Ana SayfaBozulmazTaze soğan nasıl bozulmaz
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Taze soğan nasıl bozulmaz

Düzgün Bir Şekilde Saklarsanız Soğanlar İşte Ne Kadar Dayanır?
Soğanı saklamanın birden fazla yolu vardır, ancak tek bir en iyi yol vardır.
Elinizde birkaç soğan olması her zaman iyidir. Mevsim ne olursa olsun, en büyük aşçılık arkadaşlarınızdan biridir. Bu yüzden onları süpermarkette toplu olarak satın alıyoruz, her çeşit soğanla dolu devasa ağ çantalarını stokluyoruz. Ancak, bozulma belirtileri diğer sebzeler kadar belirgin olmadığından, soğanlarınızı en iyi halinden çok geride tutuyor ve hatta bunu bilmiyor olabilirsiniz.

Soğanı tam olarak nasıl saklayacağınızı ve fırlatmadan önce ne kadar sürmeniz gerektiğini öğrenin. Doğru şekilde saklamanız koşuluyla, soğanların ne kadar dayanacağı burada.

İlgili: Yeşil Soğanları Taze Tutmak İçin Nasıl Saklanır

Soğanlar Oda Sıcaklığında Ne Kadar Dayanır?
İdeal olarak, soğan bir serin saklanmalıdır, F. Tüm ham soğan derece 45 ila 55 karanlık bir yerde sürecek bir serin, kuru bir yerde muhafaza edildiğinde iki üç ay . Bu koşulları sağlayan yerler arasında bir kiler, kiler, ısıtılmamış bodrum veya garaj olabilir.

Ancak çoğumuz için evlerimizde böyle güzel bir yer bulmak zor. Bu sizin için geçerliyse, maksimum raf ömrü için soğanı buzdolabında saklamanız daha iyi olur. Ancak, buzdolabı alanınız yoksa ve soğanı oda sıcaklığında saklamak tek seçeneğinizse, bütün çiğ soğan oda sıcaklığında bir haftaya kadar dayanır .

Soğanı saklarken, oda sıcaklığında veya altında olsun, küflenmeyi önlemek için uygun havalandırma sağladığınızdan emin olun. Açık bir sepet, file torba veya gevşek bir şekilde kapatılmış kağıt torba işinizi görecektir. Soğanları plastik bir torba içinde saklamayın, çünkü bu, uygun havalandırmaya izin vermez.

Soğan Buzdolabında Ne Kadar Dayanır?
Buzdolabı, soğanları saklamak için ideal olmasa da, bütün çiğ soğanın raf ömrünü oda sıcaklığında bir haftadan fazla uzatacaktır. Soğanlar nemi çok kolay emer, bu nedenle dokuları buzdolabında biraz yumuşayabilir. Bütün, çiğ soğan buzdolabında iki haftaya kadar dayanabilir .

Buzdolabı bütün soğan için en iyi seçenek olmasa da, bir soğan soyulduktan sonra kontaminasyonu önlemek için en iyisi buzdolabında saklanır. Dilimlenmiş veya doğranmış çiğ soğanlar hava geçirmez kaplarda saklanmalı ve buzdolabında saklanmalıdır. Bu şekilde saklandıklarında yedi ila 10 gün dayanırlar .

Pişmiş soğanlar hava geçirmez bir kapta saklanmalı ve buzdolabında saklanmalıdır. Tüm artıklar gibi, pişmiş soğan da buzdolabında dört güne kadar dayanır .

Soğan Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?
İyi haberler! Raf ömürlerini uzatmak için çiğ soğanları dondurabilirsiniz. Soğanı soyarak başlayın ve ardından dilediğiniz gibi doğrayın veya dilimleyin. Bunları hava geçirmez bir kaba, dondurucu çantasına koyun veya alüminyum folyoya veya plastik sargıya sıkıca sarın. Çiğ soğan, dondurucuda sekiz aya kadar dayanır .

Pişmiş soğan, hava geçirmez bir kapta veya dondurucu poşetinde saklandığında 12 aya kadar dondurulabilir .

Bir Soğanın Bozuk veya Bozulmuş Olduğu Nasıl Anlaşılır
Soğanlarınızın bozulup bozulmadığını anlamanın üç yolu vardır: renk, his ve koku. Bozulmuş soğan, sonunda küflenmeye başlayacak koyu lekeler geliştirebilir. Ayrıca filizlenmeye başlayan soğanlardan da kaçınmak isteyeceksiniz, çünkü bu onların kötüleşmeye başladığını gösterir.

Ayrıca ne kadar taze olduklarını kontrol etmek için soğanlarınızı hissedebilirsiniz. Yumuşak veya peltemsi benekli soğanlar çürümeye başlıyor.

Ve son olarak, koklama testini kim unutabilir? Doğal olarak soğan bozulduğunda kokusu da değişmeye başlayacaktır. Elbette çoğu soğan kokusunu başlangıçta hoş bulmuyor, bu yüzden soğanlarınız soğandan başka bir şey gibi kokmaya başladığında muhtemelen bozulmuş olduğunu söyleyelim.

İlişkili:

Daha Fazla Yırtmak İçin Soğanı Kesmenin 2 Yolu, Artı 1 Sahte Yol
Soğanlarınızı Tanıyın: Soğan Nasıl Toplanır, Hazırlanır ve Saklanır?
Soğan Tarifler koleksiyonumuzun tamamına göz atın .

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler