Ana SayfaSaklanırYumurta bozulmadan uzun süre nasıl saklanır?
spot_img

Benzer içerikler

Bizi takip edin

Nuray Tacal

Editör

Sizler için birbirinden değerli ve pratik bilgileri biraraya getiriyoruz.

Yumurta bozulmadan uzun süre nasıl saklanır?

Yumurta bozulmadan uzun süre nasıl saklanır

Temel besin maddelerinden biri de yumurtadır. Özellikle gelişim çağında olan çocukların günde bir yumurta tüketmesi gerekir. Yumurta çabuk bozulan bir besindir. Yumurta alırken mutlaka son tüketim tarihine ve üretim tarihine bakın. Uygun koşullarda depolanmayan yumurta bayatladığı gibi besin değerini de kaybeder.

Yumurta bozulmadan nasıl saklanır, yumurta depolanırken nelere dikkat etmek gerekir, konusunu konuşuyoruz. Yumurtayı uygun koşullarda saklamak için marketten aldıktan sonra yıkamadan buzdolabına yerleştirin. Yumurtayı yıkadığınız takdirde yumurtayı dış etkenlerden koruyan zar suya temas ettikten sonra erir. Aslında bu zar yumurtayı dış etkenlerden koruyan bir tür koruyucudur.

Yumurtayı kaplayan zar eridiği takdirde yumurta hava almaya başlar. Hava alan yumurta hızlı bir şekilde bozulmaya başlar.

Yumurtayı özellikle yaz aylarında bozulmadan saklamak biraz daha zordur. Buzdolabı olmayan yerlerde yumurtayı saklamak için saman kullanabilirsiniz. Saman yumurtanın hava almasını önlediği gibi yumurtayı serin tutar. Böylece yumurta sağlıklı bir şekilde uzun süre saklanmış olur. Yumurtayı samanda saklamak isterseniz, bir sepetin içine saman doldurup yumurtaları içine gömün. Sepeti güneş görmeyen ve serin bir yerde saklarsanız yumurtalarınız bozulmadan uzun süre kalabilir.

 

Yumurtayı samanda sakladığınız gibi küle gömerek te saklayabilirsiniz. Kül yumurtanın hava almasını engellediği için bir tür koruyucu görevi görür. Külün diğer bir özelliği de sıcak ya da soğuk geçirmemesidir. Bu nedenle yumurta külde bozulmadan bir hafta kadar tazeliğini yitirmeden saklanabilir.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu kontrol ediniz.
Lütfen isminizi buraya yazınız.

Son içerikler