. Erkekler gerçekten ve içtenlikle gözlerine hayran kaldılar ve pratik olarak göğüslerine dikkat etmediler. Her zaman geri çekilmem gerekmiyordu: “Gözlerine bak, daha yüksekler!”. Şairler Doğulu kadınların kirpiklerinin uzunluğunu övdü, Omar Khayyam onları uçan bir turna kamasına benzetti.

Bu hayranlığın bitmemesi için cariyeler özel bir tarif kullandılar: her gün kirpiklerini badem yağıyla bulaştırdılar. Ama basit değil, altın. İksir, hazırlanması çok fazla çalışma gerektirdiğinden pahalıydı. Kuru gül yaprakları bir kase badem yağı ile döküldü ve bir gün tercihen karanlık bir köşede bırakıldı. Daha sonra karışım bir su banyosunda ısıtıldı. Filtrelendi. Kuru ebegümeci yaprakları ilave edildi ve bir gün daha bekletildi. Tekrar ısıtıldı. Tekrar zorlayın. Argan yağı (birkaç yemek kaşığı) ile karıştırılır. Ve ortaya çıkan iksir kirpiklerle bulaşmıştı. Aynı zamanda saç kökleri de güçlendi.

Sonuçta saç, cariyelerin ikinci gizli silahıydı. Ve onlar için süper balzamlar ve losyonlar geliştirildi. Ancak bu hikaye ayrı bir yayına değer – çok yakında Kadınlar Günü’nde evde yapabileceğiniz en harika saç bakım ürünlerinin tariflerini paylaşacağız.

Kaşlar, doğal boyalarla – antimon (siyah mineral tozu) veya basma (indigo yaprağı tozu) ile koyulaştırıldı. Ama bunu gizlice yaptılar. Cariye için kaşlardaki gri saç, yetersizlik belirtisi olarak kabul edildi. Bu kızlar çabucak orta sınıf memurlarla evlendirildi ve haremden asgari bir çeyizle gönderildi.

Her cilt için tatlı maske

Fotoğraf # 3 - Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı
Temiz havada yürümek harikadır. Ama hepimiz Türkiye’ye gittik – güneş var, rüzgar var, toz var … Bu nedenle benzersiz yüz maskeleri icat etmek zorunda kaldık. Cildi beslemek, talihsizliklerden kurtulmak ve mümkün olan her şekilde gençleşmek için.

Bu tür prosedürler için geleneksel bazlar yağ, özellikle susam yağı ve yoğurttur. Onlara herhangi bir şey eklendi: gül yaprakları, limon suyu, rendelenmiş badem, bal, yumurta sarısı. Ve en önemlisi – vitaminler, her türlü meyve ve çilek. Sadece hayal gücüne bağlıdır. Ve onunla harem sakinleri iyiydi.

Ancak helvadan yapılmış tamamen beklenmedik bir yüz maskesi de vardı. Ayçiçeği tohumu ve fındıktan yapılan aynı oryantal tatlılık. Sadece bir kapta yoğurun, biraz su veya süt ekleyin. Bir macun elde edilene kadar karıştırılır ve yüze sürülür. Yirmi dakika ve ardından soğuk (kesinlikle!) Su ile yıkayın. Etkisi şaşırtıcı: bu maske küçük kesikleri iyileştirdi, sivilce, uçuk ve diğer sıkıntılardan kurtuldu.

Ancak haremdeki salatalık maskeleri kök salmadı. Hangi sebeple olduğu belli değil: onları zevkle yediler. Ama yüzleri nemlendirmek için yüzük takmayı tahmin etmemişler.

Kalemlerin nerede?
Fotoğraf # 4 - Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı

Cariyelerin elleri son derece nazik olmalı ve mükemmel görünmelidir. Bu bir gerçektir. Sonuçta, bu ellerle efendiye dokunacaklar! Eh, dansta güzel hareketler göstermek için. Tek kelimeyle, parmaklara ve avuç içlerine de baktılar.

Kızların en iyi arkadaşları (bu konuda) yumurtadır. Üstelik bir yumurta iki cariyeyi aynı anda mutlu etmeye yeterdi.

Birincisi sarısını aldı ve ondan harika bir karışım yaptı: Yarım kaşık bal, zeytinyağı ve limon suyu ekledi. Kızartmak ve yemek? Ayrıca bir seçenek. Ancak ellerinize yaymak, 10 dakika bekletmek ve ılık suyla durulamak daha iyidir.

İkinci cariye yumurtanın akını aldı. Algoritma aynıdır: 10 dakika sonra yayın ve yıkayın. Ertesi gün kızlar değişti – bazı tepeler, bazı kökler …

Ellerinizi nemlendirmenin ve beyazlatmanın çılgınca popüler bir yolu da vardı – limonlu yoğurt. Bir bardak kalın ürün, bütün bir limonun suyuyla karıştırıldı, iyice çalkalandı ve eller yarım saat yıkandı. İşlemi iki haftada bir tekrarlamak yeterlidir.

at gibi kızlar
Fotoğraf # 5 - Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı

Sekreter Vera’nın “Ofis Romantizmi” filminden bu kadar tanıttığı kalça yürüyüşü, aynı zamanda Sultan’ın haremlerinden bir miras. Cariyelerin adımı özellikle şıktı: kalçayı hafifçe öne doğru hareket ettirdiler. Aynı zamanda Hindistan’daki güzellikler gibi başlarında testi/tepsi ile bir o yana bir bu yana sallanmıyorlardı. Ve Japon geyşaları gibi küçük adımlar atmadılar. Eski Rusya’nın yuvarlak danslarında kuğu kızları gibi yüzmediler bile. Hayır, yürüyüşleri Arap yarış atlarınınkiyle karşılaştırıldı: saf enerji, tutku ve zarafet.

Ve cariyeler çok ve sık gittiler. Bu nedenle bacakları özel bir bakım gerektiriyordu. Onları iyi durumda tutmak için yatmadan önce banyo yaptık. Kızlar büyük leğenlerin veya pelvisin etrafına oturdular ve topuklarını ıslattılar. Yaklaşık 12-15 dakika – ve dağınık. Ancak “Yaşasın, usta bana sevgili karısını atadı” ise, doğrudan yatağa bireysel bir kap almak mümkündü.

Hamamlar sıcak ve soğuk yapıldı. Şu anda özel güvenlik şirketlerinin korumaları tarafından aktif olarak kullanılan şemaya göre değiştirildiler: ikiden sonra.

Soğuk tam olarak buzlu değildir. Fanatizm olmadan. Hiç kimse buz küpleri eklemedi (o yıllarda zaten meyve sularına ve şerbetlere atılmış olsalar da). Her bacak için bir çay kaşığı oranında selvi yağı ilavesiyle sadece suyu soğutun.

Sıcak versiyon zaten deniz tuzu ile. 5 litre suya 100 gram tuz. Bu iyilik için. Ancak neşe için kompozisyona nane yaprakları veya çiçek yaprakları eklendi. Bu arada portakal kabukları da olabilirdi. Hatta greyfurt. İyilik kaybolmamalı.

karamelli zencefilli kurabiye adam

Fotoğraf # 5 - Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı

Epilasyon derinden samimi bir konudur. Ama onsuz, hiçbir yerde. Haremdeki güzeller karamel topları kullandı. Onları pişirmek basittir: 200 gr şeker ve küçük bir limon almanız gerekir. Bir tencereye dökün, suyunu sıkın ve bunu 15 dakika kısık ateşte pişirin ve muhallebi kıvamına gelene kadar sürekli karıştırın.

Bu karamelin biraz soğumasını bekleyin ve fındık büyüklüğünde toplar yapın. O zaman her şey basit: sıcakken vücudu yuvarlamanız gerekir. Saç yapışır ve çıkar. Karışımı hazırlarken ana şey: su yok. Yapışkanlığı azaltır. Ve o böyle toplarda – en önemli şey.

Balmumu ve kumaş şeritleri kullanma girişimleri oldu, ancak bu fikir hızla terk edildi. Acıyor. Ve “güzellik fedakarlık gerektirir” – bu sadece bir haremle ilgili değil. Yine de burada daha az acı verici alternatifler bulmaya çalıştılar. Karamel yönteminden olsa da gözlerimden yaşlar akıyor. Ancak her üç haftada bir sabırlı olabilirsiniz.

Gladioli kokuları
Fotoğraf # 7 - Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı

Cariyeler pratikte parfüm kullanmadılar. Komşu ülkelerde – İran, Suriye ve Mısır – güzellikler küçük şişe kokulu yağlar için büyük miktarda para verdi. Ve Türk hareminde kızlar, inanılmaz kokulu lavanta ve kehribar içeren özel mumlarla kıyafetleri tütsülediler. Padişahın huzuruna çıkarılsalar, bir mumun yanına otururlar, saçlar güzel kokulu dumanı emerdi.

Çifte etki elde edildi: ilk olarak, koku aşırı müdahaleci değildi, cariyeyi sarıyor gibiydi. Ve vücudunun herhangi bir yerine odaklanmamıştı. İkincisi, duman daha dayanıklıdır. Herkes mangal ile pikniğe gitti, evet. Sonrasında saçınızdan ve elbisenizden ateşin kokusunu almanın ne kadar zor olduğunu hatırlıyor musunuz? Bunun gibi.

Küçük mangallar bile vardı, mini barbeküler. Kurutulmuş çiçek ve ot yaprakları içlerine atıldı. Ebeveyn yatak odası gibi geniş odaları dezenfekte etmek için. Kurutulmuş kökler ve melek çiçeği salkımları hatasız olarak buraya eklendi. Bunun bir afrodizyak olduğuna inanılıyordu, güçte çılgın, miskten daha aniden. Hatta o günlerde bir söz vardı: Çirkin kız yoktur, yeteri kadar melek yoktur.

Bu tamamen doğru bir çeviri değil, ama asıl şeyi anlıyorsunuz.

Yatmadan önce üç sır
Fotoğraf # 8 - Harem güzellik sırları: cariyelerin kozmetik çantasında ne vardı

Harem sakinlerinin ezici çoğunluğunun padişahın yatak odasına girmesine izin verilmedi. Basit aritmetik bile yılda sadece 365 kıza Vladyka’nın kollarında olma şansı verdi. Ve savaşlar, dini bayramlar ve diğer “geçişler” göz önüne alındığında – çok daha az. Bu nedenle, akşamları kızlar kozmetik ritüellerle yalnızlıklarını aydınlattı.

Yatağa gitmeden yaklaşık yarım saat önce – yüz masajı. Boyun ve dekolte de öyle. Ayva ya da yeşil kavun hamurundan küp yaptılar. Birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle cildi yumuşattı ve nemlendirdi. Kırışıklıklar geçmiyor! Ve aniden cariye sivilce tarafından üstesinden gelindiyse (bazen böyle bir şey var, neden utangaç olun), o zaman masaj için yarım olgunlaşmamış erik kullandılar. Tabii ki kemiksiz.

Geceleri cariyeler kendilerini tekrar özel suyla yıkadılar. Ama gümüş değil, pembe. Bu şartlı bir isim olmasına rağmen: infüzyon için sadece gül yaprakları kullanılmadı. Ama örneğin menekşeler de. Evet, peygamberçiçekleri bile! Bütün bu çiçek sevincini büyük bir toprak kapta karıştırmışlar. Yaprakların suyunu salması ve sarhoş edici bir aromanın odaya yayılması için hafifçe ezilir ve preslenir. Sonra kaynar su döktüler, birkaç saat demlenmesine izin verdiler. Ve hepsi bu. Sağlığınız için yüzünüzü yıkayın!

Bir başka basit ama önemli nokta: Geceleri dudaklara bal bulaşmıştı. Parlaklık ve güzellik için. Eski kitaplardan bal dudaklar şiirsel bir karşılaştırma değil, çok özel bir tarif. Angelina Jolie’nin bugünlerde her gün yaptığını söylüyorlar. Daha mı kötüyüz?!

Unutmayın: Harem cariyelerinin güzellik sırları sadece kişisel bakım ürünleriyle sınırlı değildir. Hepsi özel bir diyet ve basit (ama etkili) egzersizle birlikte çalışır. O zaman etki daha belirgin olacaktır.

Uzman görüşü

Marina Konkova

Marina Konkova

Doktor kozmetikçi-dermatolog, trikolog, “Doktor Estetiği” kliniğinin lazer terapisti.

Herhangi bir milletten ve herhangi bir zamanda ve eskiler istisna değildi, güzellik için çabaladılar. Ve bu genel ilkeler doğruydu: iyi uyku, sağlıklı beslenme, yılın herhangi bir zamanında temiz havada yürüyüş, doğal maddelerle bakım, egzersiz. Cildi suyla temizlemeye gelince – sabun veya losyon yok, bu mantıklı. Özel temizlik ürünlerinin sık kullanımı cildi kurutur, bu nedenle doğru ürünleri seçmek, bunlara fazla takılmamak ve sonrasında cildi nemlendirmek önemlidir.

Doğal dalları çiğnemenin diş temizliğine olumlu etkisi hakkında pek çok bilgi var. Ve bu şaşırtıcı değil, doğa zengindir ve akıllıca yaklaşırsanız sağlığımıza dikkat edebilir.

Sağlıklı cilt, parlak saçlar ve güçlü tırnaklar, her şeyden önce bir kişinin sağlığının bir göstergesidir. Vücutta patolojik süreç yoksa, dışarıdan bir kişi iyi görünecektir. Ve sağlık normal olduğunda, doğal maddeler, yürüyüşler ve aktif bir yaşam tarzı ile tedavi prosedürleri mükemmel bir sonuç verecektir.

Yanlış beslenme, uykusuzluk ve kronik hastalıklar ile öncelikle cilt, saç, tırnaklar, dişler etkilenir . Bu durumda, dengesizliğin nedenini bulmak ve ancak bundan sonra estetik işlemlere zaman ayırmak daha mantıklı olacaktır.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler