Ana SayfaMansetJinekoloğa gitmeniz gerektiğini gösteren 7 işaret
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Jinekoloğa gitmeniz gerektiğini gösteren 7 işaret

Uzman, hangi semptomların doktora ziyareti ertelememenin daha iyi olduğunu gösterdiğini söyledi.

”Bir kadın, kral ve doktoru dışında herhangi biriyle toplantıya geç kalabilir ”diyor Paris Üniversitesi’nde ünlü bir Fransız cerrah olan Joseph Claude Angelm Recamier, geçen yüzyılın başında.”

Disiplinli olsanız, sağlığınızı sıkı bir şekilde izleseniz ve yılda iki kez düzenli olarak bir kadın doğum uzmanına gitseniz bile, kadın genital bölgesinin tüm hastalıklarından korunduğunuzdan emin olamazsınız. Ancak vücudunuzu dikkatlice dinlerseniz, ihlal sinyallerini takip edebilir ve hızla ortadan kaldırabilirsiniz. Tabii ki bir uzmanın yardımıyla.

Karina Yeghiazaryan
Krede Expert kliniğinde nörolog

Göz ardı edilmesi tehlikeli belirtiler
1. Adet sırasında ağrı
Adet sırasında korkunç ağrı anormal bir fenomendir. Endometrial polipler, endometriozis ve peritondaki yapışıklıklar bugünlerde en olası halsizlik nedenleridir. Ek olarak, adet sırasında ağrı, endometriyumun uterusun kas dokusuna doğru büyüdüğü bir hastalık olan adenomyoz gelişimini gösterebilir.

2. Döngüyü kırmak
Normal adet döngüsü 21 ila 33 gündür. İki haftalık gecikme endişe nedenidir. Bununla birlikte, döngüdeki herhangi bir değişiklik için jinekoloğa gelmeniz gerekir.

Örneğin, yıllar içinde 21 gün sürdü ve son zamanlarda 25-29’a yükseldi. Taburculuk süresi önemlidir: örneğin, süreç normal 5-6 günden 2-3’e düştü mü yoksa ters yönde mi ilerliyor?


Arızaların ortaya çıkmasının nedenlerinden biri polikistik over hastalığıdır. Kısırlık gelişimini tetiklemesi ve ayrıca endometriyal hiperplazi, rahim kanseri, meme tümörleri ve diğer hastalık riskini artıran hormonal ve metabolik bozuklukları tetiklemesi nedeniyle tehlikelidir.

3. Yakınlık sırasında hoş olmayan hisler
Seks sırasında ağrı, genital mukozanın enfeksiyonunu gösterebilir. Bakteriler bütünlüğünü bozar, kırılgan ve ince yapar. Rahatsızlığın bir başka nedeni de insan papilloma virüsünün neden olduğu siğillerdir. Seks sırasında, kondilomlar travmatize olur ve ağrılı ağrıya neden olur.

4. Adet kanaması dışında kanama
Servikal erozyon varlığının bir işareti olabilirler. Ayrıca hormonal dengesizlikler de rahim kanamasına neden olabilir. Özellikle yaşınız 40 ila 50 arasındaysa. Gerçek şu ki, bu dönemde endokrin sistemin yeniden yapılandırılması başlar, yumurtlama kaybolur ve endometriyum kalınlaşır. Bu normal bir yaşlanma süreci olarak kabul edilir. Ancak jinekoloğa gelip her şeyin yolunda olduğundan emin olmak daha iyidir, çünkü bazen kanama yeni başlayan kanserin bir belirtisi olabilir.

5. Alt karında ağrıyan ağrı
Bazı kadınlar, bu nedenle doktora gitme ihtiyacını hesaba katmadan, alt karın bölgesinde ağrıya tahammül eder. Ve boşuna! Bu ağrı, fallop tüplerinde veya yumurtalıklarda kronik enflamasyonun sinyallerinden biridir, nedeni kist olabilir.

Düzensiz büyür, bazen sinir uçlarını ve kan damarlarını büker ve sıkar, bunun sonucunda alt karında rahatsızlık olur. Ağrının başka bir nedeni rahim fibroidleri olabilir: boyut olarak artar, komşu organlara baskı yapmaya başlar. Hoş olmayan duyumlar endometriozisi gösterebilir.

6. Olağandışı deşarj
Renksiz, kokusuz ve küçük miktarlarda deşarj normdur. Karakteristikleri büyük ölçüde değiştirirlerse veya acı verici duyumlara neden olurlarsa, tetikte olmanız gerekir. Bu nedenle, ağrıyan ağrının eşlik ettiği bol sarı akıntı, her ikisi de fallop tüplerinin enfeksiyöz iltihabı olan adneksit veya salpenjiti gösterebilir.

Keskin, hoş olmayan bir kokuya sahip sarı-yeşil, genital enfeksiyonları gösterebilir: bel soğukluğu, klamidya ve trikomoniyaz. Beyaz, karakteristik “kıvrılmış” bir kıvama sahip, mantar enfeksiyonunun bir işaretidir. Kanla karıştırılmış sulu, kanser belirtileri olabilir.

7. Yanma ve kaşıntı
Oluşmalarının birkaç nedeni vardır. En zararsız olanlar, doğum kontrol haplarının veya özel bakım ürünlerinin kimyasal bileşimine alerjiler, kötü hijyen ve sentetik iç çamaşırı sevgisidir.

Ancak çok daha sık yanma ve kaşıntı, vajinal mukoza üzerinde gelişen enfeksiyöz, inflamatuar olmayan bir süreç olan vajinoz nedeniyle ortaya çıkar. Bu hastalık, mikrofloranın ihlali nedeniyle gelişir. Az sayıda vajinoza neden olan ajan, vajinanın normal mikroflorasının bir parçasıdır. Ancak bir kadın antibiyotik alırsa, genellikle duş alırsa, denge bozulur ve “kötü” mikroplar intikamla çoğalmaya başlar, samimi yerlerin mukoza zarını tahriş eder.

   ”Listelenen semptomlardan en az birini bulursanız, en kısa zamanda jinekoloğunuza başvurmanız gerekir.”

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler